Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Podcast: Na Antarktidě jako v sauně. Žijeme příliš rychle, tvrdí polárník Horký

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
8. března 2022
05:00

Známý moderátor a cestovatel Petr Horký se 31. prosince 2021 stal prvním Čechem, který byl na obou pólech a na sibiřském Pólu chladu. Cesta na jižní pól pro něj začala tragicky, neboť se hned na začátku expedice 2. prosince při vystoupení z letadla v Chile dozvěděl, že zemřel jeho kamarád a kolega cestovatel Miroslav Zikmund. Co mu expedice na zamrzlý kontinent přinesla, a proč oceňuje bezdomovce, prozradil Petr Horký v Blesk Podcast.

Jakmile si zkušený polárník zapnul v Chile mobil, vypadalo to, že se jeho zařízení rozskočí, kolik mu chodilo zpráv o úmrtí Miroslava Zikmunda. „Kdyby zemřel den před tím, zvažoval bych, jestli vůbec pojedu,“ vzpomínal populární moderátor. Nakonec vyhrál argument, že by si jeho drahý přítel nepřál, aby kvůli němu expedici rušil.

Uspěchaná Evropa

Během dlouhé cesty po zamrzlém kontinentě měl Petr Horký s Václavem Pištorou dost času na „dožití“. „V Evropě se žije hodně rychle a já hromadu věcí nestíhám dožít. Ta emoce ve mně nedobublá, nedozní a moře mé duše se nezklidní. Když člověk vyrazí na takovouhle cestu, tak má čas, aby se vlnobití mé duše zklidnilo. Člověk pak přijíždí mnohem víc vyrovnaný sám se sebou a se svým životem,“ prozradil Petr Horký, proč samotná pouť na jižní pól byla pro něj nesmírně důležitá.

Krajina Antarktidy byla podle polárníka úplně odlišná od toho, na co byl zvyklý. Led je totiž tvořený sladkou vodou, vzduch byl podobně suchý jako na poušti v Gobi a čím víc se blížili k pólu, tím řidší vzduch dýchali. Podobně, jako kdyby lezli na vysokou horu. „A úplně, co mi vyrazilo dech a nikdy jsem o tom neslyšel, že když byl opravdu slunečný den, tak stačilo sedm až osm hodin, aby slunce vyhřálo svým zářením vzduch uvnitř stanu. To jsem nezažil nikdy na světě. Když člověk vyšel ven, kde bylo minus dvacet pět stupňů do stanu, kde jsme měli pět stupňů, tak měl pocit, že je v sauně,“ smál se Horký.

Polárníci města

Skutečnými odborníky na život v mrazech jsou podle cestovatele bezdomovci. Nedávno ho v Praze oslovil bezdomovec o peněžní příspěvek. Místo toho jej však pozval na polévku a povídali si o zimě, kterou oba dobře znají. „Vyprávěl mi, že kupříkladu ví, kde se nachází teplé průduchy z metra, kde je nějaké teplé vedení, o které se lze opřít, kde málo fouká vítr,“ jmenoval příklady míst v Praze, k nimž se lidé bez domova stahují, aby se zahřáli.

„Hlavní rozdíl mezi polárníky a bezdomovci je ten, že já si naplánuji, kdy do poláru půjdu, vybavím se a vím, že pak pojedu domů nebo k vám do studia, kde je teplo, a až skončíme, půjdu se naobědvat. Kdežto ten bezdomovec si to nevybere. Je úplně jedno, jaké je počasí, jaké jsou podmínky a jestli má nějaké zdravotní problémy. Zkrátka on tu zimu, pokud chce žít, musí zvládnout. A to je ten skutečný imperativ člověka, který si poradí v mrazu,“ řekl zkušený cestovatel.

Proč nesmí na Antarktidu psi, proč polárníka odmítl na Sibiří průvodce a jak jej po ledovém kontinentě doprovázel Miroslav Zikmund, prozradil Petr Horký v Blesk Podcast:

Video  Blesk Podcast: Na Antarktidě jsem se cítil jako v sauně, řekl polárník Petr Horký  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

horaIysa ( 8. března 2022 06:39 )

Asi teď budu trochu nevkusný, ale nemohu si odpustit dětinskou poznámku, že v dnešní době tání ledovců a globálního oteplování by neměl člověk s takovým jménem na zemské póly jezdit. Samozřejmě bez urážky. Jde jen o trapný žert...

Zobrazit celou diskusi