Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Ukrajinci sestřelili ruskou helikoptéru: Letěl v ní Putinův podplukovník (†51)

Autor: rc, ČTK - 
24. června 2022
13:55

Vladimir Putin přišel při válce na Ukrajině o dalšího vojenského důstojníka. Podplukovník Sergej Gundorov (†51), který získal několik ocenění, údajně letěl ve vrtulníku na Donbase, když stroj zasáhla ukrajinská raketa. Jedná se o 55. ruského plukovníka, který zemřel na Ukrajině.

Podle ruské zprávy Sergej Gundorov zemřel poté, co dokončil „bojovou misi“. Podplukovník měl zrovna přelétat nad lesem poblíž Volnovachy na Donbasu, když vrtulník Mi-35, v němž seděl, zasáhla raketa. Stroj se změnil v ohnivou kouli, když se řítil k zemi. K sestřelení došlo podle informací britského deníku Daily Mail 16. června.

„Piloti neumírají, létají do nebe… Nejlepší muži nás opouštějí,“ stojí ve zprávě o jeho smrti. „Miluju tě, tati,“ vzkázal svému otci jeho syn Ilja. Gundorov se svou manželkou Anželou vychovával dvě děti. Pilot získal tři Řády odvahy. Jedná se o 55. plukovníka, který zemřel během bojů na Ukrajině. Putin navíc ztratil nejméně jedenáct generálů. Ukrajinský generální štáb v úterý 21. června následně odhadl, že Moskva přišla na Ukrajině od začátku války o více než 34 100 vojáků. Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Kvůli značným ztrátám ve velitelském sboru výsadkových jednotek je Rusko nuceno verbovat záložní důstojníky do vojenské služby a uzavírat s nimi krátkodobé smlouvy na tři měsíce, uvedlo také velení ukrajinské armády. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Rusko podle ISW zároveň připravuje informační půdu pro to, aby ospravedlnilo „pomalý a neúspěšný“ postup směrem na Slovjansk.

21:59
Dnes

Vážení čtenáři, online reportáž kolem Ukrajiny se nyní odmlčí. Spustí se zase brzy ráno. Přejeme klidnou noc.

20:59
Dnes

Rusko neobdrželo pozvánku na oslavy 80 let od vylodění v Normandii kvůli jeho agresivní válce na Ukrajině, informoval dnes Elysejský palác, tedy úřad prezidenta Francouzské republiky.

19:46
Dnes

Vedle Stevena Seagala Putin vyznamenal také různé osobnosti kulturní, občanské, vojenské a politické sféry. Mj. matku 14 dětí, pachatele válečných zločinů na Ukrajině, kosmonauty, předsedy obou komor ruského parlamentu či moskevského starostu Sobjanina.

Zobrazit celý online

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa