Reportéra Makse Rusové mučili a zabili. Jeho společníka měli upálit zaživa, tvrdí vyšetřování

Autor: ČTK, amb - 
22. června 2022
14:20

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) bránící novináře dnes zveřejnila výsledek svého vyšetřování na Ukrajině, které podle ní dokazuje, že ukrajinského reportéra Makse Levina zabili a pravděpodobně před tím mučili ruští vojáci. Stalo se tak ještě v březnu v okolí Kyjeva.

„Tato zpráva povede k naší šesté žalobě u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu,“ sdělila organizace agentuře s tím, že žaloba se bude týkat výlučně Levinova případu, který byl zmíněn „mezi mnoha jinými případy“ v páté žalobě RSF z konce května.

Tělo fotoreportéra Makse Levina a ukrajinského vojáka Oleksije Černyšova, který jej doprovázel, se našlo 1. dubna v lese u vesnice Moščun, ležící asi 20 kilometrů severně od Kyjeva. Oba muži se pohřešovali od 13. března. RSF na místo vyslala vyšetřovací tým, včetně válečného fotoreportéra Patricka Chauvela, který v únoru pracoval s Maksem Levinem v Donbasu.

12:09
Dnes

Vítězství vypadá jinak, řekl o vývoji ruské invaze na Ukrajinu prezident Petr Pavel ve dnes zveřejněném rozhovoru s ukrajinskou službou stanice BBC. Moskva podle české hlavy státu sice dosáhla několika taktických úspěchů a dobyla některé části ukrajinského území, ale za cenu velkých obětí a ztrát. Pavel tak reagoval na dotaz týkající se hodnocení vývoje bojů a přesvědčení Ruska, že nyní na bojišti vítězí.

„Ukrajinská obrana je zatím úspěšná, protože působí ruským jednotkám obrovské škody. Daří se jim držet pozice, zejména v místech, která jsou pro Ukrajinu důležitá,“ uvedl dále Pavel, který byl v minulosti náčelníkem českého generálního štábu a později předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenský orgán v Severoatlantické alianci.

10:50
Dnes

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vidí příležitost pro rozumnější partnerství s Čínou. Je ale podle ní potřeba navrátit rovnováhu do vztahů unie s asijskou zemí. Šéfka EK to dnes prohlásila ve Štrasburku na plenárním zasedání Evropského parlamentu. V diskusi o nadcházejícím summitu EU-Čína von der Leyenová rovněž zkritizovala, že Čína podporuje Rusko ve válce na Ukrajině, což je pro Evropskou unii nepřijatelné.

9:47
Dnes

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami S-300 nebo S-400 a také 54 bezpilotními letouny, uvedlo ráno ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 34 dronů, o osudu zbylých zbraní se nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany informovalo o likvidaci osmi ukrajinských bezpilotních letounů. Hlášení Kyjeva ani Moskvy se nezmiňují o obětech.

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa správy jihoukrajinské Mykolajivské oblasti Vitalije Kima píše, že při útoku ruských dronů v noci utrpěl zranění jednapadesátiletý muž ve vesnici Nadbuzke, kde bylo poškozeno několik chat. V jiné zprávě tentýž web informuje o šesti zraněných v sousední Chersonské oblasti kvůli rannímu ruskému dronovému útoku.

Zobrazit celý online

Známky chladnokrevné vraždy

„Vyšetřování odhalilo známky svědčící o tom, že fotoreportér a jeho společník byli chladnokrevně zabiti poté, co je ruští vojáci pravděpodobně vyslýchali a mučili v den jejich zmizení,“ uvedli vyšetřovatelé ve zprávě.

Ta se opírá hlavně o snímky místa činu a nalezené důkazy, včetně střel používaných ruskou armádou, jakož i o důkazy přítomnosti ruských vojáků v podobě obalů od potravin, krabičky cigaret či návodu na použití raket.

Zpráva uvádí dvě možné hypotézy, jak se události vyvinuly. Podle prvního scénáře Levina a jeho společníka, jejichž těla se našla spálená, mohli zastřelit ruští vojáci, jakmile je spatřili a aniž by se uvědomili, o koho jde. Podle druhé hypotézy je ruští vojáci zajali, umístili do auta, odděleně je vyslýchali a mučili a nakonec zabili. Černyšov byl patrně upálen zaživa.

RSF poskytla své poznatky a také devět důkazů, jakož i desítky Chauvelových snímků z místa činu ukrajinské justici. Levina označila RSF za jednoho z nejméně osmi novinářů zabitých během války Ruska proti Ukrajině při výkonu svého povolání. Naposledy o život přišel Francouz Frédéric Lclerc-Imhoff.

Dvaatřicetiletý obrazový reportér přišel o život 30. května při výbuchu ruského náboje, když dokumentoval evakuaci civilistů poblíž Lysyčanska na východě Ukrajiny. Při reportáži byl zraněn i jeho kolega Maxime Brandstaetter. Francouzská Národní protiteroristická prokuratura (PNAT) smrt i zranění vyšetřuje jako válečný zločin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil francouzského fotoreportéra za 32. pracovníka médií zabitého od začátku ruské invaze.

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa