Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno, sněžení -3°C

Blatný připustil přitvrzení v Česku. Vláda „žhaví“ krematoria a skiareálům dá miliardu

Aktualizováno -
11. ledna 2021
18:23
Autor: simao, ČTK - 
11. ledna 2021
16:00

Řadou opatření souvisejících s pandemií covid-19 se na svém pondělním zasedání zabývala vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připustil, že ministři řešili i zpřísnění opatření, nevyloučil ho, chce s tím ale počkat do středy. Blatný dále uvedl, že je potřeba vyprázdnit nemocnice, aby Česko neohrozila případná další vlna nebo i „vlnka“. Ministři schválili program kompenzací pro uzavřené lyžařské areály, které za období od 27. prosince do 22. ledna dostanou až 1 miliardu korun. Od úterý pojedou na maximum i krematoria, která budou mít zakázaný dovoz těl z ciziny.

„Současná situace je velmi vážná, je velmi potřeba se jí nadále stavět a reagovat na to adekvátně, jenom upozorňuji na to, že ČR pro to, aby se tak dělo, dělá všechno, co je možné, a dělá to dobře,“ tvrdí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který v pondělí na vládní tiskovce představil prezentaci, jaká je situace v dalších zemích v porovnání s ČR.

Blatný nevyloučil zpřísnění opatření

„Pokud se týká diskuze o tom, zda opatření mohou být ještě přísnější, tak ano, tato diskuze probíhala,“ poznamenal Blatný.

První polovina tohoto týdne podle něj ukáže, zda se situace vyvíjí směrem k lepšímu, či směrem k horšímu. „Podle toho budeme následně jednat, konkrétní návrhy zatím nepadly, věřím, že to nebude potřeba, vyloučit to určitě nelze,“ dodal.

5. stupeň PES až do konce ledna?

V ČR je zatím nouzový stav vyhlášen do 22. ledna. Podle Blatného stávající situace bude vyžadovat jeho prodloužení.

V současné době jsme ve stravu rizika číslo 5 a pravděpodobně v něm ještě nějakou dobu budeme. I kdyby se podařilo přejít do rizika číslo 4, potom to v žádném případě nebude dřív než na konci ledna. Pokud se týká těchto dvou stavů, tak u nich je nouzový stav nezbytný,“ upozornil Blatný.

Video Blatného srovnání pandemie v ČR a zahraničí: Stav je vážný všude, koronavirus zasahuje všechny země - Blesk Zprávy / ČTK

Neočkované prý stát diskriminovat nebude

Blatný na tiskovce řešil i očkovací strategii Česka. Metodický pokyn k němu připomínkovaly kraje, ve středu jeho finální verzi bude schvalovat vláda. „V rámci českého státu nijak nebudou diskriminováni lidé, kteří se nenechají očkovat,“ ujišťuje přitom ministr.

Očkování však opět hájil a k připomínkám krajů poznamenal: „Nejčastějších asi 15 stran připomínek bylo to, že všichni chtějí být první. To je dobře, tomu jsme rádi, že je takový zájem o očkování, a myslím si, že vakcína je bezpečná, velice dobře fungující, a myslím si, že to samo o sobě je velice dobrou podporou, vlastně kampaní pro podání té vakcíny.“

100 tisíc očkovaných denně?

Podle Blatného Česko objednalo dostatek vakcíny. „Když bych měl sečíst všechny vakcíny, které v současné době jsou buď už objednány, anebo jsou předdomluveny, tak máme vakcíny pro více než 10 milionů lidí. Už teď je vakcína úplně pro všechny osoby v ČR,“ uvedl ministr. „Cílem je, aby v průběhu léta nebo pozdního léta bylo naočkováno kolem 5 milionů osob,“ podotkl Blatný.

Jak se něco takového stihne? „Je velmi reálné oočkovat v případě, že bude dostatek vakcín, kolem 100 tisíc osob denně, už jen proto, že třeba 50 tisíc jsou schopni oočkovat praktičtí lékaři (...) Je jich kolem pěti tisíc, mohou naočkovat zhruba 10 osob denně ve chvíli, kdy budou mít dostatek vakcín. K tomu jsou ona velkokapacitní centra a více než 200 center standardních,“ poznamenal Blatný. „O2 arena určitě z principu je jednou z možností, kde by se takováto akce dala velmi dobře udělat,“ dodal.

Video Blatný: Chceme očkovat 100 tisíc lidí denně. Očkovacím centrem i O2 Arena? - Blesk Zprávy / ČTK

Kompenzace pro skiareály

Na vládě byl dnes schválen speciální program kompenzací pro skiareály, který slíbil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) lyžařským střediskům poté, co vláda minulý týden prodloužila platnost protiepidemických opatření nejméně do 22. ledna.

Na podporu skiareálů bude vyčleněna až miliarda korun, výpočet bude podle typů lanovek a vleků.

„Maximální výše podpory na jednoho příjemce se odvíjí jednak od počtu a struktury přepravních zařízení, kdy k 1 místu náleží kompenzace ve výši 210 Kč (základní vleky), 340 Kč (neodpojitelné lanové dráhy) nebo 530 Kč (odpojitelné lanové dráhy) za 1 den provozu. Maximální výše denní podpory je dále omezena částkou vypočtenou jako 50 % běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé 2 sezony,“ stojí v předkládací zprávě k návrhu programu Covid-Sport III lyžařská střediska.

Havlíček předpokládá, že se z programu vyčerpá 700 až 800 milionů korun. Já věřím, že tenhle program přispěje k tomu, aby se situace v tomto segmentu stabilizovala. Uvědomujeme si, že provozovatelé musí v současné době vydělat na celý rok, a věřím, že bude platit i dohoda, kterou jsme s nimi ukonali, a to dohoda taková, že se pokusí v maximální možné míře zabezpečit současný stav sjezdovek, a to tak, že tam budou mít částečně i svůj personál, přičemž věříme, že pomůžou i obce, případně policie,“ uvedl na tiskovce po jednání vlády Havlíček.

Blatný ke skiareálům rezervovaný

„Je pravda, že kolem areálů byla velká diskuze, mj. i z toho důvodu, že je to pohyb, který je venku. Mj. víme, že se to dá řídit ve smyslu odstupů už jenom tím, že lidé jsou na lyžích, obvykle jsou sami o sobě poměrně dobře chráněni, pokud se doplní respirátorem, např. FFP2, to je tzv. rakouský model, a vytvoří se specifický režim na lanovkách, potom, bude-li ta epidemiologická situace skutečně lepší, je pravda, že to bude určitě jeden z prvních oborů, který se bude pouštět. Dává to logiku. A je potřeba si uvědomit to, že ta podpora není levná, stojí nás to všechny 1 miliardu korun za měsíc,“ podotkl Havlíček na tiskovce ke skiareálům.

„Není žádnou snahou cokoli prodlužovat, na druhou stranu je pravda, že zdraví je v tomto na prvním místě, ale věřím, že se ta situace v druhé půlce ledna zklidní a bude šance vleky pustit,“ dodal vicepremiér.

Video Až 1 miliarda pro zavřené skiareály. Havlíček představil nový program, Blatný mírnil naděje lyžařů - Blesk Zprávy / ČTK

Blatný byl k situaci kolem skiareálů rezervovanější. A méně optimistický. „Neumím odhadnout, jestli ve chvíli, až bude možno pustit skiareály, jestli to bude znamenat menší, nebo větší přísun lidí. Spíš bych klidně si myslel i větší, protože navíc, kromě těch rekreantů, kteří tam chodí teď, tam přijede řada lyžařů, ale je určitě pravda, že tomu bude dán lepší řád. Já, prosím, v současné době určitě nechci, nechci říkat, kdy se to stane, jakkoli bych si to moc přál, tak jenom upozorňuji na to, že se podívejme do našich nemocnic. V současné době v žádném případě není možnost hovořit o nějakém rozvolňování a teprve tento týden uvidíme, jak se situace vyvíjí dál,“ varoval Blatný.

Odpuštění daně studentům pomáhajícím při covidu

Pondělní jednání vlády přineslo i další novinky. Ministerstvo financí plošně odpustí povinnost platit daň z příjmu všem studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpustí daň studentům formou generálního pardonu, což je mimořádná pravomoc ministryně. Bude se přitom týkat povinnosti zaplatit daň i zpětně.

Studenti pracující v nemocnicích a sociálních službách nebudou vedle daně platit ani odvody, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Malačová (ČSSD). MPSV pošle krajům dodatečné peníze.

Krematoria na maximum

Novinky, které dnes vláda schválila, se týkají i krematorií. Ta v některých krajích přestala v Česku stíhat nápor nebožtíků. „Od 12. 1. do 22. 1. 2021 bude platit krizové opatření, které zvýší kapacity krematorií na maximum,“ vzkázala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

„Důvodem našeho opatření je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení. Paralelně bude vytíženost sledována a koordinována napříč celou republikou, aby nedocházelo k problémům jako v případě Moravskoslezska,“ uvedla Dostálová v narážce na nestíhající krematorium v Ostravě.

Zákaz dovozu těl z okolních států

Od 12. ledna do 22. ledna je tak nově zakázán „dovoz“ těl z okolních států (zejména Polsko, Rakousko a Německo), jak bylo dlouhodobým komerčním zvykem u příhraničních krematorií, upozornilo v tiskové zprávě MMR.

V Česku je celkem 27 krematorií. „Méně jich je na Moravě. To je i jednou z příčin, proč se v těchto dnech ocitly na hranici kapacitních možností kraje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. K mezní hranici se nyní blíží kraje Karlovarský, Královéhradecký, Plzeňský a Pardubický. Naopak největší volnou kapacitou disponují krematoria v Kraji Vysočina, v Praze, Liberci a Ústí nad Labem,“ upozornilo ministerstvo.

Video Blatný o převozu těl mezi ústavy. Rážová: V Moravskoslezském kraji je situace kritická - Blesk Zprávy / ČTK

tomik007 ( 12. ledna 2021 12:56 )

ANO - JE

tomik007 ( 12. ledna 2021 12:55 )

A BUDE JESTE LEPE !

tomik007 ( 12. ledna 2021 12:52 )

TOLKO TOHO NAVRAVEL - az se z toho pozvravel...

sidneyfoster ( 12. ledna 2021 05:06 )

Kdo doveze praktickým lékařům dvě lahvičky vakcíny denně ?? Pochybuji že by každý měl v ordinaci mražák na -80 stupňů.

amerlock ( 12. ledna 2021 02:18 )

Takze v podstatě víme *** a cele se to take tak jeví s bojem s covidkem a Blatnym

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud