Raději do basy než platit alimenty? Na Čechy platí exekutor a sebrat řidičák, radí expertka

Autor: Nikola Forejtová - 
25. února 2019
06:00

Alžběta (45) vymáhala alimenty na dítě od bývalého manžela několik měsíců. Stalo se ale něco, co nečekala. Její ex se před dluhy schovával tak dlouho, až mu je dcera odpustila. Po dosáhnutí 18 let jí totiž bylo nepříjemné se s tatínkem soudit a dlužná částka se tak pomalu promlčuje. „Měl platit pro něj směšných 1 000 korun, já neměla peníze ani na exekutora,“ svěřila se Blesk Zprávám zoufalá Alžběta. Najdou se ale i mnohem vychytralejší chroničtí neplatiči, jak pro Blesk Zprávy popsala Michaela Kloudová ze společnosti Alimenty dětem.

Alžběty exmanžel na dceru odmítl platit, a to i přesto, že mu jeho bývalá vyhrožovala policií. Čekal totiž na chvíli, kdy bude jeho dítě plnoleté. „Když jsem chtěla dlužné vymáhat přes exekutora, bylo mi řečeno, že to musí podepsat sama Nikita, jenže ona se s tatínkem samozřejmě soudit nechtěla,“ vypráví žena. Paradoxem pak pro ni prý je, že se stále stará o celou rodinu a ani sama dcera nechce za otcem moc jezdit.

„Soud už jednou odklepnul, že musí dlužnou částku vrátit, ale pár měsíců nto už díky dceři nemusel. Když totiž znovu neplatil a já jsem oslovila exekutora, Nikita už slavila narozeniny,“ dodává Alžběta. Nezbedný tatínek tak svým povinnostem unikl a není sám. Podle Kloudové z dluhů na dětech dokáže vykličkovat až 30 % neplatičů. Na téměř 200 000 dětí z neúplných rodin, kterým není výživné poskytováno, je to velmi alarmující číslo.

Výživné přitom nezaniká ve chvíli, kdy je dítě plnoleté, ale až ve chvíli, kdy je schopné se o sebe samo postarat a našlo si výdělečnou činnost. „Měli jsme i případ, kdy vymáhal dlužné student vysoké školy. Bylo mu 28 let. Soud ale uznal, že už dávno mohl pracovat,“ říká Michaela Kloudová ze společnosti Alimenty dětem. Pokud ovšem dítě věnuje svůj čas dennímu studiu a prokazatelně nemá prostor najít si práci, i kdyby mu bylo třeba 26, má rodič stále povinnost platit.

Bič na neplatiče: obálka a zabavení papírů

Chroničtí neplatiči používají různé triky, jak se svým povinnostem vyhnout. Podle Kloudové je časté, že pracují na černo, aby se jim nemohlo nic srážet ze mzdy, nebo se ubytovávají u přátel a jsou z nich takoví poloviční bezdomovci. „Zabýváme se i těmito případy, i když víme, že jsou asi předem ztracené. Když prostě dlužník nemá majetek ani práci, není co vymáhat,“ vysvětluje Kloudová.

Přesto je 70 % případů, které řeší společnost Alimenty dětem, úspěšných. „Vtipné je, že ten nejúčinnější způsob je ten nejméně používaný – pozastavení řidičského průkazu. Divila byste se, jak rychle se peníze objeví na účtu poté, co je dlužníkovi neboli povinnému pozastaven řidičák,“ říká odbornice. Podle ní také v řadě případů pomůže i první dopis od exekutora, který dlužníka postraší. Právě ten může také jako jediný řidičák pozastavit. 

Exekutorů je v současnosti asi 156Exekutorů je v současnosti asi 156 | Profimedia.cz

Opakujícím se problémem je ale chronický dlužník, který už řidičský průkaz jednou ztratil. „Máme hodně případů, kdy už dlužník jednou o papíry přišel třeba kvůli jízdě pod vlivem,“ vypráví Kloudová.

Expertka: Policii nedoporučuji, soudy jsou zase zdlouhavé

Špatnou zprávou pro samoživitele je skutečnost, že vymáhání alimentů je kolikrát zdlouhavý a složitý proces.

„Samoživitel nebo samoživitelka má několik možností – buď se může obrátit na policii a podat trestní oznámení. Tento postup ale nedoporučuji, protože sama policie je z těchto problémů nešťastná,“ říká odbornice. Povinný totiž může skončit v base, peníze ho ale nikdo zaplatit nedonutí. „Raději jdou kolikrát do vězení, než aby museli výživné zaplatit. Stížnost navíc můžete podat až po čtyřech měsících,“ dodává.

Druhou možností je obrátit se na soud. V tomto případě ale musí strana domáhající se výživného určit, jakým způsobem má soud po dlužníkovi částku vymáhat. „Řeknete soudu, že chcete srážky ze mzdy. Ten zjistí, že obviněný nepracuje a vy tam musíte znovu a domáhat se jiného řešení,“ objasňuje Kloudová. Poslední možností je obrátit se na exekutora, který všechny věci už zná, ale požaduje zálohu.

„Samoživitelé nemají ani na to, aby svým dětem zaplatili kroužky nebo zubaře, natož aby měli peníze na exekutora. Sice pak výlohy platí povinný, ale když se nic nepodaří vymoci, platí výdaje věřitel,“ kroutí hlavou nad zákony Kloudová. Společnost Alimenty dětem tak nabízí advokáta a exekutora, který pracuje pro věřitele zadarmo a v případě úspěchu si od povinného nechá zaplatit výdaje.

Důležité je ale hlavně říci, že i výživné má své promlčení. „Pokud se nebude samoživitel snažit své alimenty získat alespoň tři roky, dlužné peníze se promlčí. Samozřejmě to roste pořád, ale postupně se to maže,“ vysvětluje Kloudová. Dodává také, že samoživitelé často neví, že nemusí znát místo pobytu svého expartnera, exekutor si jej snadno dohledá sám.

Pomůže zálohované výživné?

V současnosti je v řešení takzvané zálohované výživné. „Je to jeden ze způsobů, jak pomoci právě matkám a otcům, kteří se o své dítě musí starat sami, aby nezůstali bez peněz. Orgány by vyplácely dlužnou částku a vymáhaly by jí od neplatiče,“ vysvětlil novelu, která by měla přijít v platnost začátkem roku 2020, prezident exekutorské komory Vladimír Plášil.

Zálohované výživné ale podle expertky neřeší neplacení alimentů. Může o něj zažádat rodina ve chvíli, kdy neplatič nepošle svou částku na účet celé tři měsíce a navíc se příjmy domácnosti pohybují u životního minima či na hranici chudoby. Na zálohované výživné se tak opět nedostanou všechny rodiny.

Právě exekutoři samotní se podle slov Kloudové na společnost Alimenty dětem obrátili s prosbou, aby se o možnosti vymáhat alimenty prostřednictvím exekutorů více informovalo. „Co si budeme povídat, ne všichni exekutoři jsou miláčkové, máme ale k dispozici takové lidi, kteří jsou ochotní vstoupit do rizika, že řeší případ zadarmo a nakonec z něj peníze nedostanou,“ říká Kloudová.

„Pokud se na nás někdo obrátí, musí nám poslat dokumenty, které jsou podepsané buď jím samotným, nebo plnoletým dítětem. Potřebujeme soudní rozhodnutí o výživném, plnou moc a doložku právní moci a vykonatelnosti. Pak se případ předá advokátovi. Pokud se po sedmi dnech dlužník neozve, předá se případ exekutorovi,“ popsala proces na závěr Kloudová.

liskabystrouska ( 25. února 2019 11:41 )

drive museli v base makat a platit ..k cemu to ted je když je daji do basy

fotrpjotr ( 25. února 2019 11:16 )

Nedivím se,když místo kriminálu máme ubytovací zařízení,kde se mají "vězni" lépe,než bezdomovci.

flora ( 25. února 2019 10:16 )

A pochopitelně(pro případné rejpali) není řešení říkat "tak jste s ním paní neměla mít děti" a už vůbec ne, aby stát platit matkám výživné v plné výši. Je potřeba úplně jiné řešení a hlavně vrátit neplacení alimentů do kategorie opovrženíhodného jednání a přžesně podle toho s neplatičem jednat. Dřív by o chlapa, který alíky neplatil, společnost neopřela ani kolo. Dnes nic není hanba.

flora ( 25. února 2019 10:03 )

3/4 článku jsou o tom, že neplatič alimentů je, když neplatí , nepostižitelný, nikdo matce nepomůže, neustále musí žádat "o jiný způsob" vymáhání, když se ten předešlý nepodaří. A léta letí...Už v tom je první chyba. Úřady by samy měli na první dobrou vyčerpávat všechny možnosti jak z neplatiče peníze dostat. Pak by se nemohlo stát, že matka, která u soudu uspěje a přesto jí neplatič neplatí a protahuje to, že tahle kauza prostě končí a pak už musí žádat plnoletá dcera. To je druhý nemravný nesmysl vůči té matce, která vše léta táhla sama. A zbývající poslední 1/4 článku je věnována podpoře zcela debilního nápadu, že stát bude platit za neplatiče ZÁLOHOVÉ výživné a pak to od něj bude vymáhat . JAK ??? PAK už to stát dokáže ? A JAK ??? Když stát s takovým hajzlem nedokáže zatočit ve chvíli, kdy matce neplatí ? Výsledek pochopitelně bude, že stát nevymůže nic , tak max. od 1% lotrů. A navíc stát od něj bude vymáhat pouze to ZÁLOHOVÉ výživné !!! Co ten zbytek, který matka ve skutečnosti nikdy nedostane, viz první 3/4 článku ???? O tom se vůbec nikdy nemluví a nepíše. Návrh zákona je na PRD ,nic neřeší a žádné mravy a pořádek, tak jak to bylo dříve, kdy prostě platit museli a makali na tom i ve vězení, do problému neplatičů alimentů nevnese. Ve skutečnosti se vůbec nic nezmění, otcové na své děti budou kašlat dál. Stát matce zaplatí zálohové výživné např. 1000,-, když otec má platit 4000,- . Ve finále matka ty 3000 bude dál doplácet ze svého a stávají se na otci nevymahatelnými , což je vlastně ten dnešní stav popisovaný v článku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud