Koronavirus ONLINE: Zemřel i ředitel nemocnice. Dívka uprchlá z karantény je zpět v izolaci

Aktualizováno -
18. února 2020
07:51
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Pětice Čechů, která byla 14 dny evakuována z čínského Wu-chanu, opustila v pondělí karanténu pražské Nemocnice Na Bulovce. Spolupracovali bezproblémově, jsou mladí, odolní a především zdraví, pochvalovali si lékaři. To v Rusku řeší případ Ally Iljinové,která se z karantény rozhodla utéct. Soud v Petrohradu však nakázal, že se do izolace musí vrátit. Nový koronavirus si vyžádal už bezmála 1868 obětí, nakažených je celosvětově přes 73 tisíc. Dění kolem šíření nákazy sledujeme online.

  • Nový koronavirus, který dostal jméno Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.
  • První vakcína by mohla být k dispozici za 18 měsíců. Informoval o tom generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Virus se objevil již ve 27 zemích včetně 9 evropských (Německo, Francie, Itálie, Finsko, Španělsko, Švédsko, Rusko, Velká Británie, Belgie).
  • Pět Čechů bylo evakuováno z ohniska nákazy Wu-chanu a byli převezeni do karantény na Bulovku. Ani u nich se koronavirus neprokázal, opustit by ji měli v pondělí. Celkem bylo v Česku vyšetřeno 76 osob, všichni jsou negativní. 
  • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v 5. měsíci.

Koronavirus už je v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
16:18
Dnes

Čína dnes oznámila nejnižší nárůst nakažených novým typem koronaviru od konce ledna a nejmenší počet úmrtí za poslední týden. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu.

Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo na celém světě již 1875 lidí a nakažených je přes 73 000. Epidemie začíná stále více dopadat na některé světové ekonomiky i nadnárodní firmy.

I lidé na Filipínách se chrání před nákazou koronavirem rouškamiI lidé na Filipínách se chrání před nákazou koronavirem rouškamiDělník v Pekingu s rouškou
15:46
Dnes

Britská rodina, která se nakazila koronavirem ve francouzském lyžařském středisku Contamines-Montjoie, byla propuštěna z nemocnice v Grenoblu. Novinářům v Paříži to řekl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Rodina britských občanů, včetně devítiletého dítěte, byla nakažena poté, co přišla do styku se Stevem Walshem, jejich krajanem, který do letoviska přicestoval z konference v Singapuru, odkud si odvezl infekci koronaviru.

Ministr Véran zároveň informoval veřejnost, že na palubě lodi Diamond Princess v Jokohamě byl koronavirus potvrzen už u třetího francouzského občana. Osoba nicméně nemá ve Francii trvalé bydliště a byla převzata do péče japonských úřadů.

Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie podstoupily test na koronavirus. Kvůli nakaženému Britovi, který pobýval v horské obci Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie podstoupily test na koronavirus. Kvůli nakaženému Britovi, který pobýval v horské obci Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie podstoupily test na koronavirus. Kvůli nakaženému Britovi, který pobýval v horské obci
15:20
Dnes

Poradenská společnost Moore Czech Republic již zaznamenala dopady epidemie nového typu koronaviru v Číně na českou ekonomiku.

Moore CR eviduje několik asijských investic v řádu miliard korun čekajících na podpis. Čína však vyhlásila kvůli koronaviru v několika městech karanténu a na dalších místech omezení pohybu. Přeshraniční obchody a jednání se tak odkládají.

„V příštích týdnech jsme měli v plánu podepisovat smlouvy s čínskými partnery a dokončit tyto obchody v ČR. Kvůli situaci v Číně jsou ale jednání pozastavena,“ řekl dnes ČTK partner Moore CR Petr Kymlička.

14:59
Dnes

Britský premiér Boris Johnson vyjádřil politování nad těmi, kteří byli postiženi epidemií koronaviru v Číně. Ministerský předseda Velké Británie tak učinil v telefonickém hovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Zdravotnický personál v ohnisku nákazy Wu-chanu: Virus chytila i řada lékařů, zdravotních sester a další personál nemocnic či provizorních zařízení pro nemocnéBritský premiér Boris Johnson vyjádřil politování nad těmi, kteří byli postiženi epidemií koronaviru v Číně.
13:49
Dnes

Panika obyvatel Šanghaje se pomalu mírní, jak dokazují fotografie a videa z čínské metropole. Kvůli obavě z koronaviru byly ještě minulý týden ulice města vylidněné a výjimkou nebyly ani zcela prázdné vozy metra.

Současná situace už má blíže k tomu, co Šanghaj zažívá běžně. Do centra se vrátily dopravní zácpy a městská hromadná doprava zaznamenala oproti předešlým dnům znatelný nárůst cestujících.

12:54
Dnes

Čínské restaurace nejen v Austrálii trpí už téměř dva měsíce odlivem zákazníků, přičemž mnoho z nich zaznamenalo pokles tržeb kvůli obavám zákazníků z nákazy koronavirem.

Kampaň, kterou tento týden zahájila australská politická aktivistická skupina GetUp!, vybízí lidi, aby projevili svou podporu šířením hashtagu #IWillEatWithYou a zavázali se podporovat čínské podniky, které bojují o existenci.

Čínské restaurace nejen v Austrálii trpí už téměř dva měsíce odlivem zákazníků.
12:26
Dnes

Důvěra investorů v německou ekonomiku se podle průzkumu ZEW v únoru zhoršila výrazně více, než se čekalo. Přispěly k tomu obavy z koronaviru.

12:13
Dnes

Japonské úřady v úterý potvrdily nákazu novým typem koronaviru u dalších 88 lidí z výletní lodi Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v přístavu Jokohama. 

11:55
Dnes

Kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie nového koronaviru projeví nejen ve vývoji čínské, ale i globální ekonomiky. Vliv rozšíření nového typu viru na čínské hospodářství a zbytek světa není zanedbatelný, uvedli experti světového lídra pojištění pohledávek Euler Hermes.

11:43
Dnes

Přední americký imunolog Anthony Fauci (79) pro list USA Today promluvil o nebezpečí epidemie koronaviru ve Spojených státech. „Takové nebezpečí je v naší zemi relativně nízké,“ ubezpečil Fauci. „Samozřejmě pokud by se epidemie změnila v pandemii, toto nebezpečí by se zvýšilo. Americké zdravotnictví situaci bere velmi vážně, jsme připraveni i na možnost pandemie,“ prohlásil lékař.

Připomněl rovněž, že USA i Evropa v současné době čelí také chřipkové epidemii. „Konkrétně v USA momentálně prožíváme druhou vlnu chřipkové epidemie, na kterou letos zemřelo více dětí než v posledním desetiletí,“ varoval Fauci. „Lidé se bojí chodit do čínských restaurací, místo toho by se měli bát chřipky,“ zdůraznil i to, že nejvíce ohroženou skupinou jsou právě děti.

11:24
Dnes

Americké Národní ústavy zdraví (NIH) zveřejnily mikroskopické snímky smrtícího koronaviru, na kterých je vidět, že když virus napadá buňky pacienta, má tvar koruny. Vědci z NIH pracovali se vzorky jednoho z 15 nakažených Američanů. Experti následně pořízené snímky poskytli umělcům, kteří je vybarvili, aby odlišili zdravé buňky od nakažených.

Nález americké vědce nepřekvapil, koronaviry jako takové dostaly své jméno právě kvůli tomu, že připomínají korunu.

Koronavirus pod mikroskopem v USA
11:04
Dnes

Koronavirus zasáhl v Číně i zemědělskou činnost. Hospodáři musí na pole v rouškách.

Koronavirus zasáhl v Číně i zemědělskou činnost. Hospodáři musí na pole v rouškáchKoronavirus zasáhl v Číně i zemědělskou činnost. Hospodáři musí na pole v rouškáchKoronavirus zasáhl v Číně i zemědělskou činnost. Hospodáři musí na pole v rouškáchKoronavirus zasáhl v Číně i zemědělskou činnost. Hospodáři musí na pole v rouškách
10:40
Dnes

Podle Číny je pokles tempa nárůstu nemocných a obětí znamením toho, že preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci přijatá místními úřady fungují. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že čínská data „zřejmě poukazují na pokles nových případů“. Jakýkoliv trend je však podle něj potřeba vyvozovat jen velice opatrně.

10:22
Dnes

Asijské kostely, chrámy a mešity byly donuceny k zákazu modliteb a třesení rukou mezi jednotlivci. Zákaz má zabraňovat dalšímu rozšíření koronaviru. Ve filipínském kostele byla prázdná téměř polovina lavic při nedělní mši, několik stovek věřících, které se dostavily, bylo požádáno, aby si nepodávaly ruce s ostatními a navzájem se nedržely v průběhu modlení.

V Hongkongu oznámil kardinál John Hon Tong, že v následujících dvou týdnech se nebudou konat veřejné mše, a požádal věřící, aby je sledovali online v internetovém přenosu.

10:01
Dnes

Americká technologická společnost Apple kvůli dopadům koronaviru nesplní výhled tržeb na druhé finanční čtvrtletí, který si stanovila teprve před třemi týdny. Výroba přístrojů iPhone totiž trpí většími výpadky dodávek, než se očekávalo, uvedla v pondělí firma.

V Číně kvůli koronaviru dezinfikují vše, co můžou (18.2.2020V Číně kvůli koronaviru dezinfikují vše, co můžou (18.2.2020V Číně kvůli koronaviru dezinfikují vše, co můžou (18.2.2020
9:27
Dnes

Jediný belgický pacient přijatý do nemocnice kvůli možné nákaze koronavirem byl propuštěn z karantény. Philip Soubry opustil bruselskou nemocnici Saint-Pierre po dvou dnech testování na přítomnost viru v těle, výsledky vždy ukazovaly negativní nález.

Muž po celou dobu strávenou v nemocnici neprokazoval žádné symptomy a necítil se být nemocný. Jakmile opustil budovu, šel šťastné zprávy oslavit pintou piva a kebabem.

8:53
Dnes

Gang mužů ozbrojených noži v Hongkongu přepadl řidiče rozvážejícího poštovní zásilky a ukradl stovky rolí toaletního papíru. Město trpí nedostatkem zboží kvůli panice vyvolané koronavirem, která nutí obyvatele skupovat potraviny či jiné položky ve velkém.

Právě toaletní papír se stal jedním z nejpoptávanějších i přes to, že vláda několikrát ujišťovala místní o jen minimálním vlivu viru na zásoby města. Supermarkety nestíhají doplňovat police dostatečně rychle, čímž dochází k častým dlouhým frontám u pokladen a vybíleným regálům jen několik minut po otevření obchodu.

8:20
Dnes

Karanténou vzniklá izolace čínských měst, která má zabránit dalšímu rozšiřování nákazy, mění náturu většiny každodenních aktivit. Nakupování, sledování univerzitních přednášek i zábava se přesunuly z fyzického světa do internetového. Hudební kluby byly v postižených oblastech dočasně zavřeny, čímž se živá hudba stala „mrtvou a tichou“.

Místní muzikanti a umělci proto pořádají svá vystoupení na internetových online přenosech, účinkují na virtuálních festivalech a v klubech za účelem zpříjemnit nudný život lidí uzamčených ve svých vlastních domovech.

08:01
Dnes

Probíhají i další evakuace z Wu-chanu, na Vánočním ostrově přistáli další Australané mířící do tamní karantény, v ní jsou i evakuovaní Nepálci.

Australané, kteří přilétli z Wu-chanu do karantény na Vánočním ostrověZ ohniska nákazy v čínském Wu-chanu byli evakuováni i Nepálci, skončil iv izolaciZ ohniska nákazy v čínském Wu-chanu byli evakuováni i Nepálci, skončil iv izolaci
07:56
Dnes

Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by evakuovalo britské občany z výletní lodi Diamond Princess zasažené nákazou novým koronavirem. „Naši zaměstnanci jsou v kontaktu s britskými občany na palubě, aby přijali nezbytná opatření,“ citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva. Londýn doufá, že evakuaci bude možné zorganizovat co nejdříve.

07:44
Dnes

Obavy z koronaviru přetrvávají, podepisuje se to i na tom, že místa v Číně obvykle zaplněná k prasknutí zejí prázdnotou – jako třeba nádraží v Šanghaji, odkud odjíždí rychlovlaky.

Obavy z koronaviru přetrvávají i v Šanghaji, jindy zaplněná hala na nádraží pro rychlovlaky zeje prázdnotouPeking je v porovnání z dřívějškem na řadě míst kvůli koronaviru značně vylidněný
07:21
Dnes

Uprchlá Ruska Alla Iljinová, která utekla z nemocnice 7. února, když se dozvěděla, že kvůli podezření na koronavirus bude muset strávit v karanténě 14 dní namísto 24 hodin, je zpět v izolaci. Soud v Petrohradu jí nařídil vrátit se do karantény nejméně na další dva dny.

Alla Iljinová, Ruska, která utekla z karantény, kam byla umístěna kvůli koronaviruAlla Iljinová, Ruska, která utekla z karantény, kam byla umístěna kvůli koronaviruAlla Iljinová, Ruska, která utekla z karantény, kam byla umístěna kvůli koronaviru
07:01
Dnes

Vliv na úmrtnost mají také další choroby, kterými pacienti trpí. Nejčastěji po nákaze koronavirem umírají podle čínské studie lidé, kteří trpí kardiovaskulárními nemocemi a dále cukrovkou, chronickými respiračními nemocemi a vysokým tlakem.

Nejvyšší úmrtnost vědci zaznamenali v kategorii lidí starších 80 let (14,8 procenta). U dětí do devíti let nezaznamenali jediný případ úmrtí na nemoc Covid-19 a u lidí do 39 let činila úmrtnost jen 0,2 procenta. U následujících věkových skupin pak úmrtnost postupně roste: 0,4 procenta u čtyřicátníků, 1,3 procenta u padesátníků, 3,6 procenta u šedesátníků a v kategorii mezi 70 a 80 lety činí osm procent.

Zdravotnický personál v ohnisku nákazy Wu-chanu: Virus chytila i řada lékařů, zdravotních sester a další personál nemocnic či provizorních zařízení pro nemocnéZdravotnický personál v ohnisku nákazy Wu-chanu: Virus chytila i řada lékařů, zdravotních sester a další personál nemocnic či provizorních zařízení pro nemocnéZdravotnický personál v ohnisku nákazy Wu-chanu: Virus chytila i řada lékařů, zdravotních sester a další personál nemocnic či provizorních zařízení pro nemocné
06:50
Dnes

Čínská studie také upozorňuje na vysoké riziko, kterému je vystaven zdravotnický personál. Do 11. února se v Číně nakazilo koronavirem 3019 lékařů, sester a dalších zdravotníků. Pět z nich zemřelo.

Dnes čínská státní televize oznámila, že na koronavirus již zemřel také ředitel hlavní nemocnice ve Wu-chanu Liou Č'-ming.

Novým koronavirem se nakazilo již přes 3 tisíce zdravotníkůNovým koronavirem se nakazilo již přes 3 tisíce zdravotníkůZdravotnický personál v ohnisku nákazy Wu-chanu: Virus chytila i řada lékařů, zdravotních sester a další personál nemocnic či provizorních zařízení pro nemocné
06:39
Dnes

Podle nové čínské studie činí úmrtnost na nemoc způsobenou novým koronavirem 2,3 procenta. Zveřejnilo ji dnes Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, v provincii Chu-pej je úmrtnost o něco vyšší – 2,9 procenta. Na základě studia více než 44 000 případů nákazy čínští vědci zjistili, že u 80,9 procenta pacientů měla nemoc mírný průběh, u 13,8 procenta vážný a u 4,7 procenta kritický.

Větší pravděpodobnost, že po nákaze novým koronavirem zemřou, je podle studie u mužů (2,8 procenta). Úmrtnost u žen činí 1,7 procenta.

Lidé, nakažení koronavirem v ohnisku nákazy Wu-chanu
6:12
Dnes

Macao, známé jako „čínské Las Vegas“, ve čtvrtek otevře po dvou týdnech svá kasina, která uzavřelo kvůli obavám z šíření nákazy. Provoz bude obnoven, návštěvníci ale musí nosit respirační masky a podstupovat dobrovolné měření teploty.

5:49
Dnes

O život kvůli nákaze bojuje i šéf wuchanské nemocnice Liou Č'-ming. Koronavirus chytil při léčení pacientů. Čínská média nejdříve tvrdila, že nemoci již podlehl, ale později zprávu dementovala. Nakažen nicméně je a aktuálně podstupuje léčbu.

5:21
Dnes

Dobré úterní ráno. I dnes pro vás budeme sledovat dění kolem koronaviru. Nemoci v pevninské Číně podlehlo již 1868 lidí. Nakažených je přes 72 000, celosvětově pak 73 335.

Koronavirus pod mikroskopem v USA
23:58
17. 2. 2020

Na závěr dnešního online přenosu přinášíme shrnutí pondělních událostí.

  • Nákaza si vyžádala 1800 obětí, Čína pak hlásí 71 tisíc nakažených
  • Výletní loď Diamond Princess hlásí 99 nových pacientů - dohromady se jedná o 454 infikovaných pasažérů
  • Lékaři sáhli po 2 tisíce let starém léků - bylinném extraktu ze zlatice převislé, což bylo značně zkritizováno. Přesto hlásí zlepšení u 400 pacientů
  • ČR posílá do Číny 400 kilogramů zdravotnického materiálu. Na pomoc míří roušky, obleky i gely
  • Češi, kteří byli 14 dní v karanténě v Nemocnici Na Bulovce, byli propuštěni domů. U žádného z nich nebyla nákaza po sérii testů potvrzena
  • V Číně začali studenti nový semestr. Pro 50 miliónů dětí byla připravena ONLINE výuka

To je z pondělí vše a znovu se na vás těšíme zítra ráno.

23:16
17. 2. 2020

Čínské ministerstvo školství se obává, že nákaza bude mít vliv i na budoucnost 10 miliónů studentů, kteří v červnu usedají k přihláškám na vysokou školu. Test jim má pomoci zajistit lepší budoucnost, nyní jsou ale Číňané nabádání, aby zůstavali doma a nemají tak prostor k docházení do přípravných kurzů. 

Ministerstvo tak plánuje termín posunout. Oficiální stanovisko řeknou představitelé vlády příští týden.

23:01
17. 2. 2020

V pondělí 17. února začal pro 200 miliónů studentů nový semestr. Po novém lunárním roku se tak vrací do školy, respektive k učení. Školy jsou totiž uzavřeny na dobu neurčitou, a tak učitelé i jejich žáci zapínají počítače a učí se online z domova.

V Číně se na začátku vyučování stojí před stožárem a zpívá se národní hymna. To sledovali žáci na obrazovkách. Potom se postupně žáci dostali k učení. Čínská vláda uvedla, že zapojí veškerou svou technologickou sílu, aby bylo dětem nadále poskytováno vzdělávání. Dnes tak ministerstvo školství zavedlo národní internetovou cloudovou učebnu, která je určena pro 50 miliónů studentů a která zprostředkovává 12 akademických předmětů - včetně epidemické výchovy.

Rodiče ale tak nadšení nejsou."Přemýšlejí jen o hraní, učit se nechtějí," zmínila Cao Jing, která má doma dvě děti školou povinné. Systém má navíc velké trhliny. Ne všechny rodiny mají doma počítač a stejné zařízení nemohou používat dva žáci najednou. 

V Číně se studenti vrací do škol - a to prostřednictvím moderních technologií V Číně se studenti vrací do škol - a to prostřednictvím moderních technologií V Číně se studenti vrací do škol - a to prostřednictvím moderních technologií
22:42
17. 2. 2020

Hernímu průmyslu v Číně se daří. Lidé jsou totiž kvůli novému koronaviru doma a tak více hrají hry nebo je stahují. Například Apple hlásí, že v Číně stoupnul počet stažených her o 27,5 procent a tržby o 12,1 procent. 

"Večery jsou prázdné, tak hrajeme online s přáteli," poznamenal pro CNN Yang. 

22:01
17. 2. 2020

Koronavirus přinesl různá omezení téměř polovině čínské populace, tedy tři čtvrtě miliardě lidí, spočítali analytici CNN. Jde o různé restrikce týkající se cestování nebo toho, kdo může nebo nemůže do různých čtvrtí ve městě.

Nejpřísnější opatření trvají v epicentru nákazy, provincii Chu-pej. Miliony lidí nesmí vycházet z domovů, v ulicích není povolena „nadbytečná“ doprava.

Krevní test kvůli koronaviru v čínském městě Lianyungang Obavy z koronaviru přetrvávají i v Šanghaji
21:10
17. 2. 2020

Čína narychlo postavila další provizorní nemocnici. Disponuje 500 lůžky, informuje státní agentura.

 

20:26
17. 2. 2020

Proč Světová zdravotnická organizace doteď nepoužila u ohnisek koronaviru termín pandemie, i když počet nemocných roste téměř každou minutu? Podle ředitele Michaela Ryana je namístě opatrnost. „Myslím, že při používání termínu pandemie musíme být velmi opatrní. Během situace s H1N1 jsme měli hodně kontroverzí, kdy to je pandemie, kdy ne, proto musíme být opatrní,“ vysvětlil Ryan.

19:36
17. 2. 2020

Ještě na konci ledna hlásili v souvislosti s obavou před novým typem koronaviru lékárníci problémy s distribucí roušek a dalších zdravotnických potřeb k ochraně respiračního ústrojí. Lékárny o vyprodaných rouškách informovaly raději už na dveřích prodejen.

V polovině února už je situace jiná – lékárny mají na skladě nové zásoby roušek a tak namísto omluvy zákazníkům mohou nabídnout rovnou jejich ceník.

Roušky nemáme, hlásily lékárny ještě na konci ledna. Fotografie z pražských Hájů (29. 1. 2020)Roušky už jsou k dostání. Lékarna v Praze 7 (17. 2. 2020)
19:04
17. 2. 2020

Koronavirus byl také potvrzen u dvojice osob v Singapuru, kde počet nakažených dosáhl 77. Oznámilo to místní ministerstvo zdravotnictví. Jedním z infikovaných je 76letý muž, který byl před více než týdnem evakuován z čínského Wu-chanu.

Také na Tchaj-wanu oznámil šéf zdravotnictví dva nové případy nákazy. Ta se projevila u 80leté ženy a jednoho třicátníka. Oba byli ve styku s již infikovaným pacientem.

18:08
17. 2. 2020

Tři nově infikované osoby hlásí Hongkong. Počet nakažených zde tak činí již 60, včetně jedné oběti nového typu koronaviru.

Život v Hongkongu na pozadí koronaviru (13.2.2020)Život v Hongkongu na pozadí koronaviru (13.2.2020)
17:20
17. 2. 2020

Moravskoslezský kraj pomůže partnerským čínským provinciím Šan-si a Ťiang-su v boji s koronavirem. Pro každou z provincií nakoupí ochranné zdravotnické prostředky za 100 000 korun.

Pomoc na dnešním jednání schválili krajští radní. Novinářům to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„Byli jsme osloveni našimi partnerskými provinciemi v Číně, abychom jim pomohli, protože mají nedostatek zdravotnického materiálu, a my jsme jim tuto pomoc slíbili,“ uvedl Vondrák. Moravskoslezský kraj nakoupí 1300 ochranných overalů za 165 000 korun od soukromé společnosti a prostřednictvím Asociace krajů ČR pořídí za 35 000 korun ochranné respirátory.

16:57
17. 2. 2020

Česká ekonomika může kvůli čínskému zpomalení přijít o miliardy

Ekonom Lukáš Kovanda poskytl Blesk Zprávám vyjádření, ve kterém tvrdí, že ministerstvo financí podceňuje možný dopad nákazy koronavirem na čínskou a zprostředkovaně také českou ekonomiku.

„V aktuální prognóze vychází resort z předpokladu, že Čína letos poroste tempem 5,8 procenta. Přitom například ratingová agentura S&P Global Ratings počítá ve své nové, únorové prognóze s tím, že čínská ekonomika poroste jen tempem pěti procent. Právě kvůli koronaviru,“ říká ekonom.

Pokud Čína poroste tempem pěti procent, a nikoli 5,8, znamená to zhruba o 0,2 desetiny procentního bodu slabší růst české ekonomiky, dle výpočtu České národní banky. Česká ekonomika tak kvůli čínskému zpomalení může přijít až o desítky miliard korun,“ upozorňuje Kovanda, který mimo jiné působí jako hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund.

Přední ekonom Lukáš Kovanda.Čína se dál potýká s nákazou koronaviru (17.2.2020)
16:09
17. 2. 2020

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla Diamond Princess, které kotví u japonské Jokohamy, v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, dnes se k nim připojila Velká Británie a Austrálie.

Americká vláda plánuje evakuovat americké cestující z lodi Diamond Princess.Loď Diamond Princess kotví u japonských břehů už týden. (15.2.2020)
15:33
17. 2. 2020

Tancem ku zdraví – to je pravděpodobně heslo, kterým se řídí čínští lékaři ve Wu-chanu. S pacienty s koronavirem denně tancují, ke krátkému programu se mohou připojit všichni nakažení s mírnými příznaky.

Video Tanec ve wuchanské nemocnici 
15:33
17. 2. 2020

Polovina Číňanů žije pod omezeními cestování a pohybu

Téměř polovina čínské populace – 780 milionů lidí – žije pod určitými omezeními, která se týkají cestování. Státní úřady je tak chrání před šířením koronaviru.

Podle analýzy provedené stanicí CNN existují v různých provinciích a městech po celé Číně cestovní omezení různého stupně, která ovlivňují více než 780 milionů lidí. Mezi restrikce patří vše – od karantény po omezení v tom smyslu, kdo se může pohybovat po jednotlivých městských čtvrtích.

Takhle vypadá život v Pekingu. Ochranné roušky a masky nosí lidé všude.V Číně dál řádí nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19.
15:16
17. 2. 2020

Čínská vláda nabízí podporu firmám podnikajícím v zemi, aby zmírnila dopady epidemie koronaviru. Společnosti, které byly epidemií zasaženy a mají úvěry, mohou žádat o snížení úrokové sazby nebo odložení splátek, úlevy mohou mít také na nájmu a odvodech sociálního pojištění.

Pro obnovení provozu po čínském Novém roce musejí ale žádat o povolení a splňovat přísná protivirová opatření. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel regionálního centra v Šanghaji státní agentury CzechTrade Aleš Červinka.

Firmy v Číně musejí pro obnovení provozu požádat podle Červinky místní samosprávu o povolení. Musejí přitom splnit řadu protivirových opatření – mít například zajištěnou místnost pro člověka, který by měl teplotu, jsou povinné rozdávat a pravidelně měnit roušky a na každém pracovišti mít dezinfekci.

Celý proces včetně vydání povolení zabere podle velikosti společnosti zhruba týden. „Nevím o žádné firmě, která by nechtěla obnovit výrobu nebo ji zastavila,“ dodal.

Čínské kongresové centrum Wu-chan Parlour bylo přeměněno na provizorní nemocnici.
14:47
17. 2. 2020

České firmy by se mohly v Číně po zklidnění situace kolem koronaviru uplatnit s kvalitním zdravotnickým materiálem nebo vybavením nemocnic. České firmy by rovněž mohly pokrýt poptávku po výrobcích pro zdravý životní styl – vitaminových doplňcích, organických potravinách nebo cereáliích.

V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel regionálního centra v Šanghaji státní agentury CzechTrade Aleš Červinka. Český vývoz do Číny dlouhodobě roste, v loňském roce činil 56,6 miliardy korun.

Na čínském trhu by se mohli podle něj uplatnit i výrobci kvalitních ochranných masek, respirátorů a roušek. Tyto produkty chybějí i v současné době, ale podle Červinky české firmy mají příliš vysoké ceny, které pro Čínu nejsou atraktivní.

Po uklidnění situace by ale mohla vzrůst poptávka po kvalitním zboží z nových materiálů, například z nanovláken. „Standardní zdravotnický materiál si vyrobí (Číňané) sami a o mnoho levněji, šanci mají hi-tech technologie a originální technická řešení,“ uvedl.

Obavy z koronaviru v Česku: Firma Respilon zaznamenala velký zájem o roušky a především respirátoryPasažéři na letišti mají kvůli nákaze koronavirem masky (4. 2. 2020).
14:16
17. 2. 2020

Čína likviduje infikované bankovky

Čínská centrální banka má plán, jak zamezit šíření koronaviru. Jde o hloubkové čištění a v krajních případech i ničení potenciálně infikovaných bankovek.

Informace Světové zdravotnické organizace totiž naznačují, že virus přežívá na různých površích alespoň několik hodin.

To je ostatně také důvod, proč budovy a instituce v postižených oblastech pravidelně dezinfikují tlačítka výtahu, kliky dveří a další povrchy, kterých se člověk běžně dotýká. Rizikové jsou tak logicky i bankovky, se kterými přichází lidé do kontaktu na denní bázi.

Čínské banky tak nyní musí dezinfikovat bankovky ultrafialovým světlem a jejich vystavením vysokým teplotám. Poté je před opětovným zařazením do oběhu musí skladovat 7 až 14 dní. Uvedla to v tiskové zprávě Čínská lidová banka, která má v zemi roli centrální ekonomické instituce.

Ilustrační foto.
13:21
17. 2. 2020

Japonsko kvůli nákaze ruší veřejné akce

Japonsko kvůli šíření nového typu koronaviru dnes oznámilo zrušení některých plánovaných masových akcí. Tokijského maratonu, který se má uskutečnit 1. března, se bude smět zúčastnit jen pár stovek elitních běžců. Z veřejnosti se do závodu nebude moci přihlásit nikdo. Organizátoři původně očekávali účast asi 38 000 sportovců.

Omezeny byly i veřejné oslavy 60. narozenin císaře Naruhita, který loni 1. května převzal od svého otce panovnické povinnosti. Císař Naruhito a císařovna Masako měli podle původních plánů pozdravit davy v neděli dopoledne z balkonu svého tokijského paláce.

„Vzhledem k riziku šíření viru jsme se rozhodli zrušit tuto veřejnou akci, kterou každoročně navštěvuje množství lidí,“ uvedl císařský palác. Narozeninový projev předchozího císaře Akihita, který loni abdikoval, si v prosinci 2018 přišlo poslechnout 82 000 lidí.

Evakuace Američanů z výletní lodi Diamond Princess (16.2.2020)
13:01
17. 2. 2020

Ruské velvyslanectví v Japonsku uvedlo, že občan ruské národnosti na palubě výletní lodi Diamond Princess měl pozitivní test na nový typ koronaviru.

Loď Diamond Princess kotví u japonských břehů už týden. (15.2.2020)Americká vláda plánuje evakuovat americké cestující z lodi Diamond Princess.
12:27
17. 2. 2020

Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 procent firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu.

Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (AmCham) v Šanghaji.

12:06
17. 2. 2020

Petrohradský soud dnes nařídil umístit pod dohled lékařů Allu Iljinovou, která po návratu z Číny uprchla z nemocniční karantény. Soud rozhodl, že v karanténě setrvá minimálně do 19. února, informovala agentura Interfax.

Ruské úřady z obavy z rozšíření nákazy novým typem koronaviru zavírají do karantény tisíce příchozích z Číny, kde se mezitím nákaza potvrdila u více než 70 000 lidí.

Účastníci soudního jednání byli bez roušek, ale v soudní síni byl přístroj, který zajišťuje antibakteriální prostředí. Podle petrohradského serveru Fontanka je zřejmé, že se úřady rozhodly z Iljinové učinit precedens pro podobné případy.

Iljinová utekla z nemocnice spolu s třemi dalšími lidmi, kteří se do karantény dostali za podobných okolností. Dva uprchlíci se podle Interfaxu vrátili na kliniku sami. Mezitím dostal soud žádost, aby nařídil nucený lékařský dohled nad Annou Rybakovovou, která je čtvrtou uprchlicí.

Ruska Alla Iljinová (32) utekla z nemocniční karantény.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pderrico8@... ( 18. února 2020 11:25 )

Sex randění! Zdarma místo. Tisíce krásných dívek! pojďte a připojte se http­://top­girls­.x251­.best

wp2t ( 18. února 2020 09:26 )

těsně vedle, Mináři přesuŇ si to tam k sobě, jak nemáš rád zvířátka, hlavně východní křečky, západní ti nevaděj.

wp2t ( 18. února 2020 09:19 )

Mináři jenom bych se tě chtěl zeptat, jestli chápeš, že se opakuje situace z 38,39 a že dnešní hodnocení tehdejší situace podle vyjádření EU komise je, že za mrtvé druhé světové války neodpovídají Němci, ale národy, které s nimi spolupracovali a z protektorátu Čechy a Morava pomocníci gestapa, kteří stejně jako ty pomáhali svaté myšlence jednotné (tenkrát Hitlerovi) Evropy. Takže za sedmdesát let bude jméno Minář na stejné úrovni jako Čurda a všichni ostatní multikulti budou z obliga.

wp2t ( 18. února 2020 09:12 )

Já se jen bojím, aby se ti Číňani nepoučili z metod nejnovější a nejbrutálnější totality dneška, Brusele, žaláře evropských národů.

wp2t ( 18. února 2020 09:10 )

Babiš do Číny moc nejezdí, to Merkel to dotáhla do Německa(Evropy) bo 12x jednala s Číňany o smlouvách.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud