Středa 20. leden 2021
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Zataženo, sněžení 1°C

Šéf hejtmanů Kuba vmetl Babišovi prázdné mrazáky. Jaké u očkování vidí problémy?

Autor: Markéta Volfová - 
12. ledna 2021
05:01

Už v pátek se otevře rezervační systém na očkování proti onemocnění covid-19 pro lidi nad 80 let. Hejtman Jihočeského kraje a zároveň předseda Asociace krajů České republiky Martin Kuba (ODS) ale upozorňuje, že v řadě krajů se ještě nepodařilo naočkovat ani zdravotníky. Množství z nich přitom bude potřeba právě při plošné vakcinaci. Zásadní je, aby kraje dostávaly vakcíny včas, zbytek už je na hejtmanech. Konkrétně mrazáky v jižních Čechách zatím vláda nestíhá plnit tak rychle, jak je kraj vyprazdňuje. „Pan premiér chtěl, abychom hodně očkovali, tak očkujeme,“ uvedl Kuba v pořadu Blesk Zpráv Epicentrum.

V těchto dnech si jihočeský hejtman říká o další zásilky vakcíny, kde je to možné. V pátek se s prázdným mrazákem připomněl na facebooku, po víkendu na Radě vlády. „Dnes jsme jeli do Motola pro další krabici, s panem premiérem jsme se dohodli, že nám pošle ještě jednu, během týdne by pak měla dorazit běžná zavážka,“ popsal Kuba v pondělí v Epicentru.

Video Epicentrum - Martin Kuba - Markéta Volfová, Jan Jedlička

Podle jihočeského hejtmana se tak potvrzuje, že na počet vakcín je potřeba ještě hodně přitlačit, pokud se má zanedlouho začít přihlašovat veřejnost. „My očkujeme zdravotníky, sestřičky, lékaře, sociální služby, seniory. A teď si vemte, že je všechny musíme přeočkovat tou druhou dávkou,“ zmínil. Hejtmana navíc neuklidňuje ani fakt, že celý rezervační systém ještě není odzkoušený. Na tom se touhle dobou teprve začíná pracovat.

„Představte si, že se do toho systému může přihlásit milion lidí v jeden den, ten systém jim bude muset dávat nějaké termíny na dvě návštěvy a bude hodně komplikované to propojit s komunikací samotných očkovacích center,“ varoval.

Jihočeská očkovací strategie na vládu nečeká

Kuba se rozhodl vzít očkovací strategii v kraji pevně do svých rukou a nečekat na pokyny od vlády: „Ministerstvo si čím dál více uvědomuje, že může vytvořit očkovací strategii, ale její konečné provedení neumí v jižních Čechách zajistit. Vláda nikoho nenaočkuje. Je to na krajích.“ Očkovací centra chce mít ve všech okresech - jak v areálech některých nemocnic, ve sportovních halách, tak na výstavištích. Zároveň si také uvědomuje, že online rezervace nejsou právě pro lidi starší osmdesáti let ideální. Zřizuje proto pro ně call centra a chystají se i speciální tištěné noviny.

Přesto ale zdůrazňuje, že i úspěch izraelské očkovací strategie spočívá především v tom, že mají vakcínu: „Když budu vědět, že mám dostatek vakcíny, můžeme očkovat jako v Izraeli. Když budu vědět, že mám za sebou dva miliony vakcín, můžeme zapnout tak, abychom naočkovali za tři měsíce všechny, které potřebujeme. Ale nemůže si nikdo myslet, že se to zvládne na chodbě okresních nemocnic, anebo ve standardních očkovacích centrech, které jsou zvyklé očkovat stovku lidí za měsíc. To je směšné.“

Robert Zemanek ( 15. ledna 2021 09:08 )

Tenhle Kuba Tlučhuba je pěknej vykuk. Není tak dávno, co okrádal kolegy z nemocnice pododem s pyramidovými hrami. Fuj, ODS

bigoseman ( 12. ledna 2021 17:41 )

Omyl kremleluku! GI,soukrome pojis­tenej­,zajis­tenej­,v nejlepsich rukach!

bigoseman ( 12. ledna 2021 17:38 )

Jisteee kremleluku,ale vockovanej jsem Pfajzrem,a jeste k tomu mam jeho akcie!

bigoseman ( 12. ledna 2021 17:34 )

Kecas cucak,mrazak ze sberny mas plnej chciplotin a nuceneho vyseku.A tvuj duchod esenbaka nestaci ani na Babisovy uzene nutrie s nadivkou! V nedeli ti barysna dava kadecka,ktery jsi nakrad pri cvicenich LM,chroma paralyzo!

coci ( 12. ledna 2021 16:13 )

Jediný kdo má v současné době vakcín dost jsou židi v Izraeli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud