Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, ale ještě s ním neskončil. Řekl to v telefonickém rozhovoru s BBC. Už čtyřikrát si myslel, že se s Ruskem podaří uzavřít dohodu o míru na Ukrajině, ale vždy, když se zdála blízko, zbořil Putin v Kyjevě nějakou budovu, poznamenal Trump. Americký prezident, který dříve kritizoval NATO jako zastaralé, také BBC řekl, že věří v kolektivní obranu.
„Máme skvělý rozhovor. Řeknu: 'To je dobré, myslím, že jsme blízko dohodě,' a on pak zboří budovu v Kyjevě,“ uvedl Trump ke své frustraci z ruského prezidenta, který válku proti Ukrajině zahájil v únoru 2022.
Na otázku, jestli Putinovi věří, což dříve říkal, odpověděl, že nedůvěřuje téměř nikomu. Když se reportér BBC ptal, jak tedy Spojené státy donutí ruského prezidenta zastavit krveprolití, řekl Trump: „Pracujeme na tom, Gary.“
Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Oznámil také, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu.
V asi dvacetiminutovém rozhovoru, který vznikl poté, co Trump sám BBC zatelefonoval, se šéf Bílého domu také postavil za Severoatlantickou alianci. Stává se nyní podle něj opakem zastaralé, protože členské země prý nyní platí své vlastní účty. Poznamenal také, že věří v kolektivní obranu, protože to znamená, že se menší země mohou bránit těm větším.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyjádřil přesvědčení, že Trump je vystaven nevhodnému tlaku ze strany Evropské unie a NATO, které „bez okolků podporuje požadavky Zelenského“. Lavrov také podotkl, že by rád porozuměl tomu, co amerického prezidenta k jeho aktuálním vyjádřením vedlo. Je podle něj jasné, že si Rusko poradí s jakýmikoliv novými sankcemi.
Paměť není jen otázkou historie, ale aktivní silou, která ovlivňuje, jak společnosti reagují na válku, komu vyjadřují solidaritu a jak si vytvářejí kolektivní identitu. Shodli se na tom odborníci na přednášce během konference Asociace pro paměťová studia s názvem Za krizemi. Podle nich historická zkušenost, lokální trauma i symbolické příběhy hrají zásadní roli v tom, jak jednotlivé státy a společnosti vnímají současné konflikty - včetně války na Ukrajině či situace na Blízkém východě.
Litevská politoložka Dovilé Budrytéová zmínila koncept takzvané zástupné identifikace s Ukrajinou, který je patrný zejména ve státech východní Evropy. V Pobaltí a dalších zemích podle ní vzniká sdílená identita, která Ukrajinu vnímá jako nás a Rusko jako kolonizátora. Proces podle Budrytéové nezačal až po roce 2022, ale už po ruské anexi Krymu v roce 2014.
Donald Trump v rozhovoru s BBC vyjádřil přesvědčení, že Británie by v případě potřeby pomohla USA s obranou a zároveň zpochybnil, zda totéž platí i pro unijní členy NATO, a to i poté, co souhlasili s navýšením výdajů na obranu. To také podle něj sehrálo roli v jeho rozhodnutí nepodepsat obchodní dohodu s EU.
„Jedním z problémů NATO, jak jsem řekl, je, že my za ně musíme bojovat, ale budou oni skutečně bojovat za nás, pokud by jsme byli ve válce?“ tázal se Trump a vzápětí si odpověděl: „Nejsem si jistý, zda to mohu říct, ale řeknu toto, věřím, že Spojené království by s námi (po našem boku) bojovalo.“ „Myslím, že by byli s námi. Nemyslím si to o spoustě dalších zemí,“ dodal šéf Bílého domu. Řada zemí Evropské unie, včetně vojáků z České republiky, se přitom po boku Spojených států v minulých letech podílela například na operacích v Afghánistánu či v Iráku.
Zobrazit celý online