Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Podcast: Zanikneme jako starověký Egypt a Řím? Naše civilizace upadá, varuje profesor Bárta

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
27. září 2022
05:00

Přední egyptolog Miroslav Bárta a cestovatel Petr Horký se kvůli svému dokumentárnímu filmu Civilizace vydali kolem celého světa. To, v jakém stavu se lidstvo nachází, oba pořádně znepokojilo. Splňujeme totiž základních 7 podmínek rozpadu civilizace. Jestli dopadneme jako starověký Řím, Egypt a další velmoci rozebral profesor Bárta pro Blesk Podcast.

Amazonský indián s kolovým nápojem, přenos fotbalové Ligy mistrů v dřevěné chatrči v džungli nebo mobilní telefony takřka kdekoliv. Před 20. stoletím existovaly ještě kmeny, které jsme neobjevily a žily mimo pozornost lidí z jiných kultur. Dneska se ale západní technologie, kultura a hodnoty dostávají do všech koutů světa a neexistuje žádná jiná „záložní civilizace“, jako tomu bylo před 200 lety.

Klimatologové dlouhodobě upozorňují na škodlivý vliv člověka na planetu a na nevratné změny, které způsobuje. Nyní se k ním přidává i egyptolog Miroslav Bárta, který vytvořil 7 podmínek, po jejichž naplnění starověké vyspělé civilizace zkolabovaly. Podle vědce si ani jejich obyvatelé v té době neuvědomovali, že dochází k úpadku jejich světa.

Ztráta hodnot a vizí

„Máme v mysli kód kolapsu jako něčeho, co souvisí s výbuchem sopky, která zabije všechno v okolí, například Pompeje a Herkulaneum. Případně máme představu vyhynutí dinosaurů v důsledku impaktu meteoritu do Mexického zálivu, kdy 90 % všeho živého vymřelo na planetě. V těch společenských vědách a ve vědách o vývoji civilizací, to je ale jinak, protože až na výjimky se ty civilizace transformují. Geneticky má současná populace Egypta hodně společného se starými Egypťany,“ říká egyptolog. 

Jedním z rozpoznávacích prvků kolapsu civilizace je podle Bárty ztráta sdílených hodnot a idejí. Právě na starověkých Egypťanech to lze dobře popsat, protože celá civilizace se na několik generací upnula k tomu, aby za desítky let postavila pyramidu. Bylo to pro všechny natolik důležité, že překonali veškeré komplikace. „Je strašně důležité si uvědomit, že každá civilizace a společnost stojí a padá s vizí. Když ztratíte vize, tak se ta společnost rozpadne. Ze starověké egyptské civilizace se postupně stala římská, raně křesťanská a nakonec muslimská společnost,“ upozorňuje Bárta a dodává, že s úpadkem přichází i ztráta znalostí nejrůznějších technologických a kulturních výdobytků.

Slabí vůdci, přebujelá byrokracie

Jedna z aktuálně červeně blikajících varovných kontrolek je nárůst slabých vůdců a velký byrokratický systém, který se obtížně modernizuje. Antropolog a historik Joseph Tainter v dokumentu Civilizace: Dobrá zpráva o konci světa říká, že nyní máme mnoho špatných vůdců naráz. Neřeší důležité reformy a problémy, ale vytvářejí falešné problémy, kterými zaměstnávají lidi. Tím ale podle Miroslava Bárty porušují zásadní pravidlo - zákon společenské smlouvy.

„V posledních letech se dostalo do dluhové pasti téměř 1 000 000 občanů České republiky. Dluží objem peněz, který převyšuje státní rozpočet. Často podepsaly několik stránek smluv petitem firmám, které se neživí půjčkami, ale lichvou. A to všechno s tichým souhlasem politických elit. Je to frapantní porušení společenských smlouvy a samozřejmě pak se nemůžeme divit, jak tito lidé specificky volí, a že velice snadno podléhají populistickým slibům. Jejich situace je totiž naprosto šílená. To je třeba vážné porušení společenské smlouvy, kdy část společnosti elit se doslova a do písmene vykašlala na velký segment populace,“ vysvětluje termín egyptolog.

Jak je pro civilzace záchrana i zhouba nový zdroj energií, proč při kolabující civilizaci narůstají konflikty a jak se můžeme z údajného kolapsu zachránit, prozradil profesor Miroslav Bárta v Blesk Podcast: 

Video  Blesk Podcast: Zanikneme jako starověký Egypt a Řím? Naše civilizace upadá, varuje Bárta  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi