Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

„Svaté“ slovo v očkování má mít koordinátor, ne vláda, míní Hřib. Do Prahy míří 40 tisíc vakcín

Autor: ČTK - 
5. ledna 2021
15:39

Co se distribuce vakcín proti koronaviru týče, schytává vláda kritiku. Mírně si přisadil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ten v online jednání hejtmanů s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (oba ANO) vyzval, aby hlavní slovo v rámci doručování dávek měl v Praze krajský koordinátor, a ne vláda.

„Chceme, aby to, co určí krajský koordinátor, bylo svaté, tak aby nedocházelo k nežádoucím zásahům vládních politiků do distribuce vakcín,“ řekl primátor. Zásadní je to podle něj proto, aby koordinátor na základě odborného zhodnocení mohl určit distribuci dávek mezi prioritní skupiny. Hřib dodal, že z pohledu vedení metropole nežádoucí zásahy shora do řešení epidemie se děly například v létě v souvislosti s distribucí ochranných pomůcek.

Stále stejná strategie

Zástupcům krajů a Prahy v úterý vládní politici představili aktualizovanou očkovací strategii a plánovaný rezervační systém. Aktualizovaná strategie se podle Hřiba v základních rysech neliší od dokumentu, který byl krajům doručen před Vánocemi. Nyní dostanou kraje čas do pátku, aby novou verzi dokumentu připomínkovaly, řekl dále primátor.

Kapacita pro očkování je podle Hřiba v Praze prozatím dostačující. Stát určil v metropoli devět očkovacích center. „Na jednání zaznělo, že některé z nich by už teď měla být kapacitně schopna naočkovat 600 lidí denně,“ řekl Hřib a dodal, že tuto kapacitu by mělo mít každé z center. Kromě toho magistrát spustí vlastní centrum v Městské poliklinice ve Spálené ulici.

Pokud jde o rezervační systém, měl by podle Hřiba řešit otázku informovanosti praktických lékařů v dalších fázích očkování, kdy se do něj mají podle plánů vlády zapojit. Důležité je podle primátora i to, aby si praktik mohl v systému sám zkontrolovat, kdo z jeho pacientů už byl očkován, a mohl kontaktovat ty, kteří ne a nemají ani rezervovaný termín.

Dostane se i na domovy pro seniory

Do Prahy by podle primátora mělo v lednu dorazit 40 000 dávek vakcíny. Z toho asi 7 000 dávek chce město využít pro očkování lidí mimo rezervační systém, který vláda plánuje spustit 15. ledna. Tyto dávky určené pro vakcinaci klientů a personálu domovů pro seniory by měl z dodávek pro očkovací centra zajistit právě krajský koordinátor. Město pro očkování využije i vlastní mobilní týmy.

Video  Šéf Motola o tisících zrušených operací, očkování i prospěšné vagině  - Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Covid_19 ( 5. ledna 2021 17:58 )

určitě to řídí lépe než vláda, ta měla na jaře méně zdravotnického materiálu v strategických rezervách než Praha, začátkem srpna chtěl magistrát zvýšit opatření v Praze, pomatená hygiena jim to zatrhla

e.lesanova ( 5. ledna 2021 17:21 )

Hřib se zapíše do historie..krafe do všeho, ale toho, tedy Prahy, si nějak nevšímá vůbec, ten není schopen vyřešit ani nablblé koloběžky Nejspíš se moc zalévá tchajwanským čajem

Covid_19 ( 5. ledna 2021 17:02 )

mezi starosty jsou větší odborníci než ve vládě, vláda jim chaosem škodí, nemá jasná pravidla a stále mění nařízení. Hejtmani i primátor mají hrůzu z pokračování chaosu i při očkování, zatím to vypadá na chaos, nejsou vytipováni ani senioři nad 80 let, není nic připravené a teprve se bude konat připomínkové řízení, nějak pozdě vládo nemehel

zada ( 5. ledna 2021 15:59 )

A Hřibe předveď národu, jak občané "poslouchají" Tebe a Piráty. Jestli se lidé shromáždí a ty i Piráti ve funicích v Praze to necháte jen tak, tak si svoje kecy nechte na koledu....))). Žádné shromažďování v nouzovém stavu by nemělo být!

zada ( 5. ledna 2021 15:56 )

Jak do toho začne "vrtat" Hřib, tak to je vždycky blbost nebo propadák)). Hřib má zajistit dodržování nouzového stavu a neshromažďování lidí. tak jsem zvědav, jak se s tím popere. Kecama ještě nikdo nic neudělal .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa