Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Ukrajinci zasáhli Rusy na Hadím ostrově: Úspěšný útok ukázaly i satelitní snímky

Autor: ČTK - 
22. června 2022
16:10

Ukrajinská armáda zasáhla ruské cíle na obsazeném Hadím ostrově v Černém moři, oznámilo dnes jižní velitelství ukrajinských sil. Střely podle něj zasáhly protiraketový systém Pancir-S1 a další vybavení. Škody na ostrově ukázaly i satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies.

Úterní útok potvrdilo i Rusko. Tamní ministerstvo obrany ale uvedlo, že žádné z ukrajinských střel nezasáhly cíl, napsal ruskojazyčný server BBC.

Na třech místech na ostrově jsou podle satelitních snímků z 21. června patrná tři vypálená místa. Jedno se nachází poblíž stavby na jihu ostrova, další jsou blízko hlavního komplexu budov v jeho středu. Ukrajinské síly za poslední dva měsíce opakovaně zasáhly ruské jednotky a infrastrukturu na ostrově a letouny či plavidla v jeho okolí, píše server CNN.

Rusko obsadilo Ukrajině náležející malý, ale strategicky významný Hadí ostrov první den invaze. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla výzvy ruské válečné lodi ke složení zbraní.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa