Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Snoubenci z Iránu tančili u známé stavby: Soud je poslal za mříže na deset a půl roku!

Autor: ČTK, pma - 
2. února 2023
13:02

Astijáz Haghighová (21) a její snoubenec Amír Mohammad Ahmadí (22) se na podzim loňského roku nechali natočit u teheránské Věže svobody (Azádí), jedné z nejznámějších staveb v íránské metropoli. Video poté sdíleli na sociální sítě, což se jim ale vymstilo. Dívka neměla na hlavě šátek, což je pro tamní ženy zakázané. Pomyslným hřebíčkem do rakve byl ale hlavně tanec s partnerem na veřejnosti, což íránské zákony neakceptují. Snoubenci si za prohřešky odpykají deset a půl roku ve vazbě. 

 

Revoluční soud v Teheránu poslal Astijázu Haghighovou a jejího partnera Amíra Mohammada Ahmadího na deset a půl roku do vězení, zakázal jim používat internet a opustit Írán, uvedla Agentura lidskoprávních aktivistů (HRANA) sídlící ve Spojených státech.

Důvodem bylo to, že se mladý pár nechal natočit u teheránské Věže svobody (Azádí), jedné z nejznámějších staveb v íránské metropoli. Snoubenci na videu společně tančí a dívka nemá na hlavě šátek, jak ženám nařizují tamní zákony. Video sdíleli na sociálních sítích, kde jejich účty sledují celkem skoro dva miliony lidí.

Video  Soud v Íránu poslal na deset a půl roku do vězení mladý pár za to, že společně tančili u u teheránské Věže svobody (Azádí).  - Reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

Soud proběhl bez právníků 

Soud partnery shledal vinnými z „podněcování ke korupci a veřejné prostituci“ a ze „shromažďování se záměrem narušovat národní bezpečnost“. Zdroje blízké rodinám mladého páru podle organizace HRANA uvedly, že Haghighovou ani Ahmadího nemohli během procesu navštívit právníci.

Íránské úřady tvrdě postupují proti jakýmkoliv formám protestu od smrti Mahsy Amíníové loni v září. Mladá žena zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům.

Dlouhé vlasy jako symbol svobody

Podle OSN bylo od té doby zatčeno nejméně 14 000 lidí, mezi nimi známé osobnosti, novináři, právníci i běžní lidé, kteří se vydali do ulic protestovat proti režimu, ale i kvůli chudobě, nezaměstnanosti, korupci a nespravedlnosti. Nejméně čtyři účastníci protestů byli popraveni.

Video Haghighové a Ahmadího, na němž muž svoji snoubenku v jednom okamžiku zvedne a jí vlají dlouhé vlasy, mnozí považují za symbol svobod, po kterých volají stoupenci tohoto protestního hnutí.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání