Úterý 10. září 2024
Svátek slaví Irma, zítra Denisa
Zataženo, déšť 20°C

Nejíte maso? Hrozí vám větší riziko zlomenin, i těch vážných, varuje studie

Autor: ula - 
20. prosince 2020
05:40

Jste vegetariáni nebo vegani? V tom případě u vás existuje vyšší riziko zlomenin, zejména zlomeniny kyčle. Uvádí to studie EPIC-Oxford, kterou nedávno zveřejnil  časopis BMC Medicine. Jak dopadli ti, co jedli maso nebo jen ryby?

Studie EPIC-Oxford shromažďovala data letech 1993–2001 a následně do roku 2010. Účastníci byli v obou časových periodách rozděleni do čtyř dietních skupin (29380 konzumentů masa, 8037 konzumentů ryb, 15 499 vegetariánů a 1982 veganů.

Během let bylo zjištěno přes 39 tisíc celkových nebo místně specifických zlomenin, jako jsou zlomeniny paže, zápěstí, kyčle, nohy, kotníku, ale i klíční kosti, žeber a obratlů. Nejvíce zlomenin, 945, bylo zlomenin kyčle.

Nejíte maso? Pozor na zlomeniny kyčle

Rizika zlomenin kyčle byla vyšší u těch, kteří jedli pouze ryby, ale také u vegetariánů a veganů. V dalších druzích zlomenin na tom byli v průměru lépe. Vegani měli vyšší riziko zlomenin  ve srovnání s konzumenty masa. Žádné významné rozdíly nebyly pozorovány u zlomenin zápěstí nebo kotníku nebo u paže.

Osoby nekonzumující maso, zejména vegani, měli vyšší riziko celkových nebo některých místně specifických zlomenin, zejména zlomeniny kyčle.

Celkový počet zlomenin byl v průměru nejnižší u konzumentů ryb, pak konzumentů masa, pak vegetariánů a nejvyšší počet byl u veganů.

„Toto je první prospektivní studie různých diet s celkovým i vícenásobným specifikem místa zlomenin u vegetariánů a veganů. Zjištění naznačují, že zdraví kostí u veganů vyžaduje dále zdravotní výzkum,“ uvedl ke studii Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu.

Vegani mají nižší cholesterol

Německý výzkum Federálního institutu pro hodnocení rizik naopak zkoumal rizika a přínosy veganské stravy.

Vegani nemají problém s nedostatkem vitaminu B12, ale jódu se jim nedostává, zjistila odborná studie. Jedí více vlákniny a mají nižší cholesterol. Vědci  zjišťovali a porovnávali dopad veganského a smíšeného stravování na rozmanitost vitaminů a stopových prvků v organismu.

Vitamin B12 se přirozeně vyskytuje v mase, mléčných výrobcích a vejcích, proto bývá často uváděn jako látka, kterou vegani nemohou získat z rostlinné stravy. Jeho hladina se však ve vzorcích obou skupin nijak významně nelišila. Odborníci předpokládají, že veganští účastníci přijímají vitamin B12 z doplňků, jelikož jsou si svého problému vědomi.

Nízká hladina jódu

Podle dotazníků o životním stylu vegani užívali více různých doplňků stravy než druhá skupina, aby vyvážili nedostatky jídelníčku. Přesto u nich byla zjištěna nízká hladina jódu, která vyvolává obavy.

Mírný nedostatek jódu měly i osoby stravující se smíšeným způsobem, ale problém u nich nebyl tak vážný. Hladina jódu u třetiny veganů nedosahovala ani minimální hodnotu 20 mikrogramů na litr, stanovenou Světovou zdravotnickou organizací.

Výzkum ukázal i kladné stránky veganské stravy, jako je vyšší konzumace vlákniny nebo nižší hladiny cholesterolu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi