Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Recenze: Oheň na pláži završuje strhující trojici případů z Faerských ostrovů

Autor: Ivan D. Hladík - 
29. března 2022
16:24

Do třetice všeho dobrého a stačí, řekl si nejspíš britský spisovatel Chris Ould, který kdysi býval i zmrzlinářem. Naštěstí se pak chopil pera nebo klávesnice a zavedl nás na Faerské ostrovy, kde působí anglický detektiv Jan Reyna a policista Hjalti Hentze. I tentokrát je čeká úkol, jaký si užijí hlavně čtenáři.

Faerský policista Hjalti Hentze se domnívá, že má poprvé po dlouhé době na stole jasný případ: požár opuštěné farmy, nejspíš omylem založený jejím majitelem, místním opilcem, který se v domě těsně předtím oběsil. Jenže pak jsou na pozemcích objeveny čtyřicet let staré ostatky mladé ženy a zdánlivě jednoduchý případ se začíná komplikovat. Navíc podle všeho souvisí nejen s komunitou, která se na farmě v sedmdesátých letech usadila, ale také se starým únosem a znásilněním místní dívky. Britský inspektor Jan Reyna mezitím pokračuje ve vyšetřování matčiny sebevraždy. Postupem času však zjišťuje, že jsou jeho a Hentzeho případy propojené a oba ukazují na zlověstné tajemství pohřbené po čtyři desetiletí nejen na ostrovech, ale i v Dánsku. Hentze si to uvědomuje také. Stejně jako to, že se Reynovo soukromé vyšetřování začíná měnit v posedlost. Posedlost, která by ho mohla zničit.

Nemohli jsme se dalšího dílu dočkat, teď spláčeme nad tím, že jím série případů z Faerských ostrovů končí. Ve velkém stylu. Zpoza faerských mračen, jimiž pronikají v poryvech větru kapky deště a navozují tak atmosféru blížícího se (a plíživého) zločinu i jeho odhalení. Zatímco Jan Reyna absolvuje v Anglii disciplinární řízení, my se můžeme začíst do dalšího titulu, v němž Chris Ould živě popisuje místo dění i postavy příběhu tak, že před čtenáři přímo ožívají. A opět je to i zásluhou překladatelky Alžběty Lexové, která zcela ve službách textu myslí na autorovu vizi stejně, jako na každého čtenáře.

Oheň na pláži: Faerský policista Hjalti Hentze se domnívá, že má poprvé po dlouhé době na stole jasný případ: požár opuštěné farmy. Jenže pak jsou na pozemcích objeveny čtyřicet let staré ostatky mladé ženy... Oheň na pláži: Faerský policista Hjalti Hentze se domnívá, že má poprvé po dlouhé době na stole jasný případ: požár opuštěné farmy. Jenže pak jsou na pozemcích objeveny čtyřicet let staré ostatky mladé ženy... | Mystery Press, Blesk

Toho čeká nejen možnost postupně poznávat každou součást osobnosti Jana Reyny i další postavy, tajuplné a neotřelé prostředí, ale hlavně možnost užívat si pozvolné rozplétání jednotlivých linek a zápletek v případu, aby do sebe všechny součásti nakonec zapadly na milimetr přesně. Čtenářský prožitek i kvalita textu má vzestupnou tendenci, a tak náznaky, že by přece jen tohle Reynovo dobrodružství nemuselo být poslední, jsou více než chtěné. Při čtení Ohně na pláži si vzpomenete na to nejlepší, co kdy vzešlo ze severských krimi, užijete si tempo textu, preciznost příběhu, všechny zvraty i vysvětlení, která jsme tolik chtěli vyčíst z předchozích dvou knih. Tuto se určitě vyplatí číst s jejich znalostí, pokud nechcete být místy ztraceni. Ostatně, celá trilogie Chrise Oulda si místo ve vaší knihovně určitě zaslouží.

Hodnocení: 90 %

Chris Ould

Oheň na pláži

Vydavatel: Mystery Press, 2022

Počet stran: 416

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud