Bude brexit, nebo ne? Mayová tvrdě narazila u poslanců se schválením dohody s EU

Aktualizováno -
12. 3. 2019
20:35
12. 3. 2019
16:15

Britská premiérka Theresa Mayová nevyhrála ani napodruhé boj v parlamentu, který měl podpořit její dohodu o brexitu vyjednanou s Evropskou unii. Pro bylo 242 zákonodárců, proti 391. Už před klíčovým hlasováním řekla, že parlament si nyní musí vybrat mezi její dohodou nebo brexitem bez dohody či žádným brexitem. S odkazem na pondělní jednání s Evropskou komisí dodala, že se jí podařilo zajistit „vylepšení“ textu, který členové Dolní sněmovny už jednou odmítli kvůli sporné irské pojistce. Británie by měla jako členský stát EU skončit k 29. březnu, teď je ale možné, že se to Mayová pokusí minimálně oddálit.

Po odmítnutí brexitové dohody Mayová oznámila, že vláda parlamentu ve středu předloží k hlasování návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Od britského parlamentu chce vědět, zda žádá odchod bez dohody, prodloužení výstupových rozhovorů, odvolání brexitu, nebo druhé referendum.

„Špatná dohoda by byla ještě horší než žádná dohoda, ale tahle je dobrá,“ dodala premiérka ohledně dokumentu, o němž dva roky vyjednávala s Evropskou unií. Varovala také před tím, že unie by nemusela Spojenému království umožnit odklad brexitu, plánovaného na 29. března.

Video Britové zamítli dohodu s EU. „Snad nejsou sebevrazi,“ doufá europoslanec. A popsal, jak zrušit Brexit - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil vládní brexitovou dohodu za mrtvou. Je podle něj načase, aby se konaly parlamentní volby.

Evropská unie ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku. Krátce po hlasování britské sněmovny to sdělil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. „Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu,“ napsal v prohlášení pro média Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Mayová chrapot svedla na Junckera

Média si všímají, že ochraptělá Mayová téměř nemohla mluvit, což ostatně sama premiérka přičetla horečným jednáním s předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem ve Štrasburku. Měli byste slyšet, jak zní on, řekla žertem poslancům.

Mayová v pondělí dojednala s Evropskou komisí doplňky k brexitové dohodě. Jejich podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o „alternativní ujednání“, díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Tisk, vláda i poslanci pak napjatě čekali na právní analýzu generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. Ten ale oznámil, že podle jeho názoru právní riziko, že Británie i po odchodu z EU uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění irské pojistky, nadále trvá. Právě to některým euroskeptickým poslancům vadí.

Úterní rozhodující hlasování

Předseda sněmovny John Bercow krátce po zahájení parlamentní debaty oznámil, že nevybral k hlasování žádný z předložených poslaneckých pozměňovacích návrhů. Znamená to, že parlament tak v osm večer hlasoval rovnou o brexitové dohodě.

Pozorovatelé vládní debakl přepovídali. Opoziční labouristé, severoirská strana DUP i vlivná skupina konzervativních euroskeptických poslanců předem oznámili, že budou hlasovat proti.

junkiexl ( 13. března 2019 01:04 )

Tahle cela saskarna kolem Brexitu vejde do dejin jako zacatek konce demokracie v Evrope.

prycsnima ( 12. března 2019 23:15 )

V britském tisku už jsou návody jak uvařit čaj ze zelnych listů. No to aby taky nebyla bída ve šwajcu ,ty tsky nejsou v EU .

zdenek43 ( 12. března 2019 23:00 )

Ve vysokých unijních patrech se proto začíná rodit nový plán – pokud britští poslanci Mayové brexitovou dohodu neschválí a Londýn bude žádat o prodloužení termínu, evropská sedmadvacítka se bude namísto dvouměsíčního odkladu Británii snažit dotlačit k dlouhodobému odkladu v podobě 21 měsíců. Podle unijních zdrojů, na které se odvolává britský deník The Guardian, tento scénář „koluje po bruselských chodbách“ a s nadšením ho podporuje i generální tajemník Evropské komise Martin Selmayer. A zdá se, že nejen on. Černému scénáři se chce Brusel vyhnout, přichází proto s plánem odložit brexit až do roku 2021. Taková varianta by skutečně mohla být cestou z patové situace, je ale otázkou, zda se pro něj ve Spojeném království najde podpora. Prodloužení termínu o 21 měsíců totiž podle některých přináší riziko, že Británie z EU nakonec vůbec neodejde.

zdenek43 ( 12. března 2019 22:56 )

je to jenom TRIK - oblbovak --- H R A ...... scenar je JASNEJ .......... Slíbila jim, že do 12. března -- !! 12.03.2019 !! předloží parlamentu vyjednanou dohodu s EU k novému hlasování. ++ Pokud pro tuto dohodu nezíská dostatečnou podporu, nechá poslance 13. března !! 13.03.2019 !! hlasovat o tom, zda si přejí, aby Británie vystoupila z EU bez dohody. +++ Pokud takový scénář poslanci odmítnou, nechá je pak 14. března !! 14.03.2019 !! hlasovat o tom, zda podpoří odklad termínu vystoupení země z EU. .... Mayová poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad brexitu 26.2.2019 .... Britská premiérka Theresa Mayová dnes poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad březnového termínu pro odchod z Evropské unie. Poslancům v parlamentu ale řekla, že vláda Brusel o jednorázový a krátkodobý odklad požádá jen v případě, že zákonodárci při hlasování odmítnou podpořit jí vyjednanou dohodu o odchodu z unie i možnost, že Británie 29. března EU opustí bez jakékoli předchozí dohody. TAKZE SE JEDE ....... 12.BREZNA 2019 - S P L N E N O ,,,,,, mame TU 13.brezna 2019 - a verte , ze to TAKTEZ SPLNIME abychom mohli prejit na 14.brezna 2019 ......

cocumysvole ( 12. března 2019 22:32 )

Mayová není Tacherová. Železná lady byla jen jedna. Ta by s těma pacholkama darmožoutskejma jinak zatočila.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa