Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Náčelník horské služby upřímně o turistech: Jaké jsou největší prohřešky na horách?

Autor: jel - 
2. února 2023
17:40

Náčelník horské služby Beskydy Radan Jaškovský chodil na základnu horských záchranářů s otcem už od čtyř let. V současné době je členem HS Beskydy už neuvěřitelných 40 let. Záchranář popsal, jakých chyb se turisté nejčastěji dopouští během výletů do hor.

O tom, v čem turisté nejčastěji chybují při návštěvě hor promluvil náčelník beskydské horské služby v rozhovoru pro iDnes, který později zveřejnila i HS na svém facebookovém profilu.

Radan Jaškovský uvedl, že už dávno neplatí, že by zima pro horské záchranáře byla co se týče úrazů náročnější. Dodal, že doby, kdy v létě nevyjížděli ani k jednomu úrazu už jsou dávno pryč. 

A v čem turisté chybují nejvíce? „Že podcení hory a přecení sebe,“ uvedl záchranář. Lidé si často vezmou málo oblečení a nebo na túru vyrazí pozdě a nepřipraví se na ni. „Lidé si myslí, že když s sebou mají techniku, jsou neporazitelní a umí vše. Pak ale přijde nečekaná situace a oni nevědí jak dál a nejjednodušší pro ně je zavolat si nás,“ sdělil Jaškovský s tím, že lidé často hned volají Horskou službu a ani nezkouší, zda by došli na nejbližší chatu. Často prý také turisté vyrazí pozdě a pak nestihnout výlet ukončit do západu slunce.

Doplnil také, že dříve lidé více respektovali různá doporučení. Horská služba vydala zákaz vycházení třeba kvůli zhoršenému počasí a lidé skutečně nevycházeli. „Dnes můžeme jen doporučit, aby nevycházeli, a najde se dost těch, které naše doporučení nezajímá. Přecení sebe, podcení počasí, přírodu, a potom k nim musíme vyjíždět my,“ uzavřel.

Video  Kolik je u nás hor nad 1500 metrů a kde?  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa