Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Exekuce na sklonku života? „Tlačí na nemocné a staré,“ zuří dcera dlužníků

Autor: Nikola Forejtová - 
3. června 2019
06:25

Na srážky z důchodů se musí každý měsíc dívat přes 90 tisíc seniorů. Nárůst penzistů s exekucí je podle odborníků způsobený i stárnutím populace, kdy si lidé přivedou do podzimu života své dluhy z produktivního věku. Stejný příběh řekla Blesk Zprávám i Andrea. Její rodiče si dluh nadělali během podnikání. Šokující je ale podle dcery chování exekutorů, kteří po jedné opožděné splátce začali jejím starým a nemocným rodičům vyhrožovat a bez ustání volat a psát. Problémy s exekucemi seniorů by mohl vyřešit i nový institut předlužení, který uvedl do chodu tvůrce exekuční mapy Radek Hábl.

„Moje máma si otevřela obchod s obuví na malém městě v Moravskoslezském kraji. Výdělečné to moc nebylo, ale o problémech pomlčela. Celý proces se spustil, když přišli o bydlení,“ popisuje začátek příběhu dcera Andrea.  Jejímu otci byla nejdříve dlužná částka strhávána z platu a později oběma seniorům z důchodu. Ponecháno jim bylo jen životní minimum.

Na podzim života tak oba senioři žijí v pronajatém bytě se starým nábytkem, lednicí, pračkou a zapůjčenou televizí. „Konkurz jim neprošel, protože dluhy pocházely z podnikání. Vložila jsem se do toho ve chvíli, kdy se svěřili s neskutečným nátlakem, který na ně Exekutorský úřad vyvíjel,“ svěřila se Blesk Zprávám dcera.

Podle průzkumu společnosti KRUK ale nejsou sami. V exekučním řízení se nachází přes 90 tisíc penzistů, přičemž počítají s průměrným věkem kolem 61 let, což jasně dokazuje, že si senioři své dluhy přinášejí z produktivního věku.

„Výjimkou bohužel nejsou ani případy, kdy se senioři zadluží kvůli svým dětem nebo vnoučatům, pro které si přímo půjčí peníze, nebo ručí za jejich vlastní nesplacené dluhy. Mnoho našich klientů spoléhalo na dohodu s dětmi, že budou pravidelně splácet své závazky, ovšem velmi často je realita odlišná,“ doplňuje Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Známá exekuční páska je postrachem nejen pro neplatiče, ale také pro jejich příbuzné, kteří musí prokázat podporuZnámá exekuční páska je postrachem nejen pro neplatiče, ale také pro jejich příbuzné, kteří musí prokázat podporu | archiv Blesku

Život kolem žlutých samolepek

„Úřad je uháněl, aby platili víc. V tomto duchu probíhali i telefonáty a SMS zprávy. Volala jsem jim, aby s tím nátlakem na staré a nemocné přestali a upozorňovala jsem je, že polepený nábytek nemá hodnotu. Přesto stále vyhrožovali, že si přijedou pro všechen majetek,“ dodává ke smutnému příběhu, kdy se starý manželský pár může jen dívat na starý byt polepený žlutými samolepkami.

V SMS zprávách exekutoři vyhrožují, že okamžitě dojde k odvezení majetku poté, co se manželé opozdili s jednou splátkou. Dcera zadlužených seniorů ale upozorňuje, že její rodina splácela pravidelně několik let a exekutoři i přes výhružky nepřijeli a vyvíjeli tak podle ní jen nesmyslný nátlak, který ohrožoval psychické zdraví jejích nemocných rodičů.

Některé stížnosti na exekutory mohou být opodstatněné, ale Exekutorská komora poskytuje i jiný úhel pohledu. Řada dlužníků se totiž opravdu řadí mezi chronické neplatiče a je zapotřebí tvrdou ruku vymahatelů, kteří si s nimi dokážou poradit. „Stalo se mi, že na mě i vyběhli s mačetou,“ svěřila se již dříve Blesk Zprávám vykonavatelka Jitka Wolfová z Exekutorské komory.

Stop dluhovému byznysu, míní Hábl

„Dluhový byznys je pro řadu firem v této zemi velmi výdělečný. Navzdory jasným datům, která jsme před lety představili, stále ještě zaznívají hlasy, že se nejedná o tak závažný společenský problém. S tím nesouhlasíme. Je důležité, aby v Česku existovala organizace, která bude pravidelně zajišťovat a analyzovat data o předluženosti v Česku. Socio-ekonomické dopady tohoto fenoménu jsou ohromné,” uvádí důvody založení institutu Radek Hábl, autor Mapy exekucí a odborník na dluhovou problematiku, který organizaci povede.

Institut prevence a řešení předlužení sdružuje dluhové poradce, datové analytiky a řadu jiných odborníků. Hábl vidí v podobných institucích řešení pro lidi, kteří svým dluhům nerozumí, a rovněž se bude pokoušet pohnout s legislativou. Prvním takovým zákonem bude dlouho odkládaná novela občanského soudního řádu, která by zavedla nezávislé přidělování exekutorů místně příslušnými soudy. Vedle nestrannosti a nezávislosti soudních exekutorů by to omezilo ekonomické externality a eliminovalo korupční potenciál v této oblasti,” doplňuje Hábl.

Především pak pro seniory je poradenství důležité, jak míní i jiní odborníci. Staří lidé totiž často nemusí mít přístup k informacím o tom, jak má probíhat řízení, kolik musí přesně platit a ve hře je i obrovský psychický nápor. „Je to různé. Je to ale obrovská úzkost, deprese a sebeobviňování. Hodně pak záleží na tom, jak se k tomu postaví příbuzní,“ vyjádřil se již dříve pro Blesk psychoterapeut Jan Kulhánek.

 

Arsenelupin ( 3. června 2019 18:28 )

V Česku prostě funguje justiční mafie. Do dluhu v dnešní době může spadnout kdokoliv a to i nevědomky což jsou příklady nezletilých děti a stát jen přihlíží jak se z lidí dělají ovce. V Irsku je na vás uvalena exekuce jeden rok a pak můžete znovu žít a příště se těchto problémů vyvarovat. Tady by po vás chtěli platit i po smrti jelikož ty úroky s exekuce z vás udělají lidské vazali.Nedostane tě šanci a tohle je známka diktatury ne právního státu.

msml20 ( 3. června 2019 12:49 )

Určitě je moudré , aby si člověk rozmyslel v čem a kde může podnikat.Na Západě jsou taky exekutoři, ale s naprosto jiným chováním, tady to jsou často bohužel prasata.
To je za hranou veškeré slušnosti a morálky.
Bohužel zákon jim to umožňuje. Nicméně vše se jim jednou vrátí a třeba i s těmi jejich úroky.

doktormediciny ( 3. června 2019 12:07 )

Paneš Adlere, snadf matze poravdu.Ovsem s touto strankou podnuikani snad mely organy statni spravy proaste obcany seznamit pri prechodu z planovaneho na trzni hospo­darstv­i...Re­orga­nisa­ci zdravotnictvi v ojedinelych pripadech i lekari sklouzli

ivoadler ( 3. června 2019 11:23 )

Dobře jim tak. Podnikání není žádná sranda a pokoušet se podnikat na stará kolena, je blbost. To je tak pro třicátníka a musí to umět. Pohádkově snadně si půjčovat, když nevím, jak to zaplatím, může jen wool. Kapitalismus spolehlivě ukázal, kolik mezi námi žije bl bců.

repete ( 3. června 2019 09:04 )

Většina exekutorů je lidský odpad

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud