Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Odpočívej v pokoji: Seriál o funebrácích je pořád hit! Dnes už by nevznikl

Autor: Ivan D. Hladík - 
14. června 2022
06:00

Je to tak, seriál Odpočívej v pokoji měl původní premiéru před 21 lety. Diváci si ho ale užívají stále. Možná i proto, že dnes už by něco tak nekorektního a plné černého humoru prostě nemohlo vzniknout.

Seriál do nové dekády přivedla platforma HBO Max, Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) je také jejím dílem. Nejen v domovských Spojených státech patřil k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Aby také ne, vždyť za jeho zrodem stojí Alan Ball, scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Synopse seriálu přitom zní tak jednoduše: Představte si, že byste jednoho dne zdědili pohřební ústav. Prodali byste ho, nebo byste se rozhodli pověsit kariéru v oblasti organických potravin na hřebíček a začali podnikat se svým bratrem, který vás nesnáší? Pro Natea Fishera životní dilema...

Seriál Odpočívej v pokoji měl původní premiéru před 21 lety. Diváci si ho ale užívají stále. Možná i proto, že dnes už by něco tak nekorektního a plné černého humoru prostě nemohlo vzniknout. Seriál Odpočívej v pokoji měl původní premiéru před 21 lety. Diváci si ho ale užívají stále. Možná i proto, že dnes už by něco tak nekorektního a plné černého humoru prostě nemohlo vzniknout. | HBO Max

Zatímco někdo by nevykřesal z tématu více než minisérii, Alan Ball ve spolupráci s dalšími scenáristy a režiséry stvořil pět řad třeskuté zábavy. Nic jim není svaté, před ničím se nezastaví. Jak prozrazuje distributor, v centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku.

Seriál Odpočívej v pokoji měl původní premiéru před 21 lety. Diváci si ho ale užívají stále. Možná i proto, že dnes už by něco tak nekorektního a plné černého humoru prostě nemohlo vzniknout. Seriál Odpočívej v pokoji měl původní premiéru před 21 lety. Diváci si ho ale užívají stále. Možná i proto, že dnes už by něco tak nekorektního a plné černého humoru prostě nemohlo vzniknout. | HBO Max

Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy – černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). „S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení,“ uvádí HBO.

Dnes je to především Michael C. Hall, oblíbený u nás jako ikonický Dexter ve stejnojmenném seriálu, kdo k Odpočívej v pokoji přivádí nové diváky a odhaluje jim i vlastní začátky. David Fisher byl jeho první velkou příležitostí a zhostil se jí dokonale. Spolu s ostatními přináší štiplavé dílo, chvíli bizarně obrazné, jindy přímočaré. Absurdní i povědomé a prožívané v okamžicích mistrně smíchaných do koktejlu vyprávění. V dílu ověnčeném devíti cenami Emmy je místo pro psychologické střety hrdinů, pro milostné pletky i etudy spojené s mrtvými, kteří o život přicházejí v prvních vteřinách každého dílu, aby se pak objevili na stole rodinného podniku Fisherových. A někdy s dějem zamíchali.

Podívejte se na původní upoutávku seriálu:

Video  Seriál Odpočívej v pokoji měl původní premiéru před 21 lety. Diváci si ho ale užívají stále. Možná i proto, že dnes už by něco tak nekorektního a plné černého humoru prostě nemohlo vzniknout. • VIDEO  - HBO Max
Video se připravuje ...

Původně se seriál společnosti HBO vysílal v letech 2001–2005, loni se ale začalo spekulovat o jeho pokračování či nové verzi. oficiálně ale nikdo informaci nepotvrdil. Diváci však mají šanci tuhle podivnou, avšak zároveň povědomou rodinku, poznat. Do své nabídky ji zahrnula, jak už bylo zmíněno, platforma HBO Max, a to rovnou všechny řady naráz. Celkem 63 epizod vám tak může zaútočit na bránice a nutno podotknout, že z tohoto střetu budete mít radost. Odpočívej v pokoji je prostě neopakovatelná jízda, natočená v době nespoutané kvótami a obavami o nedotknutelnost všeho a všech.

Hodnocení: 85 %

Odpočívej v pokoji (seriál)

Obnovená česká premiéra: od 8. 3. 2022, HBO Max

Drama / Komedie, USA, (2001–2005), 52–63 minut/díl • Tvůrce: Alan Ball • Režie: Alan Ball, Daniel Attias, Rodrigo García, Jeremy Podeswa a další. • Scénář: Alan Ball, Nancy Oliver, Rick Cleveland, Joey Soloway a další. • Kamera: Jim Denault, Rob Sweeney, Alan Caso a další. • Hudba: Richard Marvin, Thomas Newman.

Hrají: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado a další.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi