Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Oblačno 17°C

Britové „syslí“ kvůli obavám z brexitu zásoby: 100 ruliček toaleťáku, litry vína a kila těstovin

Autor: Darina Jíchová - 
9. dubna 2019
11:43

Britové v obavách z brexitu bez dohody vykupují obchody a doma si dělají zásoby. Podle serveru Quartz mezi nejčastější suroviny a produkty, které lidé doma hromadí, patří toaletní papír, víno a těstoviny. Jedna Britka se svěřila deníku Daily Mail, že si pořídila až 100 ruliček toaleťáku, obává se, že by v případě brexitu bez dohody mohl v Británii dojít.

Sdružení British Retail Consortium (BRC) zastupující britské maloobchodníky se snaží uklidnit Brity tím, že obchody ve svých skladech mají dostatek zboží. I přes toto prohlášení panuje mezi obyvateli Velké Británie panika, ta se stupňuje s tím, jak se možnost odchodu z Evropské unie bez dohody stává čím dál reálnější.

Martine Grahamová (42) z Cornwallu patří mezi Brity, kteří vzali obchody útokem, ve spíži pod schody má 100 ruliček toaletního papíru, desítky konzerv, nechybí ani balíčky těstovin. Server Quartz podrobně analyzoval přes tři tisíce příspěvků ze stránky Mumsnet, kde vystrašení Briti sdílí svůj strach z možného nedostatku potravin.

Rýže, trvanlivé mléko, káva, léky, mouka, loupaná rajčata, fazole a čaj jsou nejčastějšími potravinami, které si Britové kupují a ve strachu z blížícího se nedostatku hromadí. Jsou si dobře vědomi toho, že třetina dostupných potravin se do Británie dováží z EU. Jejich paniku ještě přiživují různé kampaně, které detailně popisují děsivé scénáře toho, co by se po brexitu bez dohody mohlo stát.

Zásoby na půl roku

Andrew Rawson je autorem knihy Příprava na brexit, kde uvedl, že se Británie může dostat do „hladové propasti“. „Brexit s sebou nese mnoho neznámého a je rozumné být připraven. Čím více zásob si lidé dopředu udělají, tím menší potom bude jejich panika,“ píše ve své publikaci Rawson. Sám přiznal to, že má nakoupeny produkty, se kterými vydrží půl roku.

Britové se obávají brexitu bez dohody a s ním spojeným nedostatkem potravin, proto si nakupují zásoby.Britové se obávají brexitu bez dohody a s ním spojeným nedostatkem potravin, proto si nakupují zásoby. | Profimedia.cz

Rawson uvedl, že se nezásobil jen „rozumným“ jídlem, neodpustil si svoje oblíbené víno, kterého má nyní několik litrů. Pořídil i granule a pamlsky pro své domácí mazlíčky a čisticí prostředky.

Jeho slova si vzaly k srdci desítky lidí, někteří si stejně jako Grahamová dělají zásoby už od Vánoc. Popsala, že začala nejdříve nakupovat těstoviny a rýži, pak konzervy jako loupaná rajčata, fazole nebo tuňáka. Nezapomíná ani na svoji oblíbenou čokoládu. Přes mnohá doporučení ale odmítá kupovat lančmít nebo čočku.

Nedostatek by se projevil jen na čerstvých potravinách

„Skoro všude se dočtete, že lidé hromadně skupují lančmít a čočku, tohle mi ale nejíme a jíst nebudeme, ani když opustíme EU,“ prohlásila Grahamová. Ministerstvo pro brexit a stejně tak i BRC ujišťují, že není nutné si doma dělat zásoby jídla. „Hlavní dopad brexitu bez dohody by se projevil na čerstvých produktech, které nemůžou být dlouhodobě skladovány v obchodech, natož pak v domovech,“ vysvětlil Andrew Opie z BRC.

Obchody navíc pracují se svými dodavateli, hledají způsoby, jak zajistit nepřetržitý a stálý dodej přes všechny nepříjemnosti, které by brexit bez dohody mohl způsobit. Není žádný důvod, aby si zákazníci kupovali více zboží než obvykle,“ dodal Opie.

Brexitu se děsí i fasfoody

Ani toto ujištění však Britům nestačí, dokazují to příspěvky sdílené na serveru Mumsnet. Analytici z Quartzu vytvořili seznam 700 položek, které si lidé ve zvýšeném množství pořizují. Kromě již zmíněných produktů je obrovský zájem o ochucovadla jako koření a bylinky. Z regálů obchodů mizí také sušenky, cereálie a čokolády.

V neposlední řadě rovněž lidé „syslí“ léky, někteří zašli tak daleko, že ze strachu před nedostatkem léčiv vynechávají svoji předepsanou dávku, aby jim něco zbylo na dobu po brexitu. Odchodu z EU bez dohody se ale bojí i supermarketové a fastfoodové řetězce jako Asda nebo KFC či McDonalds. Děsí je právě případné narušení zásobování.

cb18prahalocal ( 9. dubna 2019 15:40 )

Já v tom už nerozumím že Anglie začíná být chaos! Stejně vám zásoby nevydrží věčně kvůli k tomu že Anglie dohodu odstoupí z EU!

prycsnima ( 9. dubna 2019 14:07 )

Lidi di nakupovat hajzlpapir. Než ho bude nedostatek a angláni ho zkupujou. Uchovejte paniku.

tarzanzroduopic ( 9. dubna 2019 11:58 )

V sobotu jsem se zrovna bavil s mojí sestřenicí, v Anglii žije už 20 let. Žádnou vědu, nebo paniku z Brexitu nedělá ani ona, ani běžní Angličani... Jinak udělat si zásoby je správné, co člověk potřebuje: sr-át, chlastat a občas něco zdlábnout, tak co se divíte...

Actimel ( 9. dubna 2019 11:55 )

Čekají snad válku? Toaleťák asi na to kdyby se z toho všichni po...li! To mediální hysterie, zastrašování a plašení...budou žít tak jako žili než byla slavná EU!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud