K nejsledovanějším novým seriálům patří Případy prvního oddělení. První díl třetí řady, který Česká televize odvysílala 5. září, sledovalo na 1,3 miliony diváků. Překonalo tím veškerou veřejnoprávní i komerční konkurenci, přestože nepřekonaly posledním řadám Případů předcházející Devadesátky, které měly průměrnou sledovanost kolem dvou milionů na díl. Vyšetřování skutečných zločinů, které v nové sérii čítá vaření člověka či zneužití metanolové aféry pro zamaskování zločinu, jsou podle Jany Bébarové „klasickou procedurální kriminálkou v režii zkušeného žánrového tvůrce Petera Bebjaka, kterému sekunduje mladý talent Michal Blaško”. 

Slovenský tvůrce Peter Bebjak se ve své tvorbě na krimi specializuje, jak dokazují jeho celovečerní filmy (Čára, Stínohra), tak především seriálová tvorba. Na Slovensku, kde na rozdíl od České republiky nebyla tradice televizních kriminálek, režíroval Najvačšie kriminálne prípady Slovenska, ve kterých byly rekonstruovány zločiny minulého století a poté velmi populární Mesto tieňov. Následně pro televizi Nova režíroval českou verzi Kriminálek, a to Kriminálka Anděl. Podle Marka je na Případech prvního oddělení tato žánrová zkušenost a od toho se odvíjejíci profesionalita patrná, ale třetí řada je pro něj zatím nejslabší. Dynamika vyšetřovacího týmu není tak povedená, protože absentuje Plíšek v podání Boleslava Polívky, který na konci druhé řady odešel do důchodu, a nová postava Adély Čulíkové není v prvních třech dílech třetí řady dostatečně zužitkována. Zaujalo ho ale, že tentokrát jako kdyby zápornými postavami nebyli pachatelé, protože jsou různě polidšťováni, ale byrokracie zdržující od práce, média, která přehnaně dbají na politickou korektnost, a neschopnost managmentu. 

Marek a Jana se ale i výhradám navzdory shodují na tom, že Případy prvního oddělení jsou jediným pořadem, který stojí za to sledovat i nadále.

Spravedlivý svět televize

Zatímco Případy prvního oddělení začínají třetí řadu, konkurenční POLICIE MODRAVA jde do finále, protože nová čtvrtá řada by zároveň měla být poslední. Podle Marka, který se jako jediný nechal vystavit tomuto zločinu proti seriálům a lidskosti, je brzký konec jedině dobře. Případy jsou uklidňující, protože ukazují, jak jsou kriminalisté i policie překážkám navzdory efektivní. Modrava pro změnu stvrzuje, jak je svět zlý, protože se v něm dějí zlé věci, například v něm existují nevěstince, a tak má komerční stanice záminku pro ukázání odhalených žen. Seriál zapomíná, že by měl ukazovat, nikoliv pouze říkat, ale chabá režie nepřekvapí, když je za ní zodpovědný Jaroslav Soukup, který české kinematografii přispěl trilogií Byl jednou jeden polda a agentskou parodií Jak ukrást Dagmaru. Ne náhodou se ve vedlejších rolích objevují Jana Boušková, známá z Jak ukrást Dagmaru, a Petra Martincová, kterou si lze pamatovat z Poldy.

Marek u Policie Modrava jednoznačně nedoporučuje sledování a přeje Jaroslavu Soukupovi zasloužený důchod - a lidem, na které seriál cílí, doporučuje sledovat cokoliv jiného. 

Kontroverzní seriál ČT

Neshoda, jestli ne-doporučit, u pod/vidcasterů nastala u POZADÍ UDÁLOSTÍ. Další veřejnoprávní projekt Jana Hřebejka, který má u České televize zjevně bianco šek, je další spoluprací olomouckého pedagoga a detektivního bestselleristy Michala Sýkory se scenáristou Petrem Jarchovským. Tato veřejnoprávní trojice (Hřebejk, Sýkora, Jarchovský) se o kombinaci humoru a detektivky pokoušela již ve svých částech cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice (Případ pro exorcistu, Pět mrtvých psů, Živé terče). A tentokrát mají o poznání větší ambice, když přišli s detektivkou, kde je pachatel/ka předvídatelný/a a zločin i jeho vyšetřování slouží pouze ke hře s fikcí, která má pojednávat o sobě, začleňovat do sebe případné kritické námitky, odkazovat se k jiným uměním apod. Pozadí událostí se totiž jmenuje kniha-parodie na softpornografickou knihu o análním sexu, kterou napíše pod pseudonymem pedagožka, přičemž se román mohl, ale nemusel stát námětem k vraždě. 

Ukázka z krimi série Pozadí událostí
Autor: Autor: Julie Vrabelová

Pozadí událostí oceňuju pro zájem o téma toxického prostředí na akademické půdě kontra toxické prostředí uvnitř policejního sboru. A také pro mocenské boje, které se však v posledním díle zvrhnou v žabomyší války, až jakousi frašku,” nejprve chválí a pak odsuzuje Jana, zklamaná z toho, co se z minisérie stalo. Marek má naopak za to, že po velmi špatných prvních dvou dílech si Pozadí událostí konečně tzv. sedne, najde jednotný tón i žánr, i když až v poslední epizodě, která je satirou pokrytectví institucionálního (akademického, policejního) prostředí, kterým je stále v tuzemsku připisována vážnost, hodnověrnost apod. Pokud jste zasvěcení anebo zasvěcené, můžete se navíc bavit různými narážkami a rozpoznávat různé osobnosti, na které se může, ale nemusí narážet. 

Jana proto u Pozadí událostí spíše doporučuje sledovat první díly a spíše nesledovat poslední, Marek to má zcela naopak, byť tahle satira není tak kousavá a spíše se jako bájný had uroboros zakusuje do vlastního pozadí.

Jedinou nekrimi, kterou Marek s Janou hodnotili, byla PÁLAVA, která byla pro změnu zločinem proti seriálům, takže vlastně taky svým způsobem krimi. Dlouhometrážní reklama na jedno vinařství, která by ráda zopakovala úspěch seriálových Vinařů a filmových Bobulí, měla nižśí sledovanost, než se očekávalo, a tato i nadále klesá. „Pálava variuje Pařbu ve Vegas, kdy se parta lidí propije nocí a ráno se snaží ztěžka zrekonstruovat, co se stalo. Moraváci jsou cool lidi nad věcí, kteří srší lidovou moudrostí a chodí oblíkaní jako ze skanzenu. A stejně tak ústřední Pražáci s kocovinou na krku vypadají, jako by právě vylezli z maskérny,” kritizuje Jana, znalkyně Moravy a alkoholu, a Marek jenom souhlasně přikyvuje. Sám si do poznámek napsal, že víc než dva díly nedá, protože Pálava je automatický generátor obsahu pro komerční stanice. 

Marek a Jana nedoporučují sledování Pálavy, ať budete ovíněni jakkoliv.

A ať už máte v sobě jenom deci, nebo abstinujete, poslechněte si podcast, vidcast Kulový Blesk:

Video
Video se připravuje ...

Kulový Blesk: Jaké jsou nové seriály podzimu? Prasácké Pozadí událostí a neakční Policie Modrava, říkají kritici Jiří Marek, Marek Slovák

Fotogalerie
69 fotografií