Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Výbuchy na Krymu vyhnaly z pláže ruské turisty: Ukrajinci se Rusům smějou, ale do moře nemohou

Autor: mav - 
14. srpna 2022
18:19

Ukrajina sice má teplé moře, ale málokdo si ho tam teď může užít. Teď jako by se za to Ukrajinci aspoň pomstili okupantům: S gustem se posmívají, jak ruští turisté prchají z Krymu po nevysvětleném výbuchu na ruské základně.

O dobytí Oděsy už se ruská Černomořská flotila dávno nesnaží, jen čas od času zamíří na přístav či město nějaká raketa. Přesto zůstává v platnosti zákaz vstupu na pláže a koupání; pokud si chtějí místní užívat sluníčka s kulisou šplouchání vln, musejí se spokojit s opalováním na mole. Ve vodě totiž zůstávají miny. A jsou reálným rizikem, neopatrného muže jedna zabila.

Demolice miny u břehu, Oděská oblast:

Letovisko tak má minimální vytíženost, ze zahraničí samozřejmě nikdo nepřijel. Koupat se dá leda v bazénech. I slavné delfinárium zeje prázdnotou: „V normálních časech by tu bylo 850 lidí a jediné sedadlo by nebylo volné. Dnes tu sedělo 50,“ popsal televizi France 24 manažer hotelu Nemo Vjačeslav Latuško.

Naopak na nedalekém Krymu si až do začátku minulého týdne nerušeně užívali ruští turisté. Pro četné Rusy byl poloostrov lákavým letoviskem. „Krymská riviéra“ nabízí písečné pláže na černomořském pobřeží, privátní dači i luxusní rezorty – a pro zpestření se dá jet na historické ruiny i vyrazit na horskou túru, připomněl Washington Post. A to vše za přijatelnou cenu a bez potřeby cestovního pasu. Což bylo letos pro ruské dovolenkáře o to cennější, že sankce dost omezily možnosti jejich cestování.

Rusko Krym rychle ovládlo a anektovalo roku 2014, potvrzovat to mělo 96 % souhlasných lístků v referendu, kterému na Ukrajině ani na Západě skoro nikdo nevěří. Jenže třebaže novou realitu formálně uznalo jen pár zemí světa, Ukrajina neměla šanci s tím nic dělat.

Prázdninovou idylu však minulé úterý narušily tři výbuchy. Sociální sítě zaplavily fotky a videa děsu na plážích, následovaly zácpy, jak se mnozí naráz rozhodli si dovolenou zkrátit.

Moskva tvrdí, že šlo o explozi muničního skladu na letecké základně Saky. Kyjev se k výbuchům nezná, ani není jasné, zda by ukrajinská armáda měla zbraně s takovým dosahem – základna je asi 220 kilometrů od nejbližší frontové linie a rakety, které USA dodávají Ukrajincům do systému HIMARS, dostřelí nanejvýš 80-90 kilometrů. Navíc Washington popřel, že by za výbuchy na krymské základně byly americké zbraně.

Jen neoficiálně sdělil ukrajinský vládní představitel Washington Postu, že šlo o práci ukrajinských speciálních jednotek, také se mluví o akci partyzánů-sabotérů.

Pro ruskou veřejnost to každopádně byla velká, symbolická rána. Prominentní propagandistka Margarita Simonjanová, šéfka mediální skupiny RT (Russia Today, Sputnik aj.) zřejmě oficiální verzi nevěří: „Ještě jednou. Červená linie, kde jsi?“ tweetovala po útoku. Představitelé Kremlu se dříve vyjadřovali, že ukrajinský útok na Krym by znamenal překročení červené linie. 

Ukrajinci zatím pociťují zadostiučinění srovnatelné s potopením křižníku Moskva. Například turisty-okupanty trollí posměšným videem: „Toto léto jste měli na výběr: Pláže Palm Džumeiry, rezorty v Antálii, kubánské cabani… Vybrali jste si Krym. Velká chyba. Čas jet domů,“ střídá idylické obrázky z letovisek v Dubaji, Turecku a na Kubě záběr na výbuchy na Krymu a prchající turisty. „Krym je ukrajinský!“

Video sdílelo například ukrajinské ministerstvo obrany. „Pokud netouží po nepříjemně horké dovolené, radíme váženým ruským hostům nenavštěvovat ukrajinský Krym. Sebevíc opalovacího krému je neuchrání od nebezpečných účinků kouření v zapovězených prostorách,“ posmívá se účet ministerstva ruskému vysvětlení o neopatrnosti vojáků v muničáku.

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa