Vyšší „rodičák“, zálohové výživné. Maláčová chce protlačit balíček na podporu rodin

Autor: FiM, ČTK - 
8. 1. 2019
17:36

Vláda by měla na jaře projednat soubor opatření na podporu rodin. Obsahovat bude úpravu zvýšení rodičovské, financování dětských skupin, sdílených pracovních míst a zálohovaného výživného. V úterý to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Původně chtěla čtveřici norem kabinetu předat už v lednu, přípravy se ale mírně opozdí. Podobu zálohovaného výživného, které by dětem neplatičů poskytl stát, by měly ještě projednat špičky koaličních stran. Mají dvě verze návrhu.

„Rozhodla jsem se zákony spojit do jednoho balíčku, aby se jednalo o ucelený návrh ve všech oblastech, které v podpoře rodin nejvíc chybí,“ uvedla ministryně Maláčová (ČSSD). Podle ní mají chystané normy zlepšit situaci rodin s malými dětmi, samoživitelek a samoživitelů a jejich potomků i těch, kteří chtějí slaďovat rodinu s prací.

Na zákonu o zálohovaném výživném spolupracují resorty práce a spravedlnosti. Koaliční strany se už dřív dohodly na tom, že by se norma měla zaměřit nejen na finanční pomoc rodičům, kterým partner či partnerka neplatí alimenty na děti, ale i na zlepšení vymáhání.

Ministryně řekla, že jsou teď na stole dvě verze. Podle první by pomoc od státu dostali samoživitelé a samoživitelky s příjmem pod 2,7násobek životního minima poté, co by podali návrh na exekuci na neplatiče. Udělat by to mohli po dvou měsících, co jim nepřišlo výživné. Podle druhé verze by pomoc mohly získat všechny domácnosti a posílilo by se vymáhání, popsala stručně Maláčová. Řekla, že preferuje druhý model. 

Už v minulém volebním období ministerstvo práce předložilo návrh zákona několikrát, v tehdejší koalici ČSSD, ANO a lidovců s ním ale neuspělo. Programové prohlášení vlády nynější Babišovy vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů se zálohovaným výživným počítá. Ve Sněmovně poslanci ČSSD už vytvořili svůj návrh, vlastní mají i komunisté. Projednávání se zatím zastavilo.

Rodičovskou má v příštím roce o 80.000 korun na 300.000 korun zvednout novela o sociální podpoře. 

Od začátku října je možné na vládním webu najít návrh zákona o dětských skupinách se změnou jejich financování. Nyní se hradí z evropských peněz. Podle novely by měly dostávat na každé místo pro dítě do čtyř let, jehož rodiče pracují, hledají si práci či studují, příspěvek od státu. Zatím se počítá s částkou 7500 korun měsíčně. Vyplácet by se mohly i příspěvky na založení nových skupin a mikrojeslí. Zařízení by musela splňovat přísnější podmínky než dosud. Podle plánů by změny měly platit od roku 2020. Ministryně míní, že by se na financování mohly i v příštích letech využít evropské peníze.

Součástí normy o dětských skupinách by mohla být i úprava sdíleného místa. O něj by se dělilo několik lidí s částečným úvazkem. Pozici pro rodiče dětí do šesti let by mohly podpořit příspěvky z obnosu na aktivní politiku zaměstnanosti, upřesnila Maláčová. Podle ní ženy s malými dětmi stojí v Česku obvykle před volbou, zda pracovat na plný úvazek, nebo vůbec. Sdílená místa by jim umožnila postupný návrat do zaměstnání.

Rozpočet by zálohované výživné ročně stálo asi 800 milionů korun či miliardu, navýšení rodičovského příspěvku několik miliard a financování dětských skupin asi dvě miliardy. Maláčová ale poukazuje na to, že by díky podpoře sdílených míst a zajištění péče o potomky mělo práci víc rodičů a stát by od nich získal víc daní a odvodů.

Pravicové opoziční strany po podpoře rodin volají. Některé návrhy ale už dřív kritizovaly. Podle nich kabinet a ministerstvo práce rozdávají a v době případné další ekonomické krize bude velmi obtížné všechny příspěvky od státu financovat.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
flesch2z ( 10. ledna 2019 20:35 )

Maláčko, nechceš mi podpálit barák, abys mě pak mohla zachránit? Dostala bys za to od Pocheho, anebo dokonce od Kalouska, vyznamenání.

anonym01 ( 9. ledna 2019 08:35 )

Vyssi rodicak ANO, ale pro rodiny kde jeden nebo druhy rodič uz pracuje.

PPP150W ( 9. ledna 2019 01:40 )

Veškteré příspěvky by měly být podmíněny předem stanoveným počtem odpracovaných let rodiči. A jak správně podotknul zada, pro jejich získání musí být známi oba rodiče, v případě, že nežijí spolu měl by ten rodič, který nemá dítě ve své péči jasně prokázat, že pracuje a řádně platí alimenty. V opačném případě to bude zase tak, že jedna skupina lidí, která nikdy nepřispívala do sociálního systému, bude takové dávky zneužívat, paradoxně i na úkor těch rodičů, kteří se řádně živí prací a odvádějí sociální a zdravotní. Už mám té podpory líných a nevzdělaných vyžírků plné zuby. Pokud je kritika a odsuzování lidí, kteří žijí na úkor většiny pracujících rasizmus, pak se k němu otevřeně hlásím. Ano, jsem rasista, protože nesnáším drzé, líné a zlodějské parazity a je mi ldostejno, zda jsou bílí, tmaví, nebo žlutí.

tomik007 ( 8. ledna 2019 23:42 )

INDIANI z cele stredni evropy sa uz tesi

zada ( 8. ledna 2019 18:40 )

Zálohované výživné? jsem pro, ovšem pro matky samoživitelky by to taky chtělo upravit zákony, tak, aby se to nezneužívalo. Tzn. aby dítě mělo v rodném listě napsaného otce§ Pokud by neplatil tak šup s ním za katr. Pokud si dámy nechají dítě "udělat" jen pro sebe, tak to bych nerad platil ze svých daní, protože by se to mohlo zvrhnout.... takže jsem pro, ale velmi opatrně. Už te´d se nám dvojice schválně neberou, aby měla matka sociální dávky, že není zaopatřená manželem - což považuji také za vydírání státu!!! Takže opatrně. V jádru dobrý nápad, ať se stát postará, někdy to mají opravdu samoživitelky moc těžký a stát se o tyhle děti musí postarat, vždyť to jsou jeho budoucí občané, kteří budou pracovat na důchody těch co zestárnou... ale ...bacha na vyžírky!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa