Mayová končí, premiérka už stanovila podmínku rezignace. Brexit bude bez ní

Aktualizováno -
27. 3. 2019
22:10
Autor: ČTK, Mii, for - 
27. 3. 2019
18:37

Britská premiérka Theresa Mayová připustila, že skončí ve funkci. Podmínkou jejího odstoupení je schválení „rozvodové“ dohody s Evropskou unií. Na setkání s poslanci vládní Konzervativní strany ve středu řekla, že nebude stát v cestě touze po novém vedení při vyjednávání o budoucích vztazích s EU. Novináři její slova interpretují tak, že pokud Dolní sněmovna přijme stávající brexitovou dohodu, pak ihned po 22. květnu jako datu britského odchodu z EU začne volba nového lídra konzervativců. Severoirští uniosté (DUP) ale dohodu i přesto nepodpoří. 

O tom, že premiérka konzervativním poslancům slíbí svou brzkou rezignaci výměnou za podporu dohody o brexitu, britská média v posledních dnech mohutně spekulovala. Před zákonodárci Mayová neuvedla konkrétní datum svého odchodu, pouze řekla, že je připravena v čele vlády skončit „dříve, než jsem zamýšlela, abych udělala to, co je správné pro naši zemi a pro stranu“.

„Vím, že je zde touha po novém přístupu a po novém vedení pro druhou fázi brexitových vyjednávání - a já tomu nebudu stát v cestě. (...) Ale musíme prosadit dohodu (o vystoupení z EU) a zajistit brexit,“ cituje z premiérčina projevu televize Sky News.

Podle britských novinářů dala Mayová jasně najevo, že pokud poslanci podpoří brexitovou dohodu, začala by na konci května volba nového lídra. „Ale co když (dohoda) nikdy neprojde?“ ptá se na twitteru reportér Sky News Lewis Goodall. „Není to jasné,“ odpovídá hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Zdroj z úřadu premiérky jí údajně sdělil, že „pak by to bylo úplně o něčem jiném“.

Boris Johnson změnil postoj k dohodě

Poslanci Konzervativní strany až do prosince nemohou Mayovou z funkce odvolat, neboť se o to neúspěšně pokusili na konci loňského roku a stranická pravidla říkají, že to opět mohou zkusit až po 12 měsících. Řada prominentních hlasů ve straně však uváděla změnu vedení jako podmínku pro podporu brexitové dohody s Bruselem. V úterý večer například tento přístup jasně formuloval exministr zahraničí a jeden z možných uchazečů o premiérský post Boris Johnson.

Jeden z hlavních podporovatelů brexitu nyní podle novinářů řekl svým kolegům z euroskeptického křídla Konzervativní strany, že dojednané podmínky brexitu za současných okolností podpoří. „Boris Johnson mění strany a podpoří dohodu,“ tvrdí jeden z informovaných zdrojů. Slib nového lídra místo Mayové změnil jeho názor,“ napsal na twitteru politický zpravodaj listu The Times Sam Coates. Stejnou informaci přinesla i Kuenssbergová z BBC.

Video Analytik k brexitu: Mayová nemá podporu opozice ani vlastní strany. - Blesk TV

Krok premiérky naopak na twitteru odsoudil lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. „Slib Theresy Mayové konzervativním poslancům, že odstoupí, pokud budou hlasovat pro její dohodu, ukázal jednou provždy, že její chaotické vyjednávání o brexitu byly vždy o zvládnutí stranických problémů, nikoli o principech nebo veřejném zájmu,“ napsal opoziční předák.

Třetí hlasování o dohodě bude v pátek. Nejspíš

Vláda Mayové podle všeho plánuje třetí hlasování o dohodě s EU uspořádat v pátek, od jejího prosazení je však stále poměrně daleko. Kromě šéfa Dolní sněmovny Johna Bercowa jí stojí v cestě i dosud odmítavý postoj severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). 

„Žádám všechny v této místnosti, aby podpořili dohodu, abychom mohli dokončit svou historickou povinnost, tedy naplnit rozhodnutí britského lidu a opustit Evropskou unii hladce a spořádaně,“ apelovala Mayová na stranické kolegy.

Unionisté dohodu nepodpoří

Severoirští unionisté i přesto ve středu večer nakonec potvrdili, že dohodu nepodpoří, bude-li se znovu hlasovat. DUP trvá na svých výhradách vůči brexitové dohodě a obsažené „irské pojistce“. Uvedli to v prohlášení, které představuje značnou komplikaci pro snahu britské premiérky Theresy Mayové prosadit v parlamentu podmínky brexitu dojednané s Evropskou unií.

„V případě uplatnění má (irská) pojistka potenciál vytvořit interní obchodní hranici uvnitř Spojeného království, uvádí strana, o jejíž podporu se v dolní komoře parlamentu opírá menšinová vláda konzervativců. „Pokud vláda předloží nové hlasování, nepodpoříme ji,“ stojí dále v prohlášení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

jajanene ( 28. března 2019 13:52 )

"Revoluce, jako bůh času Saturn, začíná požírat své děti." ...

mandat ( 28. března 2019 08:44 )

Anglicane se rozhodli v referendu,ze vystoupi z EU, tak nechapu, proc je takove divadlo.Nechapu tu neskutecnou drzost, ze zrovna Merkel a Macron zadaji,aby Anglie zustala v diktature EU,nebo aby bylo dalsi referencum.To jako proc ? A kdyz druhe referendum dopadne stejne, tak EU navrhne treti referendum ? Merkel i Macron maji ve svych zemi neskutecny bordel, neumi ochranit sve obyvatele pred migranty,kriminalita tam stoupa o 1000%, financne se jiz nic nezvlada.Poslani EU preci neni stehovat celou Afriku do Evropy, z Evropanu se delaji otroci,ovce,ktere maji makat,drzet hubu a platit dane,aby se mohl financovat ten neskutecny bordel,co Merkel zavinila.

brano34 ( 28. března 2019 00:07 )

Lordi ještě netasili kordy a Mayová už zdrhá?

aIIahakbar ( 27. března 2019 20:44 )

Šeredný britský babochlap.

cesky_novinar ( 27. března 2019 20:09 )

ohyzdná dementka Mayofyčna podělala co mohla a teď podělaně táhne do pryč

Zobrazit celou diskusi
Další videa