Zadlužené děti i „mafie exekutorů“. Ve Sněmovně to na akci Valachové vřelo

Autor: Nikola Forejtová - 
13. 3. 2019
08:50

Diskusi o exekucích svolala tento týden do Sněmovny exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). A kromě odborníků, advokátů a exekutorů sem pozvala i samotné dlužníky. Ti se opřeli do členů Exekutorské komory, zmínili údajně nespravedlivé řízení. Na přetřes přišla i citlivá témata jako dluhy dětí. „Funguje tu exekuční mafie,“ vztekal se jeden z dlužníků. Jiní mávali papíry a domáhali se spravedlnosti podle svého gusta.

Valachová zastává teď pozici místopředsedkyně podvýboru pro oddlužení a do nové role se „položila“. Na pondělním semináři měla ambici spojit svět dlužníků a svět věřitelů. V úvodu diskuse naznačila, že chce společnými silami s odborníky zamávat s dluhovou pastí.

Debata se rychle stočila na téma neoprávněných exekucí, dozorčích doložek i zaměstnanců s vizitkou „dlužník“. A řeč byla i o dětských dlužnících. „V současnosti je v České republice vedeno 6000 exekucí na děti pod 18 let, tito mladí lidé pak vstupují do života s dluhem okolo 200 tisíc,“ vypočetla Valachová.

Zmínka o dětech vyvolala bouřlivou reakci. „Nechápu, jak jim to můžete udělat. I já jsem se párkrát v mládí projel na černo. Děti nemají právnický přehled, nevědí, že můžou mít průšvih, když dopis od exekutora schovají. Vychováváte stát dlužníků,“ bouřil se advokát Vladimír Koula, který se s dětskými exekucemi setkává denně. „Vím o dětech, co mají půlmilionovou exekuci,“ dodal.

Šéf exekutorů: Nabízíme bezplatné poradenství

Vlna kritiky z řad dlužníků se snesla především na přítomné členy Exekutorské komory, mířila i na jejího šéfa Vladimíra Plášila. „Slibujete tisíc věcí, a přitom zkontaktovat exekutora trvá několik měsíců. Měl jsem protiprávní exekuci a psal jsem dokonce vám osobně. Mám tu i důkaz. Mám ještě dodávat, jestli jste se ozval?“ volal jeden z dlužníků a narážel na údajnou neschopnost poskytovat poradenství a na neschopnost exekutorů reagovat včas svým dlužníkům.

Plášil argumentoval, že bezplatné poradenství nabízí nejen Exekutorská komora, ale spousty dalších organizací včetně okresních soudů. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. „Každý den pracuji s lidmi, nikdo z nich moc netuší, co mohou dělat. Bojí se jít za zaměstnavatelem kvůli ostudě, komoře volat nechtějí, protože je to bez výsledku. To samé ministerstvo. Neví, co mohou dělat, kam se obrátit se stížnost,“ uvedla Denisa Rohanová ze Sdružení povinných.

„Nemáme šanci nic zjistit. Nemáme šanci zaplatit si advokáta a ani splatit dluh. Spočítala jsem si, že bych musela žít 333 let, abych vše splatila. Když si zavoláte o radu, zvedne vám to nějaký hňup, co vůbec netuší jak vám poradit,“ bouřila se jedna dlužnice a zároveň poradkyně, která se „chlubila“ 1500 kontakty na dlužníky. Její příspěvek do diskuse vyvolal i potlesk. 

Dlužnice rovněž poznamenala, že jedné ženě stoupl dluh ze 40 000 na 200 tisíc. „Tohle je normální exekutorská mafie. Hlavně že stížnosti na advokáty, soudy a exekutory se zametou pod koberec,“ dodala žena.

Černá práce dlužníků

Předmětem diskuse byla také šedá ekonomická zóna dlužníků. Řada z nich totiž pracuje raději na černo, než aby jim exekutor peníze navíc sebral. „Potřebujeme motivovat lidi, aby svůj dluh chtěli splácet. Oni by pracovali, kdyby jim pak z toho něco zůstalo. S Valachovou jsme probírali, že by bylo možné nastavit systém strhávání z výplat tak, že by 70 procent zůstalo povinnému a 30 % by šlo na dluh,“ uvedla Rohanová ze sdružení povinných.

