Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Maláčová u vlády narazila: Na (ne)přežití bude i dál 3410 korun měsíčně

Aktualizováno -
7. ledna 2019
20:18
Autor: ČTK - 
7. ledna 2019
19:08

Sociální demokraté ve vládě zvýšení životního minima o 380 korun neprosadili. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) kabinet zamítl. Podle návrhu měla nejnižší uznaná částka pro život, která se využívá pro stanovení dávek, alimentů či nezabavitelného minima při exekuci, vzrůst po sedmi letech o 11 procent. Pro samotného dospělého se měla zvednout o 380 korun na 3790 korun. Proti je ministerstvo financí, plánuje však revizi sociálních dávek a spotřebního koše, podle které by se mělo minimum výhledově změnit. Po jednání to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Záměr přidat k životnímu minimu 380 korun od ledna neuspěl už na předvánočním zasedání vlády. Plán zvednout životní a existenční minimum ohlásila Maláčová loni v létě krátce po svém nástupu do funkce. Částka se upravovala naposledy v lednu 2012. Pro samotného dospělého od té doby činí 3410 korun, pro dospělé a děti v rodině je nižší a pohybuje se od 1740 do 3140 korun. Existenční minimum je 2200 korun.

Koncem listopadu projednávala záměr koaliční rada. Na navýšení se ale nedohodla. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pak uvedla, že se zvednutí minima nebrání, ale až od ledna 2020. Řekla, že je nutné nejdřív přehodnotit spotřební koš, podle něhož se minimální částka určuje a který se stanovil před 28 lety.

Výdaje na dávky by se podle podkladů k nařízení měly po růstu minima za rok zvednout o 454 milionů korun. Maláčová sumu nechtěla ze státního rozpočtu, stačit měly finance z pokladny ministerstva práce.

Ministerstvo financí považuje zvyšování dávek a rozšiřování okruhu jejich příjemců za nežádoucí a nevhodně načasované, mohlo by podle něj snížit motivaci k práci. Zvednutí částek by navíc podle financí znamenalo další zátěž pro úřady práce.

Video Maláčová: Zvyšme životní minimum. 3410 Kč je k přežití málo, ceny vylétly nahoru. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Podle Maláčové by zvýšení sumy pomohlo hlavně lidem, kteří si nemohou vydělávat, tedy dětem, seniorům či postiženým. Ulevilo by také dlužníkům v exekucích. Podle životního minima se stanovuje nezabavitelná částka, která při splácení musí zůstat.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné se vyplácí rodinám s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší částka pro život určuje také podporu azylantů a cizinců, kteří mají v Česku dočasnou ochranu. Roli hraje rovněž u případného osvobození od poplatků za televizi a rozhlas.

haluzakfest ( 8. května 2019 11:34 )

Jsem velmi mladý, již po 3. budu absolvovat tuto praktiku: Najdu si práci,
odpracuji jeden den, poté jsem celý rok na nemocenské. Balík vytáhnu ze
státu + nechci vědět kolik stojí zdr. péče... Tohle je výsledek podobně
tupých názorů, že vy jste se stal úspěšně tupým otrokem, neznamená že
musí všichni. Musel bych se dozemě propadnout kdybych tady měl někde
otročit za takovou almužnu. Na to jsou tady osli jako vy.

haluzakfest ( 8. května 2019 11:30 )

To jste vážně tak blbí jak si ten stát myslí ? To opravdu někdo se
ponižujete přežívat na takové částce ? Proč nekradate ? Nepodvádíte ?
Nebo nejdete po jednom odpracovaném dni na nemocenskou ? Nevím kdo je tady
větší idiot, jestli vy co souhlasíte s jejich pravidly, nebo oni s tou
naivitou..

pavel11 ( 8. ledna 2019 09:05 )

hejhej!! máte pravdu jsou to milé holky ale vhodné do bordelu.Tam mužou navrhovat co chtějí.

hejhej ( 7. ledna 2019 22:04 )

Maláčová je stejná bambitka jako Valachová. Blije a navrhuje jeden nesmysl za druhým.

panamira ( 7. ledna 2019 21:10 )

Maláčová, hnusná ukňouraná dršťka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud