Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Ukrajina prodloužila vazbu příteli Putina Medvedčukovi. Zabavila mu i „zlatý vagón“

Autor: ČTK - 
22. června 2022
17:46

Lvovský soud na žádost prokuratury prodloužil do 9. srpna vazbu ukrajinskému proruskému politikovi a oligarchovi Viktoru Medvedčukovi, jenž je pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ukrajinské úřady ho viní z vlastizrady. Soud rovněž obstavil část jeho majetku, včetně luxusního železničního jídelního vozu, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ta zároveň připomněla, že novináři projektu „Slidstvo.Info“ už v březnu zveřejnili záběry tohoto vagonu, jenž se údajně nacházel na území Medvedčukova paláce v kyjevské čtvrti Pušča Vodycja. Ruský list Kommersant píše, že přibližná hodnota takového železničního vozu, jemuž se na Ukrajině přezdívá „zlatý vagón“, je kolem 2,5 milionu dolarů (přes 58 milionů korun).

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) poznamenalo, že rozhodnutí o prodloužení vazby soud učinil už 9. června, v rejstříku verdiktů se však objevilo později.

Ukrajina loni zahájila vyšetřování Medvedčuka kvůli podezření z vlastizrady a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly o tom, že utekl z domácího vězení. V dubnu tajná služba SBU oznámila, že Medvedčuka zadržela. Politik popírá, že by se dopustil čehokoliv nezákonného.

Tento týden odvolací soud ve Lvově vyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti a zakázal Medvedčukovu politickou stranu Opoziční platforma - Za život, přičemž zároveň rozhodl o konfiskaci jejího majetku. Proti rozhodnutí se lze ještě odvolat k nejvyššímu soudu, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

23:31
28. 6. 2022

 2 civilisté byli zabiti a byl 1 zraněn při ostřelování vesnice Tsyrkyny severovýchodně od Charkova. Pět lidí bylo zraněno ostřelováním v jihovýchodní části Charkova.

23:19
28. 6. 2022

Poradce starosty Mariupolu Petra Andryuščenka tvrdí, že referendum o připojení Doněcké oblasti k Rusku je naplánováno na 11. září 2022.

23:12
28. 6. 2022

Na Ukrajině se objevila ulice pojmenovaná po mrtvém běloruském dobrovolníkovi. Ve městě Chmelnitsky byla Puškinova ulice přejmenována na ulici pojmenovanou po Alexeji Skoblym, běloruském dobrovolníkovi s volacím znakem „Tur“, který sloužil u pluku Kastuse Kalinovského a zemřel v bitvách u Kyjeva.

Zobrazit celý online

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa