Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Chirurg Oleg zachraňuje zraněné děti: První chlapeček (6) ale nepřežil

Autor: rc - 
28. června 2022
07:54

Exploze, chaos a beznaděj. Tak to vypadalo v nemocnicích na Ukrajině po útoku Ruska. Chirurg Oleg Godik hned druhý den války operoval teprve šestiletého chlapce. Dítě se ale nepodařilo zachránit. Chlapec zemřel o tři dny později. Statečný pediatr chtěl vstoupit do armády, ale nakonec se rozhodl pokračovat v práci chirurga a zachraňovat životy nevinných dětí.

Válka, kterou rozpoutalo Rusko koncem února, zasáhla životy všech. Národní dětská nemocnice v Kyjevě před válkou přijímala pouze malé pacienty, ale příchod války všechno změnil a otevřela své dveře pro všechny. Pediatr Oleg Godik usilovně pracoval, aby zachránil životy nevinných lidí. Hned druhý den války se k němu dostalo teprve šestileté dítě. „Transplantační chirurg Oleg Godik operoval už druhý den války šestiletého chlapce, jehož rodinu zastřelili v autě,“ uvedl na sociální síti Twitter poradce ministerstva vnitra Anton Geraščenko. Chlapce se už ale nepodařilo zachránit. Zemřel o tři dny později.

Godik promluvil o práci válečného chirurga pro server wbur.org. Tehdy válka na Ukrajině byla v začátcích a hrdinský chirurg uvedl, že takřka žije v nemocnici. Lékaři byli nuceni operovat dokonce i ve sklepě. Na spánek měli pouhé dvě hodiny, jinak bylo nutné, aby sloužili. Všichni lékaři byli odhodlaní pomáhat. „Hodně kolegů říkalo, že zůstanou a zůstanou na klinice, dokud Ukrajina nezvítězí, protože víme, že je to naše práce a musíme to udělat a pomáhat dětem, pacientům, vojákům,“ řekl tehdy lékař. Sám chtěl narukovat, aby pomáhal bránit svou zemi, ale nakonec zůstal v nemocnici, aby zachránil co nejvíc lidí.  

15:02
18. 4. 2024

Německé ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance kvůli případu zatčení dvou Rusů podezřelých ze špionáže a přípravy sabotáže na území spolkové republiky.

„Víme, že ruský mocenský aparát se zaměřuje i na naši zemi,“ poznamenal německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann, podle něhož musí Berlín na tuto hrozbu reagovat rázně.

Ruské velvyslanectví v Německu uvedlo, že zatím nebylo o zatčení svých občanů podezřelých ze špionáže informováno.

14:22
18. 4. 2024

Evropská unie zřizuje dočasnou pracovní skupinu pro boj proti zahraničnímu vměšování do unijních voleb. Plán na summitu v Bruselu v noci na dnešek představil premiér předsednické Belgie Alexander De Croo. Krátce před summitem český premiér Petr Fiala a De Croo informovali lídry členských zemí i unijních institucí o závěrech vyšetřování ruských pokusů vměšovat se do chodu Evropského parlamentu a do voleb.

„Chceme velmi často vyhodnocovat zaznamenané dezinformační kampaně, sdílet tyto informace se členskými státy a spolupracovat s národními justičními orgány na přijetí opatření,“ uvedl De Croo citovaný agenturou Reuters. Slíbil také, že spolupráci bude koordinovat Belgie jako předsednická země a začne fungovat okamžitě, aby byla efektivní v době červnových voleb do Evropského parlamentu.

13:54
18. 4. 2024

Za necelé dva dny od spuštění veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu vybrali její organizátoři na Slovensku více než milion eur (25,2 milionu korun), což byl původní cíl kampaně. Oznámila to slovenská občanská iniciativa Mír pro Ukrajinu, která se na organizaci sbírky podílí.

Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje dál. Ke druhé hodiny přes 21.000 dárců věnovalo dohromady 1,39 milionu eur (přes 35 milionů Kč).

Akci pod názvem „Když ne vláda, posíláme my“ její organizátoři zahájili v úterý. Zdůvodnili tím, že kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se do českého programu zapojit nehodlá.

Kompletní online

Video  Ve Vranově nad Dyjí zahájila provoz ukrajinská restarace.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa