Úspěšná filmová adaptace románu Michala Viewegha Báječná léta pod psa se hluboce zabydlela v srdcích Čechů. Kdo by neznal slavnou hlášku maminky alias Libuše Šafránkové: „No, nestačím se divit, to dělám. A co jsem dělala? No děti jsem dělala. Nedělala jsem jazyky. Kdybych dělala jazyky, neseděla bych tady jako kráva,“ pronesla ve filmu s hustou dávkou ironie a nadhledu manželovi, který byl v tu chvílí okouzlený pohlednou cizinkou.

Petr Nikolaev v Kulovém Blesku přiznal, že o roli jejího partnera měl velký zájem manžel herečky - Josef Abrhám. Přednost dostal ale ještě tehdy nepříliš slavný herec - Ondřej Vetchý: „Poznal jsem ho teprve na castingu. I když nepasoval do zadání, protože to měl být neohrabaný, nesportovní člověk. Ondra Vetchý je přesným opakem toho. Zaujala mě jeho energie, on se totiž odlišoval od všech ostatních tím, že měl obrovské nasazení, páru a já jsem intuitivně chápal, že ta energie je na plátně naprosto zásadní. Byl to můj první celovečerní film a má intuice se potvrdila,“ řekl po 26 letech režisér.
Video
Video se připravuje ...

Kulový Blesk: Libuška(†68) byla tvrdá jako meč, vzpomínal režisér Báječných let Lukáš Červený, Jiří Marek

Nikdo se jí nevyrovnal

Ve filmu se dvojice hlavních herců dokonale doplňovala a mohla za to i úžasná Libuše Šafránková. „Nejenže ji miloval celý národ, ale miloval jsem ji i já. Setkání s ní bylo mimořádné, protože byla cudná, líbezná a byla člověkem, který nejenom, že na tom plátně tak vypadal, ale ona taková byla doopravdy. Po setkání s ní jsem padnul na některé ženy, hvězdy, které nedosahovaly jejích hereckých a lidských kvalit. Byly namistrované a nepříjemné, což bylo něco, co jí bylo cizí. Ona byla skutečně velkorysá, byla s ní legrace a byla tvrdá jako meč,“ říká s širokým úsměvem režisér. Co tím mečem myslí?