Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C

Recenze: Laurinův Útěk na koloběžce otevírá srdce i pohled na život

Autor: Alexandra Vetkovská - 
31. srpna 2022
14:00

Uchopit obyčejný příběh ještě obyčejnějšího hrdiny a předestřít ho čtenářům chce nemalou dávku odvahy. Nevyšlapanou cestou se vydal Luboš Pavel v knize Útěk na koloběžce. Inspirací mu byla jeho zkušenost, kdy pracoval s lidmi s mentálním postižením.

Kniha se čte jedním dechem. Děj má spád, nepostrádá humor, napětí ani příležitost k vlastnímu zamyšlení. Mentálně handicapovaný Laurin Petrsky je mladík slabého ducha, ale velkého srdce. Když se jednoho dne zamiluje do stejně postižené dívky Simonky, uteče z Ústavu sociální péče v Kytlicích, na ulici sebere cizí koloběžku a ujíždí za svou láskou. Jeho cesta, která trvá rok, je plná zvratů, radosti, naděje i zklamání a dokonce utrpení, ale i laskavého humoru.

Pohled Laurina na život zároveň vede čtenáře k zamyšlení o tom, jaké jsou skutečné hodnoty lidské existence. Co je opravdové dobro a zlo, co je láska? Někdy vás důvěřivý Laurin ve své prostotě rozesměje, jindy je vám ho líto, ale v každém případě mu fandíte. Zatímco ti tzv. normální lidé jedou nezřídka na vlně lhostejnosti, úspěšnosti, prospěchu či poživačnosti a dokážou být krutí, Laurin ujíždí na odcizené koloběžce, s útržkem mapy v kapse za svou milou Simonkou do Litvínova, netuše, kde to vlastně je. Prožívá nadšení, únavu, dokonce se ocitne i v otroctví, trápí se, vždy ale nakonec sebere síly a vyrazí dál na cestu. Jeho očima čtenář pozoruje svět, o kterém většina z nás nemá ponětí.

Ve světě úspěšných, kde existence postižených je stále ještě něco, od čeho se mnozí odvracejí, je třeba ocenit autorovu odvahu vylíčit příběh bezelstného, postiženého Laurina s humorem. Luboš Pavel s citem ustál křehkou hranici, úsměvnými okamžiky pobaví, ale nikoho neurazí. Stejně tak je tomu i s erotickou chvilkou, kterou Laurin prožije s dívkou svého srdce. Příběh Laurina rozhodně stojí za přečtení. Otevírá srdce i pohled na to, co je a není v životě důležité.

Hodnocení: 100 %

Luboš Pavel

Útěk na koloběžce

Vydavatel: Creatio, 2021

Počet stran: 249

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi