Analytik varuje Čechy: „Rozvod“ Británie s EU bez dohody by bolel i nás

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
15. března 2019
06:15

Odchod Spojeného království z EU bez dohody bychom pocítili všichni, kdo cestujeme do Británie, kupujeme britské zboží, využíváme služby britských firem nebo exportujeme do Británie. Myslí si to analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš, který promluvil ve čtvrtek v pořadu Epicentrum. V případě dohody by podle něj šlo o hladký přechod, protože ještě do roku 2020 by ostrovní země byla členem vnitřního trhu EU.

„Lidé by mohli využívat volný pohyb osob, přestěhovat se do Velké Británie a zůstat tam i po skončení tohoto přechodného období. Zároveň i ostatní práva, jako volný pohyb zboží, kapitálu a služeb, by byla zachována,“ doplnil Kryštof Kruliš důvody, proč věří, že je potřeba dohodu Británie a EU uzavřít. Navíc by byl do roku 2020 prostor a čas jednat o tom, jak bude vypadat budoucí vztah obou mocností.

Dodal, že britští poslanci sice odmítli vystoupení Velké Británie z Evropské unie bez dohody, ale to samotné nestačí, protože to zatím není podloženo zákonem. „Je třeba ještě odsouhlasit dohodu o podmínkách brexitu, která existuje, sama premiérka ji navrhla, ale dvakrát se ji nepodařilo odhlasovat,“ připomněl analytik.

Bez podpory v brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová podle něj stále usiluje o to, aby parlament její návrh dohody přijal, příliš šance jí ale nedává. „O podmínkách dohody o brexitu jednala rok a půl s evropskou sedmadvacítkou. Ale její vlastní strana ji v tom nepodporuje, nemá podporu opozice. A ona zatím opozici nevyšla vstříc,“ podotkl Kruliš.

Video Analytik k brexitu: Mayová nemá podporu opozice ani vlastní strany - Blesk TV

zlymikes ( 15. března 2019 07:59 )

stejně by mne zajímalo, kdo tyhle analytiky, politology a ánálytyky platí

Taurus70 ( 15. března 2019 07:55 )

Vsechno jde osetrit bilateralnima smlouvama,delate z lidi hlupaky,rozdil je pouze ze podminky si urcuji staty mezi sebou a ne nejaka podelana Unie😦😦

vvogh.t ( 15. března 2019 07:26 )

tyhle analytici to je pakáž která neustále lže a vyvolává konflikty, za vlád modrých syčáků zejména Klauze furt jen papouškovali jak je třeba utahovat opasky, padnout ke dnu, odrážet se ode dna až pak přišel Zeman, kop modráky do ***, nastoupil Babiš a všechno jde jak na drátkách,

asijo ( 15. března 2019 06:46 )

Nestrašte pořád,stejně vám nikdo nevěří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud