Let Smartwings s jedním motorem: Kdo riskoval život 170 lidí? Dopravce promluvil

Aktualizováno -
12. 9. 2019
18:26
Autor: ČTK - 
12. 9. 2019
18:00

Let společnosti Smartwings s porouchaným motorem byl podle interního šetření dopravce pochybením posádky. Vyplývá to z podkladů, které firma minulý týden předala leteckému úřadu. Ve čtvrtek to řekl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký. Společnost Smartwings krátce po události jakékoliv pochybení odmítala, později uvedla, že nešlo o systémovou chybu. Letecký úřad zatím k žádnému výsledku ve svém šetření nedospěl, v minulých týdnech označil postup posádky za nestandardní.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

ÚCL zahájil krátce po události vyšetřování letu. Po dopravci úřad požadoval dodání záznamů a vysvětlení k letu, které Smartwings doručil minulý čtvrtek. „Interní setření potvrdilo, že se nejednalo o systémovou chybu,“ uvedla tehdy společnost bez dalších podrobností. Hezký ve čtvrtek řekl, že z vysvětlení, které dopravce úřadu minulý týden předal, vyplývá, že mělo jít o chybu posádky.

Video VIDEO: Přistání letadla Smartwing s jedním motorem! Měli piloti přistát jinde nebo se vrátit? - mall.tv

Smartwings údajně přijal bezpečnostní opatření

Smartwings k tomu ve čtvrtek zopakoval své předchozí vyjádření o výsledcích svého šetření a oznámil, že v souvislosti s případem přijal dodatečná opatření, která by do budoucna měla zamezit podobným situacím. 

Letecký úřad v minulých týdnech uvedl, že v případech, kdy se letadlu porouchá jeden z motorů, je obvyklým řešením nouzové přistání na nejbližším letišti. Jde především o preventivní postup pro případ, kdyby přestal fungovat i druhý motor. Dopravce krátce po události bezpečnostní pochybení odmítl s tím, že posádka postupovala v souladu s bezpečnostními i provozními předpisy.

Video Letecký expert: Výpadek jednoho ze dvou motorů? Dost závažné, pak už není záloha 

Kromě ÚCL případ vyšetřuje i další úřad

Případ v současnosti vedle ÚCL řeší také Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Výsledky šetření obou úřadů se dají očekávat v horizontu několika měsíců. V případě zjištěného pochybení může být se členy posádky nebo společností zahájeno například správní řízení, v krajním případě i podáno trestní oznámení.

Smartwings letos v létě čelí problémům kvůli letonům Boeing 737 MAX 8, které byly na jaře celosvětově odstaveny po dvou nehodách, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Smartwings tehdy vlastnil sedm těchto strojů, dalších devět měl převzít právě v létě. Americký výrobce v současnosti připravuje aktualizaci problémového softwaru, termín jeho zavedení je však nejasný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

oxygene.p ( 13. září 2019 22:44 )

Kašpare , na koho chceš podávat trestní oznámení? Stal se trestný čin? Nestal. A takový ho.va.do. by ani do letadla nepustili.

Kaja007 ( 13. září 2019 10:55 )

syrucek na dávkach seš možná ty i když pochybuju to bude spíš přispěvek za nesvéprávnost,možná demence🦙

syrucek ( 13. září 2019 06:01 )

Z dávek sis koupil letenku joo?

kukuku ( 12. září 2019 21:47 )

Šlo o chybu posádky, která ale nebude potrestána, protože postupovala podle firemní směrnice o zamezování zbytečných nákladů letem s jediným motorem nebo přechodem na režim "větroň" při obou nefunkčních motorech.

Kaja007 ( 12. září 2019 19:40 )

V letadle jsem seděl a budu podávat trestní oznámení,přidá se někdo z cestujících?

Zobrazit celou diskusi
Další videa