Rohanová uvedla i to, že zaměstnavatelům dluhy spíše nevadí. Nejenže potřebují každou ruku, ale také ví, že dlužník je vděčným pracantem. Navíc se z oficiální práce strhávají pojištění pro stát a peníze tak jdou do prospěšného oběhu. „Rádi bychom, aby si každý zaměstnavatel udělal i dluhové poradenství, jinak se lidé nemají šanci dozvědět, co mohou dělat dál,“ dodala Rohanová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 13. března 2019 11:00 )

Lepší to nebude. Tady z Plesku mi přišel mail že porušují pravidla diskuze. Ale pana Slima a jeho reklamu na hubnutí tam mají v každé diskuzi. To máte reklamy málo, že ji musíte sráát i do diskuzí? Takže Plesku, ano klidně mě zrušte účet a vyližte si tam navzájem ***e.

blamal ( 13. března 2019 10:41 )

Šokuje mne, ze se tehle zenske, plavajici v kalnych vodach skandalu s korupci na MSMT, jeste CSSD nezbavila. Nedopustil to asi pan Hamacek, na ktereho se ted devce prisaplo, ze, jak je jejim zvykem. Dve mrnave deti v Brne a pani dela karieru a na rodinu, socanka, kasle.Ta zenska o cele spine na MSMT na stopro vedela, a je tak nestydata, ze vystruke svuj ohavny zobak, kde to jde, a vubec se nestydi. Hnus.

zdenek43 ( 13. března 2019 10:37 )

V EVROPĚ existují tři modely vymáhání dluhů: německý, švýcarsko-britský a český. NĚMECKO Dluh např. 1020 Kč ... Soudní poplatek 576 Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 744 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 372 Kč Odměna exekutora 595 Kč CELKEM 3307 Kč (v přepočtu) Německý model funguje třeba v Polsku viz: POLSKO Dluh např. 1020 Kč Soudní poplatek 180 Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 360 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 423 Kč Odměna exekutora 530 Kč CELKEM 2473 Švýcarsko-britský model Dluh např. 1020 Kč Soudní poplatek 292-710 Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 0 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 0 Kč (přiznává se až od určité výše dluhu, v Británii 150 000 Kč) Odměna exekutora 420-835 Kč CELKEM 2565 Kč A teď ČESKÁ REPUBLIKA Dluh např. 1020 Kč Soudní poplatek 400Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 5220 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 2920 Kč Odměna exekutora 7800 CELKEM 17 360 Kč Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni: " Každý rok musejí lidé na vymáhání zaplatit 40-60 miliard korun. To je astronomická částka, která jde advokátní lobby. V září 2011 jsem na jednání se zástupci ministerstva spravedlnosti prezentoval, jak náš systém vymáhání pohledávek funguje. Přítomný švýcarský expert řekl, že vůbec nevěří, že je něco takového v Evropě možné." Proč o tom v médiích vůbec nic není? Média včetně veřejnoprávních tu nejsou , aby hájila zájmy lidí. Systém úvěrů, model exekucí, vliv médií na společnost, to vše ruinuje statisíce jednotlivců i rodin. V čím větších problémech lidi jsou, tím jsou manipulovatelnější. O to tu běží. Dokud lidem nedojde, jaká je role médií, všechno se bude jenom horšit.... „Před rokem 1989 nás právníků bylo v republice CSSR málo - 900 .... CESKO - V prvním čtvrtletí letošního roku ČAK evidovala 9382 advokátů, z nich přes 7300 aktivních. !!!??!!!

hejpockej ( 13. března 2019 10:17 )

ceske deti do otroctvi mafianum, a Mlynar si zatim nahrabal z dotaci na svuj multimilionovy lyzarsky areal a welnes centrum

zdenek43 ( 13. března 2019 10:16 )

hlavne, ze si soudruzka-pritelkyne z CSSD vzala ZASVE???? - - - prave soudruzi-pratele z CSSD vytvorili " EXEKUTORSKOU MAFII " ....Zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) byl dne 3.4.2001 vyhlášen ve Sbírce zákonů pod č. 120/2001 Sb. a stal se tak součástí právního řádu České republiky. Tím byla úspěšně završena téměř dvouletá legislativní anabáze této právní normy oběma komorami Parlamentu včetně nechtěného opakovaného projednávání v Parlamentu ČR. Zákon nabývá plné účinnosti dnem 1. září 2001, od také budou moci podle něj soudní exekutoři provádět exekuce...... ++ Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) ++ noooo - a hlavne jsou ZASE VOLBY - sice do EU - Volby do Evropského parlamentu 2019 - 24.5.-25.5.2019 - a takkkkk zase soudruzi budou vikrikovat JAK SE STARAJI ......... Strany slibují před volbami boj s exekutory Exekuce jsou stále palčivým problémem. Týkají se bezmála miliónu lidí, přičemž polovina z nich má na krku čtyři a více exekučních řízení. Politické strany se v předvolebních programech předhánějí s návrhy, jak dlužníkům od exekutorské hrozby ulevit. „Je to státem posvěcená lichva, jsme proti exekutorským mafiím. Navrhujeme jejich zestátnění,“ ......

Zobrazit celou diskusi
Další videa