Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Ukrajinští uprchlíci v Praze: Před cizineckou policií se tvoří dlouhé fronty, odbavuje se i na ulici

Autor: diz, ČTK - 
1. března 2022
11:33

Jedna vlna za druhou, tak by se dala popsat současná situace kolem Ukrajinců, kteří ze své domoviny utíkají na západ, aby utekli před zkázonosnou válkou, jíž rozpoutalo Rusko. Mnozí z nich přijíždí do Prahy, kde jim lidé v rámci nebývalé solidarity a dobrosrdečnosti nabízejí potraviny, ošetření i ubytování. I z toho důvodu se před budovou Odboru cizinecké policie v Olšanské ulici tvoří daleko sahající fronty Ukrajinců, mezi kterými nechybí ani maminky s kočárky.

Museli sbalit to nejnutnější a vyrazit na několikahodinovou cestu ztíženou kolonami i hraničními kontrolami. Až konečně doputovali do Prahy. Podle mezinárodních odhadů před krutými následky bojů, které se bohužel nevyhýbají ani civilistům, prchá na statisíce Ukrajinců. Stovky, ne-li tisíce, jich už dorazili i do Prahy.

Desetinásobek průměru

Tam se musí hlásit na cizinecké policii, jež má sídlo na Žižkově v Olšanské ulici. „Jde o zákonnou registraci, kterou je nutné provést do tří dnů od příjezdu do České republiky,“ sdělil Blesku mluvčí Policie ČR Jan Daněk. „Lidé vyplní příslušné údaje, například kde se budou zdržovat.“ Následně mají 90 dnů na to, chtějí-li, aby si vyřídili vízum, které by mělo být až rok platné.

Dveře před budovou cizinecké policie se prakticky nezavřou. Fronty od vchodu sahají až k silnici rušné dopravní tepny. „V průměru během normální situace odbavujeme 100 osob denně. Jen za pondělí jich však bylo 650 a dnes odhadujeme, že jich bude přes 1 000,“ míní Daněk.

Lidí přitom neubývá, ale naopak stále přibývá. „Policisté budou čekající lidi odbavovat i po konci pracovní doby, dokud to bude potřeba,“ dodal s tím, že v provozu jsou všechny možné přepážky. „Navíc registrace probíhá i za pomoci mobilní platformy na ulici, kdy kolega obchází lidi čekající ve frontě. Děláme, co můžeme.“

Čekání v mrazu

Aktuální situaci policisté nepodcenili. Zároveň si Daněk pochvaluje, že nedochází k žádným komplikacím. „Komplikovaný je určitě nekomfort pro čekající, neboť musí čekat venku a počasí tomu není zrovna příznivé,“ přiznává. I z toho důvodu je na místě stánek Českého červeného kříže, který nabízí potraviny, a policisté již také před vchodem stihli vztyčit vyhřívaný stan, který je přednostně určen především maminkám s dětmi a kočárky.

Asistenční centrum

V ústřední budově Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze začalo fungovat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Od rána odbavilo podle zpravodaje ČTK několik rodin. Na místě si mohou uprchlíci mimo jiné vyřídit potřebné dokumenty, k dispozici jim budou zaměstnanci úřadu práce a dostanou základní humanitární pomoc. Centrum začalo fungovat pro Prahu i Středočeský kraj.

Video  Na cizinecké policii v Olšanské ulici na Žižkově se kvůli registraci přijíždějících uprchlíků tvoří dlouhé fronty. Policisté je v případě potřeby odbavují i po konci pracovní doby. (1. březen 2022)  - David Malík
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa