Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Reportéra Makse Rusové mučili a zabili. Jeho společníka měli upálit zaživa, tvrdí vyšetřování

Autor: ČTK, amb - 
22. června 2022
14:20

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) bránící novináře dnes zveřejnila výsledek svého vyšetřování na Ukrajině, které podle ní dokazuje, že ukrajinského reportéra Makse Levina zabili a pravděpodobně před tím mučili ruští vojáci. Stalo se tak ještě v březnu v okolí Kyjeva.

„Tato zpráva povede k naší šesté žalobě u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu,“ sdělila organizace agentuře s tím, že žaloba se bude týkat výlučně Levinova případu, který byl zmíněn „mezi mnoha jinými případy“ v páté žalobě RSF z konce května.

Tělo fotoreportéra Makse Levina a ukrajinského vojáka Oleksije Černyšova, který jej doprovázel, se našlo 1. dubna v lese u vesnice Moščun, ležící asi 20 kilometrů severně od Kyjeva. Oba muži se pohřešovali od 13. března. RSF na místo vyslala vyšetřovací tým, včetně válečného fotoreportéra Patricka Chauvela, který v únoru pracoval s Maksem Levinem v Donbasu.

10:37
Dnes

„Ukrajinci dobře vědí, že bojují za Evropu, že jsou součástí evropské civilizace. Proto ty hrozné útrapy války stále snášejí, jsou si totiž vědomi jedné důležité pravdy: není to zbytečné,“ tweetovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se svým každodenním hlášením o radiační situaci na Ukrajině.

9:39
Dnes

Ranní hlášení generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny: Nepřítel za poslední den ztratil 400 vojáků, tři tanky, sedm obrněných vozidel aj.

 

8:56
Dnes

„Dnes v noci zahájilo Rusko nejmasivnější íránský útok kamikadze dronů na Ukrajinu: 54 dronů (52 bylo sestřeleno). To opět dokazuje: autoritářské režimy se spojují, aby nás zničily. Musíme se postarat o to, aby byly podniknuty kroky proti všem z nich, nejen proti Rusku,“ tweetuje ukrajinská poslankyně Kira Rudiková.

Čtyřicet z těchto dronů mířilo na Kyjev, který dnes - poslední neděli v květnu - slaví 1541. výročí svého založení.

Zobrazit celý online

Známky chladnokrevné vraždy

„Vyšetřování odhalilo známky svědčící o tom, že fotoreportér a jeho společník byli chladnokrevně zabiti poté, co je ruští vojáci pravděpodobně vyslýchali a mučili v den jejich zmizení,“ uvedli vyšetřovatelé ve zprávě.

Ta se opírá hlavně o snímky místa činu a nalezené důkazy, včetně střel používaných ruskou armádou, jakož i o důkazy přítomnosti ruských vojáků v podobě obalů od potravin, krabičky cigaret či návodu na použití raket.

Zpráva uvádí dvě možné hypotézy, jak se události vyvinuly. Podle prvního scénáře Levina a jeho společníka, jejichž těla se našla spálená, mohli zastřelit ruští vojáci, jakmile je spatřili a aniž by se uvědomili, o koho jde. Podle druhé hypotézy je ruští vojáci zajali, umístili do auta, odděleně je vyslýchali a mučili a nakonec zabili. Černyšov byl patrně upálen zaživa.

RSF poskytla své poznatky a také devět důkazů, jakož i desítky Chauvelových snímků z místa činu ukrajinské justici. Levina označila RSF za jednoho z nejméně osmi novinářů zabitých během války Ruska proti Ukrajině při výkonu svého povolání. Naposledy o život přišel Francouz Frédéric Lclerc-Imhoff.

Dvaatřicetiletý obrazový reportér přišel o život 30. května při výbuchu ruského náboje, když dokumentoval evakuaci civilistů poblíž Lysyčanska na východě Ukrajiny. Při reportáži byl zraněn i jeho kolega Maxime Brandstaetter. Francouzská Národní protiteroristická prokuratura (PNAT) smrt i zranění vyšetřuje jako válečný zločin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil francouzského fotoreportéra za 32. pracovníka médií zabitého od začátku ruské invaze.

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa