Podcast: Putin jako Hitler? Nesrovnatelné! Německo má k Rusku blízko, říká historik

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
2. března 2022
05:00

Mnozí komentátoři války na Ukrajině přirovnávají současnou situaci k událostem a osobnostem 2. světové války. Podle historika Jana Borise Uhlíře to však není nejšťastnější. Poslední globální konflikt rýsoval podobu celého světa a sblížil Německo a Rusko víc, než si asi myslíme. Proč Putin není jako Hitler a proč se nekoná druhý Mnichov, prozradil Jan Boris Uhlíř v Blesk Podcast.

Na počátku rozhovoru upozorňuje vědec Jan Boris Uhlíř, že nemůže vedle sebe postavit dvě odlišné dějinné situace, přesto určitou provázanost vidí: „Zajímalo by mě, jak by Západ reagoval bez zkušenosti ze druhé světové války. Domnívám se, že by se mohl chovat trošku podobně,“ přemýšlel odborník. Podle něj je Západ mnohem jednotnější, než byl před podpisem Mnichovské dohody a před vstupem německých vojsk do Československa v březnu 1939.

Zároveň upozorňuje, že váhání Německa o odpojení Ruska ze SWIFT během současné války na Ukrajině není nikterak překvapivé. „Já tvrdím, že od té doby, co německá armáda odeslala v roce 1917 do Ruska Lenina, tak mají k sobě Berlín a Moskva daleko blíž, než bychom dneska čekali,“ naráží historik na bolševickou revoluci v carském Rusku, kdy sami Němci poslali ve vlaku s vojenským doprovodem vůdce revoluce Vladimíra Iljiče Lenina na východ. 

Volnost v SSSR

Uhlíř dále připomíná, že to bylo Německo, kdo v roce 1922 vyvedlo Sovětský svaz z mezinárodní izolace po bolševickém převratu. V roce 1939 došlo k paktu Molotov-Ribbentrop, kdy se nacistické Německo a Sovětský svaz dohodli, že na sebe nebudou útočit a rozdělí si Polsko, Lotyšsko, Litvu, Estonsko a Finsko. Naposledy v roce 1989 nečekaně souhlasil sovětský prezident Michail Gorbačov, že se Východní a Západní Německo mohou sjednotit.

„Možná to bude znít paradoxně, ale snad největším spojencem Německa během Výmarské republiky i vlády Adolfa Hitlera byl Sovětský svaz. Bylo totiž Němcům na jeho území ve výcvikových prostorech umožněno, aby si dělali, co chtěli. Všechno, co zakazovala Versailleská dohoda a nemohli dělat doma, si na pronajatých územích mohli vyzkoušet,“ odhaluje historik, jak němečtí vojáci testovali v Sovětském svazu své tanky, letadla, vojáky a veškerou techniku, jenž použili ve válce.

Putin není Hitler

Ve veřejném prostoru bývá současný ruský prezident porovnávám s Adolfem Hitlerem. Oba politici jsou podle Uhlíře neporovnatelní: „Srovnávat Hitlera s Putinem je, jako kdybyste chtěl dětem v zoo vysvětlovat rozdíl mezi hrochem a slonem. Oba jsou to tlustokožci. Nedomnívám se, že by jakéhokoliv světového diktátora, s výjimkou Stalina v jeho krutosti, bylo možné s Hitlerem srovnávat. Faktem je, že Hitler za 12 let své vlády změnil svět. To se žádnému jinému diktátorovi za tak krátkou dobu nepovedlo,“ připomíná historik. Putin stojí v čele Ruska necelých 23 let od konce roku 1999.

Proč nebyla Mnichovská dohoda považována ve Francii a Anglii jako vítězství a jak vnímal Západ okupaci Československa v roce 1939, prozradil historik Jan Boris Uhlíř v Blesk Podcast:

Video  Blesk Podcast: Putin není jako Hitler. Německo má k Rusku blízko, říká historik  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa