Tvrdý brexit na obzoru? „Používají ho, aby se navzájem vraždili,“ pálí z EU na Brity

13. 3. 2019
17:43

Riziko, že Británie odejde z EU bez dohody, nikdy nebylo vyšší. Evropští politici by jej neměli podceňovat, stejně jako důsledky tohoto scénáře, varoval dnes ve Štrasburku hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier. Koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt uvedl, že Britové zatím používají brexit jen k tomu, aby se navzájem vraždili.

„Riziko brexitu bez dohody nikdy nebylo vyšší. Naléhám na vás, abyste toto riziko ani jeho dopady nepodceňovali,“ prohlásil Barnier. Britské vládě vzkázal, že pokud je stále jejím cílem opustit EU spořádaným způsobem, pak vyjednaná brexitová dohoda je jediným nástrojem, jak tohoto cíle dosáhnout. „Chci, aby to všichni zcela pochopili,“ dodal s tím, že EU je připravena této variantě čelit a že zůstane „klidná a jednotná až do konce tohoto mimořádného procesu“.

Vzájemné „vraždění“ a nové referendum?

Představitelé unijních institucí se v dnešní debatě shodli, že cestu dál musí nyní ukázat britští poslanci. Koordinátor EP pro brexit Guy Verhofstadt uvedl, že si nepřeje odklad brexitu byť jen o 24 hodin, pokud tento krok nebude podložen jasným stanoviskem dolní komory britského parlamentu.

Jediným rozumným řešením současného patu je podle Verhofstadta spolupráce mezi labouristy a konzervativci, kteří zatím jen „používají brexit, aby se navzájem vraždili“.

Manfred Weber, který vede nejsilnější europarlamentní frakci Evropská lidová strana, nicméně řekl, že pokud politici ve svých snahách selžou, bylo by na místě vrátit otázku zpět do rukou britských voličů.

Irská pojistka jako problém

Státní tajemnice pro evropské záležitosti rumunského ministerstva zahraničí Melania-Gabriela Ciotová jako zástupkyně nynějšího rumunského předsednictví EU uvedla, že EU je otevřená dalším rozhovorům a poskytnutí dalších vysvětlení, pokud by to pomohlo s ratifikací brexitové dohody v britském parlamentu. Takové rozhovory by prý ale mohly vést jen k potvrzení dočasné podoby tzv. irské pojistky.

Právě irská pojistka, která má předejít obnovení hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem, vyvolává obavy části britských poslanců, že tento mechanismus v sobě skrývá riziko trvalého připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu.

anonym01 ( 14. března 2019 11:23 )

ANO, AJ MY BUDEME V ***I. TY RUSKY

marieajosef00 ( 13. března 2019 19:21 )

 Brexit vyvolali zástupci bank a královského paláce. Nejužší skupina oligarchie, která ovládá vše. Povídačky o spravedlivém hlasování a vůli lidu jsou jen kecy pro hlupáky. Dnes šefové zavelí a poslanci poslechnou. Vsadím roční plat na tvrdý brexit -)

amaea ( 13. března 2019 18:52 )

Bez Británie v EU budete všichni p*deli

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa