Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Zelenskyj: Ukrajina zůstala proti ruské armádě sama, všichni se bojí. Jsem cíl číslo 1

Autor: ČTK, swp - 
25. února 2022
07:40

Ukrajina zůstala sama v boji proti ruské armádě, uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Řekl také, že nehodlá opustit Ukrajinu, ačkoliv jej a jeho rodinu považuje Rusko za prvořadý cíl. V pozdějším projevu informoval o pokračujících raketových útocích Ruska na ukrajinské civilní i vojenské cíle. Podle něj se ukrajinské armádě podařilo většinu invazních vojsk zastavit.

„Kdo je připraven s námi bojovat? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí,“ citoval dnes server RBK Ukrajina ze Zelenského videoprojevu.

Sankce, které v posledních dnech na Moskvu uvalily západní země, nejsou dostatečné, míní prezident. Důkazem je podle něj stále pokračující ruská agrese proti jeho zemi. Svět nadále pozoruje dění na Ukrajině z povzdálí, poznamenal.

„My se ničeho nebojíme, nebojíme se Ruska,“ dodal ukrajinský prezident s tím, že je ochoten jednat i o neutrálním statusu Ukrajiny. Současně však vyjádřil pochyby, že by se Ukrajině v takovém případě dostalo bezpečnostních záruk.

Zelenskyj rovněž uvedl, že spolu s dalšími činiteli nezbytnými pro fungování státu zůstává v kyjevské vládní čtvrti a že na Ukrajině je stále i jeho rodina. „Podle informací, které máme, mě nepřítel označil za cíl číslo jedna. Moji rodinu jako cíl číslo dvě. Chtějí politicky zničit zemi tím, že zničí hlavu státu,“ řekl.

„Bráníme naši svobodu, naši zemi. Potřebujeme efektivní mezinárodní pomoc,“ napsal na svém Twitteru  a dodal, že komunikoval s polským prezidentem Andrzejem Dudou, apeloval na tzv. Bukurešťskou devítku, jejíž součástí je i Česko.

Do Kyjeva podle něj vstoupily sabotážní jednotky ruské armády, k nimž ale neposkytl bližší informace. Vyzval v této souvislosti obyvatele hlavního města, aby dodržovali zákaz nočního vycházení.

Zelenskyj v dalším projevu zveřejněném dnes nad ránem uvedl, že ukrajinští vojáci v obraně před Ruskem vykazují skutečné hrdinství a že se jim podařilo zastavit ruské útoky z většiny směrů, uvedla agentura Reuters.

Nové protiruské sankce ve čtvrtek na mimořádném summitu odsouhlasili lídři EU, dnes odpoledne o nich mají definitivně rozhodnout ministři zahraničí členských zemí sedmadvacítky. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu.

Nové sankce proti Moskvě ve čtvrtek oznámily také Spojené státy, míří proti dvěma největším ruským bankám – VTB a Sberbank, proti dalším představitelům ruských „elit“ i proti vývozu telekomunikačního vybavení a dalších technologií. K vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT ale EU ani USA nepřistoupily.

Video  Zaorálek v Blesku: Putin se neštítí jaderných zbraní! Před válkou hrál jen divadlo.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa