Britští poslanci schválili odklad brexitu. V zemi panuje chaos

Aktualizováno -
14. 3. 2019
19:28
14. 3. 2019
18:38

Britský parlament ve čtvrtek schválil návrh vlády na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o odložení termínu z 29. března na 30. června požádat Brusel v případě, že britský parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou loni s Bruselem dojednala premiérka Theresa Mayová. Tuto dohodu ovšem Dolní sněmovna už dvakrát odmítla. Pro vládní návrh se vyslovilo 412 poslanců, proti jich bylo 202.

Hlasování o návrhu kabinetu předcházelo hlasování o třech dodatcích, z nichž ani jeden schválen nebyl. Poslanci postupně odmítli dodatky požadující odložit brexit kvůli uspořádání nového referenda, předat odpovědnost za dění kolem brexitu Dolní sněmovně a odložit brexit na neurčito do doby, než bude nalezena shoda ohledně dalšího postupu.

Británie se ve věci brexitu ocitla v patové situaci, protože parlament se zatím nedokázal shodnout na žádném řešení. Poslanci tento týden v úterý odmítli dojednanou dohodu s Bruselem o podmínkách odchodu z evropského bloku. Hned ve středu ale odhlasovali návrh, který vládu vyzývá, aby za všech okolností vyloučila možnost, že Británie unii opustí bez dohody, a tedy bez jasného vymezení dalších vzájemných vztahů.

Premiérka podle médií nejspíš ještě ve čtvrtek oznámí, že dohodu o brexitu předloží parlamentu k hlasování potřetí, a to začátkem příštího týdne. Není ale jasné, co se stane, když poslanci dohodu opět odmítnou. Vláda varovala, že v takovém případě může být odklad brexitu mnohem delší, což by mimo jiné znamenalo, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu plánovaných na květen.

O případný odklad termínu brexitu stanoveného článkem 50 Lisabonské smlouvy musí Británie požádat ostatní členské státy EU. Jejich zástupci se sejdou na summitu v Bruselu koncem příštího týdne. Zda by unie takový odklad schválila není jisté, předseda Evropské rady Donald Tusk však ve čtvrtek oznámil, že by prezidenty a premiéry sedmadvacítky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

Dohoda o vystoupení Británie z EU narazila v britském parlamentu zejména kvůli spornému ujednání o takzvané irské pojistce. Ta má předejít obnovení hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem, u části britských poslanců však vyvolává obavy, že tento mechanismus v sobě skrývá riziko trvalého připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu. EU tvrdí, že toto řešení vzešlo z dlouhých vyjednávání a ukázalo se být jedinou schůdnou variantou.

trkic ( 15. března 2019 08:51 )

Jsem pro tvrdej Brexit, oplotit Anglii a nepouštět do EU burana Jeremyho Clarksona a agenta 007 co vypadá jak ruskej agent KGB.😁 jo a tu jejich hnusnou premiérku taky.😯

cozumel ( 15. března 2019 08:41 )

Nemýlíte, myslím si, že občanům naslibovali hory doly a modré z nebe a on skutek utek. A teď nechtějí vypadat jako šašci, tak nové referendum zamítli, odložení odchodu na neurčito zamítli, dohodu s EU zamítli. Co chtějí do konce června vymyslet, to tedy fakt nevím.

vvogh.t ( 15. března 2019 08:30 )

dělníci a rolníci Británie chtějí vypadnout z EU a neživit lenochy, politici Británie se chtějí poplácávat po zádech s Junckrem, Tuskem, Mercklovou a Macronem, což je skandál

jussuf ( 15. března 2019 07:38 )

A nie Servít ? Pamätníci vedia o čom hovorím

jussuf ( 15. března 2019 05:49 )

No neviem a možno sa mýlim . Zdá sa, že Británia nevie čo chce a tie ofuky okolo odchodu pramenia z toho, že nechcú byť v EU ale výhody členstva si chcú zachovať (voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu, osôb, prístup na trhy EU...atď.)a to všetku bez platenia členských príspevkov. No, hlúpi nie sú to treba uznať. No a je možné, že v referende všetko nedomysleli a teraz sa zľakli.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa