Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Celý svět už zná jejich tváře i jména: Toto jsou prý řezníci z Buče. Mučili, znásilňovali a zabíjeli

Autor: ula, red, ČTK - 
5. dubna 2022
07:46

Snímky masového hrobu a těl ležících v ulicích ukrajinského města Buča šokoval svět. Zvěrstvo. Genocida. Horor. Psal západní tisk. „Podívejte se, jaké parchanty jste vychovaly,“ vzkázal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ruským matkám.  Ukrajinské úřady i svědci uvedli, že ruští vojáci v Buči zabili stovky civilistů. Zelenskyj dále matkám vzkázal, že jejich synové jsou vrazi, lupiči a kati. Nyní zná celý svět jejich jména i tváře, jejich velitelem měl být Azatbek Asanbekovič Omurbekov. Podle fotek vojáků šlo o relativně mladé muže.

Zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča během jeho asi měsíc trvající ruské okupace vyvolaly o víkendu pobouření u ukrajinských i západních představitelů. Ukrajinské úřady i svědci uvedli, že ruští vojáci v Buči zabili stovky civilistů. Mrtví jsou v masovém hrobě, těla ale ležela i na ulicích, některá z nich s rukama svázanýma za zády. Kyjev označil Buču za „novou Srebrenicu“, kterou spáchala ruská vojska.

„Řezníci z Buče"

Válečnými zločinci přímo zapojenými do páchání válečných zločinů proti lidu Ukrajiny v Buči jsou vojáci 64. samostatně motostřelecké brigády 35 OA Východního vojenského okruhu. Velet jim měl podplukovník Azatbek Asanbekovič Omurbekov, který měl sám údajně střílet a znásilňovat ženy v Buči. Uvedly to kyjevské zpravodajské zdroje.

Poradce prezidenta Zelenskyho Oleksij Arestovyč následně na sociální síti Telegram zveřejnil seznam dalších oddílů ruské armády, které spáchaly válečné zločiny nejen v Buči, ale také v Hostomelu a Irpini. 

Ukrajina pak vydala i celý jmenný seznam vojáků, kteří se zřejmě masakrů účastnili s tím, že „za zvěrstva spáchaná na civilním obyvatelstvu Ukrajiny budou všichni váleční zločinci postaveni před soud a hnáni k odpovědnosti.“ Na seznamu jsou uvedena nejen jména, ale i data narození. Nejmladším vojákům bylo 23 let, nejstarším pak kolem 64 let.

Celý seznam byl uveřejněn zde.

Ruští vojáci, kteří se zřejmě podíleli na masakru v Buči Ruští vojáci, kteří se zřejmě podíleli na masakru v Buči | reprofoto/telegram/youtube

Zohavená těla

Osmdesátiletá Maria Dabižeová z Buči podle nedělníku The Sunday Times uvedla, že jejím sousedům v nedalekém úhledném cihlovém domě ruští vojáci svázali ruce a nohy a zabili je. Ukrajinští vojáci našli v její ulici ve sklepě 18 mrtvých těl mužů, žen i dětí. Těla byla zohavena.

„Našli jsme tam 18 těl,“ řekl 53letý voják územní obrany Serhij Torovyk. „Mučili je. Někteří měli uřezané uši, jiní vytrhané zuby. Byli tam i děti staré 14, 16 let a nějací dospělí,“ dodal. „Ruští vojáci jsou horší než zvířata. Zvířata takové věci nedělají. Neměli bychom brát zajatce. Musí zemřít. Musí být zničeni,“ prohlásil.

22:27
3. 10. 2023

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protiletecká obrana u pobřeží Krymu sestřelila ukrajinskou protilodní střelu Neptun. Moskvou dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvozžajev informoval, že trosky ze zneškodněného ukrajinského dronu poškodily obytný dům. Několik oken se rozbilo, nikomu se ale nic nestalo. Razvozžajev také napsal, že na místo vyjeli specializovaní záchranáři, aby rozhodli, jak z místa odstranit výbušná zařízení.

21:18
3. 10. 2023
!

Evropská unie se chystá formálně zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou již před koncem roku. S odvoláním na své diplomatické zdroje to dnes napsal bruselský web Politico, podle něhož by krok měli schválit lídři unijních zemí na prosincovém summitu.

EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země loni v červnu. Kvůli ruské agresi tak učinila nezvykle rychle, jen několik měsíců po podání žádosti. Dalším formálním krokem má být zahájení přístupových rozhovorů, které by Kyjev rád otevřel ještě letos. Zatímco velká část unijních států včetně Česka jejich rychlý start podporuje, některé země nabádají k opatrnosti.

„Cílem je v prosinci dosáhnout politické shody na otevření rozhovorů,“ řekl Politiku jeden z diplomatických zdrojů. Základem pro to má být hodnocení pokroku uchazečských zemí včetně Ukrajiny, které Evropská komise zveřejní v listopadu. Pokud Kyjev docílí posunu v sedmi sledovaných kritériích včetně posilování právního státu či boje proti korupci, komise podle diplomatů doporučí zahájení rozhovorů. Zdroje serveru tvrdí, že pro členské země pak bude složité hledat důvody, proč rozhovory nezahájit.

20:52
3. 10. 2023
!

Ruská prokuratura žádá devět a půl roku vězení pro bývalou novinářku státní televize; Marina Ovsjannikovová se loni proslavila svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání. Podle serveru Mediazona prokuratura chce Ovsjannikovovou poslat v nepřítomnost před soud kvůli šíření lživých zpráv, což je termín, který se vztahuje na jakékoliv informace o ruské válce proti Ukrajině, jež jsou v rozporu s narativem prosazovaným Kremlem.

Ovsjannikovové, která loni v březnu vtrhla během vysílání do televizního studia s transparentem s nápisem „Zastavte válku“ a „Lžou vám“, se později podařilo dostat se s dcerou z domácího vězení a utéct do jisté evropské země.

Svoji první protestní akci provedla loni v březnu. Obžaloba z šíření lživých zpráv se týká protestu z loňského července, kdy stála na nábřeží naproti Kremlu s transparentem, na kterém ruského prezidenta Vladimira Putina označila za vraha a jeho vojáky za fašisty, píše agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud