Obavy z tvrdého brexitu: Armáda cvičí v krytu, dodavatel toaleťáků hromadí zásoby

Autor: ČTK, simao - 
21. března 2019
21:47

Britské ozbrojené síly zřídily v protijaderném krytu pod londýnským sídlem ministerstva obrany štáb, jehož úkolem je příprava na takzvaný neřízený brexit. V pohotovosti je nyní asi 3500 vojáků, kteří mají pomoci s uskutečňováním vládních krizových plánů pro případ, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, píše dnes britský tisk.

Tzv. operace Redfold byla podle serveru Independent spuštěna na začátku týdne. Vojáci se mají začít připravovat na to, že jich může být třeba například při přepravě potravin, pohonných hmot a dalších základních potřeb po Spojeném království.

Protijaderný kryt hluboko pod zemí

„Dvousetčlenný tým armádního personálu je připraven jezdit s palivovými cisternami k čerpacím stanicím, pokud to bude třeba,“ napsal server Sky News. Protijaderný kryt zvaný Pindar, jenž leží hluboko pod zemí, podle mluvčího ministerstva obrany používaly ozbrojené síly ve válečných dobách a také například při zvládání přírodních katastrof, jako byly záplavy.

Britské úřady se obávají, že pokud země opustí Evropskou unii bez dohody o podmínkách tohoto kroku, mohlo by to vést k narušení dodávek zboží, například některých potravin, léků nebo pohonných hmot. Země má podle původního plánu odejít z EU 29. března, ale britská premiérka Theresa Mayová požádala blok o odklad. O jeho konkrétní podobě teď jednají lídři sedmadvacítky v Bruselu.

Dodavatel toaleťáku hromadí zásoby na brexit

Stejně jako firmy z mnoha dalších odvětví i výrobce papírových produktů Wepa se připravuje na hrozící tvrdý brexit. Německá společnost je pro Brity jedním z největších dodavatelů toaletního papíru a kuchyňských utěrek a za poslední tři měsíce za Lamanšským průlivem nahromadila dodatečných 600 tun výrobků, informoval dnes web BBC.

Nová analýza dopadů brexitu bez dohody zároveň hovoří o značných ztrátách pro britskou a irskou ekonomiku. Na obávaný scénář se podniky, země i celá EU připravují už několik měsíců. Wepa kvůli tomu podle médií má ve svých britských skladech 3,5 milionu ruliček toaletního papíru a kuchyňských utěrek navíc. Také si vybudovala zásoby kartonových válečků používaných uvnitř těchto ruliček, aby v případě potřeby pokryla spotřebu na šest týdnů. Kartonové válečky prý není možné v dostatečném množství získávat v Británii a Wepa je dováží ze Skandinávie a zemí na východě EU.

„Průmysl je poměrně závislý na dovozu. Na brexit se chystáme již od loňského srpna, abychom mohli zajistit pokračování dodávek. Soustředili jsme se při tom na tvrdý brexit. To je pro nás nejhorší možný scénář, neboť bychom nejspíše byli svědky významného zdržení na hranicích," řekl šéf Wepa pro Británii Mike Docker.

Pokles příjmů o 57 miliard eur

Podle nové analýzy výzkumného institutu Bertelsmann Foundation by brexit bez dohody přinesl Británii pokles příjmů o 57 miliard eur ročně (téměř 1,5 bilionu korun), zatímco při odchodu s dohodnutými podmínkami by ztráty činily 32 miliard eur.

Zbytek EU by údajně nekontrolovaný brexit stál ročně 40,4 miliard eur, vystoupení Britů na základě dohody pak zhruba polovinu. Podle deníku Financial Times by v absolutních číslech brexit nejvíce pocítilo Německo, avšak při přepočtu na obyvatele je jasné, že z unijní „sedmadvacítky“ by změnu nejvíce pocítilo Irsko. Na každého Ira by podle autorů studie při brexitu bez dohody připadl roční pokles příjmů 726 eur (přes 18 000 korun), na každého Brita ještě asi o 150 eur více. Studii vytvořili profesor ekonomiky na jihoanglické Sussexské univerzitě Giordano Mion a analytik Bertelsmann Foundation Dominic Ponattu.

Česko podle ní patří k zemím EU, kterých se brexit dotkne nejméně. Roční ztráta příjmů v přepočtu na obyvatele by prý v případě odchodu Británie bez dohody nepřekročila 50 eur (1280 korun).

Video Analytik k brexitu: Mayová nemá podporu opozice ani vlastní strany - Blesk TV

zdenek43 ( 21. března 2019 22:31 )

jinak situaci v Britanii se da srovnat ...... Uvolněte se, prosím - Hotelová mýdla https://www.youtube.com/watch?v=5O5SMOhDm1c&t=27s +++ Skutečná korespondence jistého londýnského hotelu s jedním z hostů +++ Hotel se rozhodl uveřejnit dopisy v listu Sunday Times, čímž získal značné uznání pro schopnost sebeironie: - Vážená slečno pokojská, prosím nenechávejte mi v koupelně žádná hotelová mýdla. Přivezl jsem si své vlastní toaletní mýdlo zn. Dial. Odneste prosím těch šest nepoužitých mýdel z poličky pod lékárničkou a ta tři ze sprchového koutu také. Překážejí mi. Děkuji vám, S. Berman - Vážený pokoji 635, já nejsem Vaše pravidelná pokojská. Vaše pokojská má dnes volno a bude zpátky ve čtvrtek. Odnesla jsem 3 hotelová mýdla ze sprchového koutu, jak jste požadoval. Těch 6 mýdel jsem dala pryč z poličky, aby Vám nepřekážela. Položila jsem je na krabici s papírovými kapesníčky pro případ, že byste změnil názor. Přidala jsem pouze 3 nová mýdla, protože podle instrukcí vedení musím nechávat na každém pokoji 3 mýdla denně. Doufám, že nyní je vše v pořádku. Kathy, pokojská - Vážená slečno pokojská – doufám, že jste moje pravidelná pokojská. Zřejmě Vám Kathy neřekla o mém upozornění ohledně hotelových mýdel. Když jsem se včera večer vrátil do svého pokoje, zjistil jsem, že jste na poličku pod lékárničkou přidala 3 malá mýdla Camay. Budu tady v hotelu bydlet 14 dní a přivezl jsem si své vlastní toaletní mýdlo zn. Dial. Nebudu tedy těch 6 malých mýdel potřebovat. Na poličce mi překážejí, když se holím, čistím si zuby atd. Odneste je, prosím. S. Berman - Vážený pane Bermane, asistent manažera pan Kensedder mě dnes ráno informoval, že jste mu včera večer telefonoval a nebyl jste spokojen s hotelovým servisem ve svém pokoji. Přidělila jsem do Vašeho pokoje novou pokojskou. Přijměte mou omluvu za způsobené nepříjemnosti. V případě dalších problémů mě prosím kontaktujte, osobně vše vyřeším. Volejte linku 1108 mezi 80 a 170. Děkuji. Elaine Carmen provozní

zdenek43 ( 21. března 2019 22:24 )

Britanie se chova stejne jako zenska ....... " Ženy nevědí, co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou. " Oscar Wilde

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud