Lídr opozice Corbyn chce nové volby. Mayovou kvůli brexitu tlačí do kouta

Autor: ČTK, kal - 
17. března 2019
13:00

Britská opoziční Labouristická strana bude chtít hlasování o důvěře vládě Theresy Mayové, pokud premiérka neuspěje ani v dalším hlasování parlamentu o její dohodě o odchodu Británie z Evropské unie. Televizní stanici Sky News to v neděli řekl vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox televizi v této souvislosti naznačil, že by kabinet mohl od dalšího hlasování o dohodě ustoupit.

Očekává se, že ministerská předsedkyně v nadcházejícím týdnu už potřetí předloží poslancům k hlasování svou brexitovou dohodu s Evropskou unií. Členové Dolní sněmovny ji přitom už dvakrát schválit odmítli.

„Měli jsme už jedno hlasování o důvěře,“ řekl Corbyn televizi Sky News. „Vláda zjevně hodlá přinést své návrhy do parlamentu znovu v nadcházejícím týdnu. Obávám se, že budou opět odmítnuty. Celý ten jejich proces je ztrátou času,“ dodal.

Video Analytik k brexitu: Mayová nemá podporu opozice ani vlastní strany - Blesk TV

Corbyn: Hlasování o důvěře je teď na místě

„Myslím si, že v této chvíli bude na místě navrhnout hlasování o důvěře. V této chvíli bychom měli říci, že musejí být všeobecné volby,“ zdůraznil Corbyn.

Ministr Fox stanici Sky News v této souvislosti řekl, že by kabinet mohl od třetího hlasování o brexitové dohodě ustoupit. Zda se hlasování uskuteční, podle něj závisí na tom, bude-li se rýsovat většina pro podporu dohody. „Nemá smysl uspořádat hlasování, když nebudeme mít žádnou šanci zvítězit,“ prohlásil ministr.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud