Trump šokoval Golanami pro Izrael. „Rozdává, co mu nepatří,“ schytal to z Íránu

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
22. 3. 2019
18:11

Mnoho států dnes označilo čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o syrských Golanských výšinách za porušení dosavadních rezolucí Rady bezpečnosti OSN. S Trumpem nesouhlasí ani Evropská unie a svůj dosavadní názor na status Golan nehodlá změnit Německo ani Francie. Trump řekl, že je čas uznat izraelskou suverenitu nad tímto strategickým pohraničním územím. Kladně se k tomu postavil jenom Izrael, který Golany obsadil ve válce a v roce 1981 je anektoval.

Svět ale tuto anexi neuznává a Golany jsou v mezinárodních dokumentech označovány jako okupované území.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že prozatím je Trumpův názor pouze výzvou a Moskva doufá, že u toho zůstane. Podle Peskova může ale podobné prohlášení „významným způsobem destabilizovat napjatou situaci na Blízkém východě“. „Trumpův nápad uznat izraelskou suverenitu na Golanských výšinách neulehčuje plnění cílů a úkolů v blízkovýchodním mírovém procesu, ale spíše naopak. Doufáme, že Trumpova výzva k uznání Golanských výšin jako území náležejícího Izraeli zůstane pouze výzvou,“ řekl Peskov.

O Golanech musí rozhodnout Sýrie a Izrael, ne USA

Mluvčí německé vlády řekla, že Golanské výšiny jsou syrským územím, jež Izrael okupuje. „Mají-li se změnit národní hranice, musí se to učinit mírovými prostředky, na nichž se dohodnou strany, jichž se věc týká,“ sdělila mluvčí Ulrike Demmerová. Dodala, že německá vláda jednostranné kroky odmítá.

Také mluvčí Evropské unie řekla, že EU izraelskou suverenitu na Golanských výšinách neuzná. „EU svou pozici nezměnila. V souladu s mezinárodním právem neuznává izraelskou suverenitu na územích, jež Izrael okupuje od roku 1967, a to včetně Golanských výšin. Nepovažuje je za součást izraelského území,“ sdělila mluvčí.

Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Francie izraelskou anexi Golan neuznává a Trumpova výzva k ní je v rozporu s mezinárodním právem. „Golany jsou Izraelem okupované území od roku 1967. Francie izraelskou anexi z roku 1981 neuznává. Bylo by to v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Trump rád rozdává, co mu nepatří

Íránské ministerstvo zahraničí označilo Trumpovo prohlášení za nepřijatelné. Ministr Mohammad Džavád Zaríf je Trumpovým výrokem „šokován“. „Všichni jsme v šoku nad Donaldem Trumpem, který se stále snaží dávat to, co mu nepatří, rasistickému státu Izraeli: Nejprve Al-Kuds (Jeruzalém), teď Golany,“ napsal Zaríf na twitteru a připomenul Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že Trump svým výrokem přivedl celý region na pokraj nové krize. „Nemůžeme dovolit legitimizování okupace Golanských výšin,“ řekl. Ke kritikům Trumpa se připojil také generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt. Řekl, že americký názor je v rozporu s mezinárodním právem a „žádné zemi, bez ohledu na to, jak je významná, nepřísluší činit podobné rozhodnutí“.

Golany zůstanou syrské

Šestičlenná Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) lituje Trumpova výroku. „Nic to nezmění na skutečnosti, že arabské Golanské výšiny jsou syrským územím, které v roce 1967 obsadila izraelská armáda. Prohlášení amerického prezidenta škodí naději k dosažení spravedlivého míru,“ sdělil generální tajemník GCC Abdal Latíf Zajání.

Sýrie považuje Trumpovo ohlášení za zásadní porušení mezinárodního práva a za projev „pohrdání mezinárodním právem ze strany USA“. Damašek ujistil, že navzdory Trumpovi zůstanou Golany „syrské a arabské“.

satanas ( 23. března 2019 10:34 )

Mne udivuje ze dodnes EU ani USA nevyhlasilo Embargo na Izrael za okupaci ciziho uzemi...Vcetne Ceskych "Demokratu"!

1912 ( 23. března 2019 06:19 )

Usa jsou jako Hitler zabrat celý svět a diktovat mu !!Izrael by taky jen válčil co vznikl a jen za podpory zločinců USA !!
!!

Join Bd ( 22. března 2019 22:49 )

It is no good for world
<a href="https://mobileninja.sk/">mobile ninja</a>

Join Bd ( 22. března 2019 22:46 )

What is going to happen?world war?https://mobileninja.sk/mobil-za-skvelu-cenu-co-vsetko-vieme-huawei-p20/

ladybug ( 22. března 2019 19:52 )

Když je tam Israel už 50 let, tak to je jejich.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa