„Neodcházím, leda tak na dovolenou.“ Mayová nepotěšila poslance, kteří jí jdou po krku

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. 4. 2019
13:23

Britská premiérka Theresa Mayová po návratu z mimořádného summitu Evropské unie v Bruselu, kde se se zástupci členských států dohodli na flexibilním odkladu brexitu do 31. října, vystoupila v parlamentu. Obsah jejího sdělení byl jasný: Rozhodně neodchází, funkci neskládá a po 11denní velikonoční dovolené se znovu bude snažit prosadit svou dohodu upravující odchod Velké Británie z EU, napsal deník Daily Mail.

Mayová se s lídry 27 států EU dohodla na flexibilním odkladu, což znamená, že pokud se jí podaří ve Sněmovně získat souhlas poslanců a schválit její dohodu, může k brexitu dojít před posledním říjnem. Britská premiérka trvá na tom, že stihne přesvědčit poslance do 22. května, čímž by se Británie vyhnula povinnosti účastnit se evropských voleb.

Tusk: Neztrácejte čas

Předseda Evropské rady Donald Tusk vzkázal Mayové, že není čas ztrácet čas. „Je to dostatečná doba na nalezení nejlepšího možného řešení, ale zbytečně nemrhejte časem,“ sdělil tisku Tusk. Mayová ale záhy nato oznámila, že si po dobu Velikonoc bere 11 dní volna. Po návratu z dovolené, chce ve sněmovně znovu jednat o své dohodě.

Zároveň Mayová odmítla rezignovat a obvinila poslance z toho, že ji donutili odložit brexit do října, obrátila se na lídra opozice Jeremyho Corbyna s tím, že je nutné, aby dosáhli kompromisu, díky kterému bude moct Británie co nejdříve opustit EU. Na summitu se původně snažila prosadit kratší odklad do 30. června, ale lídři EU jí nevyšli vstříc.

EU odmítá přepracování brexitové dohody

Premiérka přiznala, že přistoupila na podmínku EU, která vyloučila možnost v době odkladu přepracovat podobu připravené brexitové dohody, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla; Unie připouští pouze úpravu politické deklarace nastiňující podobu budoucích vztahů obou stran.

Přikloní se Mayová k druhému referendu?

Pokud se Mayové nepovede ukončit patovou situaci v parlamentu, plánuje předložit Dolní sněmovně několik návrhů a postupovat podle toho, jak se její členové vyjádří. O jakých variantách by se mohlo hlasovat, premiérka nenaznačila. Podle BBC by šlo o alternativy k dojednané podobě brexitu, přičemž by ve hře bylo i nové referendum.

Po tomto scénáři při vystoupení Mayové v parlamentu volala řada poslanců. Šéfka vlády v reakci na podobné dotazy uváděla, že postoj kabinetu k novému plebiscitu se nemění a že jeho uspořádání labouristům při společných jednáních nenabídla. Poslancům doporučila, aby nadcházející velikonoční prázdniny využili k promyšlení rozhodnutí, která bude třeba po návratu do parlamentu rychle učinit.

Video Mayová o konání druhého referenda - Reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa