Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Ztratila severokorejská „princezna“ přízeň diktátora? Chybí v politbyru vládnoucí strany

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. ledna 2021
18:11

Delegáti Korejské strany práce (KSP) se sešli na 8. sjezdu vládnoucí strany, předseda Kim Čong-un u této příležitosti získal titul generálního tajemníka, který před ním drželi jeho otec Kim Čong-il i jeho dědeček Kim Ir-sen. Na sjezdu se rovněž oznamovalo nové složení ústředního výboru strany, mnohé zahraniční politology překvapilo, že na seznamu chybělo jméno sestry severokorejského diktátora Kim Jo-čong, která je považována za bratrovu pravou ruku a jeho nejpravděpodobnější nástupkyni. Analytikové se proto zabývají otázkou, zda je možné, že jinak nejmocnější žena KLDR ztratila Kimovu přízeň, uvedl list Daily Mail.

Součástí ústředního výboru je i politbyro, analytici připomněli, že Kim Jo-čong do něj byla v posledních letech kandidátkou. Celý rok 2020 navíc napovídal tomu, že politická hvězda Kim Jo-čong nadále stoupá, v létě od bratra dostala novou funkci a povýšila, převzala i nové pravomoci.

Kim Jo-čong v současné době stojí v čele organizačního a poradenského oddělení (OGD), které dohlíží na vládu, vládnoucí stranu a armádní špičky. Jako viceprezidentka oboru má ohromné pravomoci, je schopná vynášet tresty od exilu po doživotí až popravu.

Experti: Je brzo na to dělat závěry o osudu Kim Jo-čong

Události ze sjezdu KSP však mezi experty vyvolaly jisté dohady a začalo se mluvit o tom, že vzestup Kim Jo-čong je možná u konce. Ústřední výbor a jeho politbyro má důležité role a jeho nové složení se v příštích 5 letech bude starat o dosažení diplomatických, vojenských a ekonomických cílů země. Podle státního tisku KCNA Kim Jo-čong zůstala v ústředním výboru, do politbyra se ale neprobojovala.

V roce 2017 se Kim Jo-čong stala teprve druhou ženou v dějinách KLDR, která se do exkluzivního politbyra dostala. Před ní v něm působila její teta Kim Kyong Hui. Zpráva o tom, že se do politbyra nedostala, přišla jen pár dní poté, co na počátku sjezdu vystoupila po boku 38 předních představitelů KSP. „Je příliš brzo na to, abychom z toho vyvozovali nějaké závěry, Kim Jo-čong je stále v ústředním výboru a je tady možnost, že dostala ještě důležitější roli než členství v politbyru,“ uvedl profesor severokorejských studií Lim Eul-čul z Univerzity v Soulu.

Sjezd Korejské strany práce, (12.01.2021).Sjezd Korejské strany práce, (12.01.2021). | Reuters

„Je jedno, jestli zasedá v politbyru, nebo ne. Stále zastává vysokou funkci ve vládě, to se nijak nezměnilo. Zvykli jsme si na to ji vídat ve více veřejné roli, nesmíme ale zapomínat, že kořeny její politické kariéry jsou v zákulisí strany. Byla vždy šedou eminencí, nikdy ne postavičkou sedící na pódiu,“ vysvětlil americký expert na KLDR Michael Madden.

Kim dostal nový titul

Experti se také vrátili ke Kimově novému titulu, který je podle nich spíše symbolický, nicméně KCNA ocenila diktátora jako „hlavní mozek revoluce“, „střed pravého vůdcovství a jednoty“, který si „uvědomil nutnost dokončit historickou misi země – její jaderný program“. Přestože je Kim od svého nástupu v roce 2011 považován za vůdce strany, nejprve držel titul „první tajemník“ KSP, v roce 2016 dostal titul „předseda strany“, nyní k němu přidal titul „generální tajemník“.

„Jde ve stopách svého děda a otce, kterým tituly zůstaly i po smrti, Kim Čong-il je věčný generální tajemník a Kim Ir-sen věčný prezident,“ připomněli odborníci na Severní Koreu. „Kim tím demonstroval svou sebedůvěru,“ domnívá se Jang Mú-čin, profesor z Univerzity v Soulu. „Ukazuje to také, že dál centralizuje svou moc,“ dodal Jang.

KLDR v problémech

„Navenek se tato změna může jevit jen jako kosmetická, ale Kim tak získal ještě větší volnost v rozhodování, než měl dosud,“ objasnil Madden. „Severní Korea v současnosti funguje jako kmen a Kim chce, aby fungovala jako monarchie,“ uvedl Madden.

Doplnil také, že sjezd KSP přišel v době, kdy Kim čelí asi nejtěžšímu období během své vlády, KLDR se potýká s dopady pandemie koronaviru, přestože země tvrdí, že nemají jediný případ nákazy. Země rovněž čelí prohlubující se ekonomické krizi, které nenapomohly ani nedávné živelné katastrofy. Vliv na hospodářský úpadek mají i sankce uvalené na KLDR kvůli jejímu jadernému programu.

Video Začal třetí summit mezi Kim Čon-unem a Mun Če-inem. - Reuters

frantacizek ( 12. ledna 2021 19:54 )

v téhle kultuře se žena ve vedení nikdy neobjeví, píšu to stále..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud