Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Sport a kultura už v únoru, dává naději Prymula. S omezením na 15 kilometrů od domu narazil

Autor: ula, Pavlína Horáková - 
12. ledna 2021
13:03

Bývalý ministr zdravotnictví a nynější poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Roman Prymula v pořadu Epicentrum připustil, že kultura a sport by mohly začít ožívat už v únoru. Podle něj by bylo třeba ale nastavit určité podmínky. Pokud by Češi chtěli vyrazit do divadla nebo na fotbal, měli by být očkovaní, případně mít maximálně dva dny starý negativní test. Výhodu by měli i ti, kteří nemoc prodělali před méně jak 90 dny. To vše ale podle Prymuly nastane, pokud budeme striktně dodržovat stávající opatření.

Roman Prymula v pořadu Epicentrum uvedl, že za prudkým nárůstem nakažených v posledních dnech stojí rozvolnění před vánočními svátky. Na rozdíl od současného ministra zdravotnictví Jana Blatného by v prosinci rozvolnil až o dva týdny později.

„Také bych nepovolil návštěvy v nemocnicích v tomto období, kdy je pro ně zátěž obrovská. Jinak stávající opatření mají hlavu a patu a je to jen o dodržování těchto pravidel,“ myslí si Prymula. Češi opatření podle něj dodržují méně než obyvatelé jiných zemí EU.

Měla by opatření zpřísnit?

Prymula vidí nadějně i pokles nakažených v posledních dvou dnech. „Je nutné se nyní zamyslet, zda chceme, aby ten pokles byl rychlejší, nebo nám bude stačit ten stávající. Nemusí tedy nastat další zpřísňování, protože efekt začíná být vidět,“ dodal s tím, že více již v opatřeních přitvrdit nelze. „Je to skutečně spíše o dodržování stávajících opatření,“ apeluje Prymula na veřejnost.

Ačkoliv Prymula v minulých dnech přiznal, že neúspěšně prosazoval zákaz vzdálit se od domova více jak 15 kilometrů, nyní připustil, že toto nepopulární pravidlo je v Česku složité prosadit a dá se aplikovat spíše v zahraničí. Podle něj by vyřešilo situaci na horách. Rizikový není samotný sport, ale aktivity a setkávání kolem nich.

Kdy se situace zlepší?

Podle Prymuly se situace v Česku bude zlepšovat velmi pozvolna. „Zatím jsme od cíle hodně daleko, pokud oscilujeme okolo hodnot deset tisíc nakažených denně, tak dostat se na hodnoty 500 nakažených denně bude ještě chvíli trvat. A ještě tak dva, tři týdny nás to bude ,bolet',“ myslí si bývalý ministr zdravotnictví.

Do kina nebo na fotbal s negativním testem?

Podle Prymuly se na vládě nyní intenzivně diskutuje o možnosti zpřístupnění sportovních a kulturních akcí. „Jedna z mála možností je, že budeme masivněji používat antigenní testy nebo PCR testy. Je reálné nastavit režim jak pro sportovní utkání, tak pro kulturní záležitosti. Lidé by mohli být těsně předtím otestováni s tím, že test by platil např. 24, případně 48 hodin. Dá se samozřejmě zajít i dále. A lidé, kteří už onemocnění prodělali před méně než 90 dny, by se mohli kulturních nebo sportovních aktivit zúčastnit,“ nastínil Prymula svoji představu. Samozřejmě vstup by měli i očkovaní.

Podle Prymuly by tato situace mohla nastat už v únoru. „Konkrétní datum nechci říkat, ale pokud zvládneme tuto vlnu, tak nastane doba, kdy začneme velmi vážně diskutovat o tom, jak v tom mezidobí fungovat,“ uzavřel Prymula.

Celý záznam rozhovoru naleznete zde:

Video Sport a kultura už v únoru, dává naději Prymula. S omezením na 15 kilometrů od domu narazil. - Blesk

yaaro ( 13. ledna 2021 02:33 )

Každý policista nebo voják nebo kdokoliv kdo se podílí na tomto podvodu je vlastizrádce.

zralynetopyr ( 13. ledna 2021 00:25 )

zdeneger - neboj, taky z toho vyrosteš, doufám aspoň

zralynetopyr ( 13. ledna 2021 00:22 )

nejdřív kolotoč s testováním, teď s očkováním, příště s čipováním, nakonec stádování
jenže světlo na konci - nikomu v dějinách se podobné ještě nepovedlo

zdengregr ( 13. ledna 2021 00:12 )

Klidně, ať vše povolí od zítřka. Asi je lákají lůžka na chodbách nemocnic a snížený průměrný věk obyvatel ČR.

padouch236 ( 12. ledna 2021 23:46 )

Nejsem obžalovaný, ani odsouzený, aby mě nějaké takové hovado, jako je tento zlodějský lampasák, kázal, kam můžu jít.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud