Oáza klidu pro Melanii Trump: První dáma utíká z Bílého domu na Floridu

Autor: Darina Jíchová - 
7. dubna 2019
05:45

První dáma Spojených států Melania Trumpová často odjíždí z Bílého domu, její kroky z Washingtonu vedou obvykle na Floridu, do oblíbeného sídla prezidenta Donalda Trumpa v rezortu Mar-a-Lago ve městě Palm Beach. Pro Trumpovou je to nejen oáza klidu, ale také místo, kde může nerušeně trávit čas se svým synem Barronem a rodiči, Viktorem a Amalijou Knavsovými. Podle místního rezidenta si tam první pár vyříkává všechny problémy, uvedl deník Daily Express.

Spisovatel, novinář a v podstatě soused Trumpových Laurence Leamer ve své knize Mar-a-Lago: Za branami moci, uvnitř prezidentského paláce Donalda Trumpa, z anglického originálu Mar-a-Lago: Inside the Gates of Power at Donald Trump's Presidential Palace, nechává nahlédnout do dění ve floridském sídle amerického prezidenta.

Dlouhé večeře při svíčkách

Například reportérům zpravodajské stanice CNN Leamer sdělil, že první pár v Mar-a-Lago pravidelně večeří při svíčkách, během jídla si dlouho povídají, večeře se tak někdy protáhne až na 3 hodiny. V restauracích v resortu si Trumpovi vybírají malé stoly, aby si k nim nikdo nemohl přisednout.

„Jaký manželský pár stráví 3 hodiny o samotě na večeři v restauraci?“ podivuje se ve své knize autor. „Sedí tam, i když ostatní už odcházejí. Většinou u malého stolu, kde se lidé mohou zastavit, aby je pozdravili, ale ne proto, aby se k nim připojili,“ vysvětlil Leamer, jeho svědectví z Floridy potvrdili také pracovníci Bílého domu.

„Sedí a povídají si, rozebírají zřejmě dost závažná témata, bývají tam celé hodiny,“ upřesnil pro CNN spisovatel. Většinu prázdnin a v podstatě každou volnou chvíli na Floridě tráví hlavně první dáma.Trumpová je s Palm Beach pevně spjatá, vdávala se tady, ale většinou se drží stranou. Ženy z města se vždycky vyfiknou a vyrazí obrážet obchody na Worth Avenue, utratí tam nehorázné částky za oblečení a další věci, ale ne Melania Trumpová,“ sdělil reportérům Leamer.

Prezident Trump s první dámou Melanií Trumpovou na Floridě hostili představitele karibských zemí.Prezident Trump s první dámou Melanií Trumpovou na Floridě hostili představitele karibských zemí. | Reuters

Jediné místo, kde se může uvolnit

Podle něj je Mar-a-Lago jediným místem, kde se první dáma může skutečně uvolnit, kde může relaxovat. To samé podle Leamera platí i pro prezidenta Trumpa. „Samozřejmě, když je Trumpová tady a někam doprovází prezidenta, vypadá dokonale, i když je to třeba jen pro členy golfového klubu,“ dodal spisovatel.

Ve floridském sídle Trumpová strávila Vánoce a přivítala zde i Nový rok, v březnu tu rodina také slavila třinácté narozeniny Barrona Trumpa. Nedávno zde rovněž hostila venezuelskou prozatímní první dámu a manželku vůdce opozice Juana Guiadóa Fabianu Rosalesovou.

První dámy vždycky hledaly únik

„Melania Trumpová jen pokračuje v dlouhé tradici prvních dam, také její předchůdkyně hledaly útočistě, kam by unikly z klaustrofobického Bílého domu,“ uvedla Kate Andersenová Browerová, autorka knihy První ženy. „Má výhodu v tom, že její manžel je tak aktivní a strhává na sebe pozornost, že si může nepozorovaně zmizet ze scény. To by se Michelle Obamové nebo Lauře Bushové nemohlo podařit,“ domnívá se Andersenová Browerová.

„Bushovi jezdili na rodinný ranč do Texasu, Obamovi pravidelně trávili Vánoce na Havaji, léto pak na ostrově Martha's Vineyard, Reaganovi také často navštěvovali svůj oblíbený ranč,“ poukázala Andersenová Browerová.

Melania jako Jackie Kennedyová

Úniky současné první dámy z Bílého domu odpovídají chování Jacqueline Kennedyové, která často odjížděla do Virginie. Člen její ochranky Clint Hill vypověděl, že mezi léty 1961 a 1962 strávila Kennedyová mimo Washington skoro 4 měsíce. „Jezdila na koňský ranč do Virginie, odjížděla ve čtvrtek odpoledne a vracela se v pondělí, někdy v úterý,“ vypověděl bývalý agent.

To, že Trumpová své volno netráví v Bílém domě, není podle Andersenové Browerové nic neobvyklého. Odjezdy Obamových, Bushových a Reagenových působily spíše jako naplánované prázdniny, protože tehdejší dámy s exprezidenty tvořily vládnoucí tým, kdežto Trumpová se snaží do manželovy politiky více méně nezasahovat, vysvětlila Andersenová Browerová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud