
Podcast: V zemi plné nástrah našel Jakub čtyřnohou lásku, pak ji svezl přes půl světa
Je novinářem, fotografem, teď také spisovatelem. Fotí zejména cestovatelské reportáže a čtenářům přibližuje nevídaná exotická místa i úplně obyčejná, viděná novým pohledem. Hostem Podcastu Blesku byl Jakub Kynčl, který z chilské pouště zachránil toulavou fenku a přivezl si ji do Čech. O svých dobrodružstvích napsal knihu Pas a pes.
S Jakubem se známe z pracovních zahraničních cest. Ví se o něm, že je dobrodruh, který často míří i tam, kde to není úplně bezpečné a pohodlné. Stejně jako naposledy, kdy své putování restartoval po pandemických omezeních. „Zase to bylo moje oblíbené Chile, kam se vracím opakovaně. Fotím v poušti Puna de Atacama, nejsušší na Zemi,“ řekl Jakub Kynčl v Podcastu Blesku. Při tvorbě své knižní prvotiny si vyzkoušel už i spisovatelskou profesi. Titul Pas a pes se odehrává ve Střední a Jižní Americe. „Je to moje nejoblíbenější oblast. Po deseti letech, co sem cestuji, jsem si říkal, že těch příběhů odtud mám dost na to, abych je dal dohromady. A ten pes v názvu, byl hlavním finálním popudem ke vzniku knihy. Ale že bych se považoval za spisovatele, to zatím říct nemůžu.“
Hned v úvodu knihy Jakub zmiňuje historky a nevalnou pověst, jaké si lidé většinou vybaví, když se o jihoamerických zemích a jejich drogových kartelech mluví. „Do rizikových situací se víceméně nedostávám, snažím se mít přehled, co se kolem děje. I proto, že mám na zádech často dražší fotografické vybavení. Snažím se vyhýbat bezprostřednímu nebezpečí, ale že se třeba padesát metrů ode mě ozve někde střelba, to se ve Střední Americe může stát,“ vyprávěl Jakub. „Že mě někdo láká na drogy, na lehké děvy, to je tu poměrně běžné.“ Jedna z Jakubových cest do Atacamy, v dubnu 2019, ale dopadla naprosto nečekaně. Setkáním s toulavou fenkou, ještě štěnětem. Jak to mezi psy a lidmi bývá, přeskočila jiskra.
Už na konci dubna Jakub zajistil čipování a očkování fenky, která později dostala krásné jméno Noria. Během června pak vyřizoval potřebné dokumenty a povolenky pro vývoz a import psa, sháněl klec vhodnou na samotný převoz, kupoval letenky. A v půlce června Jakuba čekal let zpět do Chile na otočku a návrat už se psem do Česka. Náklady na záchrannou misi? Asi 50 tisíc korun! „Čipování, očkování a potvrzení veterináře na vývoz stálo asi šest tisíc, nějaké kolky dva tisíce, box na převoz pět tisíc a všechny potřebné letenky (psí stojí asi polovinu toho, co lidské),“ vyjmenoval Jakub s tím, že nelituje ani koruny.
Měl výhodu v chápavé partnerce. „Natočil jsem pár fotek a videí, poslal jsem jí je, a ta okamžitě naskočila na stejnou loď.“ Pak teprve prošli společně byrokratickým kolotočem. „Když jsme pak konečně v Paříži přešli přes celní oddělení, dostali razítko a byli jsme už na území Evropské unie, měl hodně na krajíčku,“ přiznal Jakub. S Norií už dnes Jakub, jeho žena Táňa a dnes dvouletý syn, tvoří jednu partu. Jak probíhalo první setkání s fenkou kdesi v chilské poušti, jak se Norii líbil český sníh a kam by čtenářům doporučil Jakub cestovat, aby si dovolenou užili naplno?
...to a mnohem víc se dozvíte v novém dílu Podcastu Blesku.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.