Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Recenze: Stín ve dveřích přináší čtvero důvodů pro strhující čtenářský zážitek

Autor: Ivan D. Hladík - 
18. července 2022
06:00

Po čekání proloženém knihou s jiným hrdinou přichází pojedenácté David Raker, hledač ztracených, aby přišel na kloub nové záhadě. Autor Tim Weaver titulem dokazuje, že experimentování mu jde a není třeba se držet zažitých pravidel.

Pro Conisterovy to byl večer jako každý jiný, dokud Paul nevyšel po schodech do prvního patra. Dlouho se nevracel, a tak se Maggie, jeho manželka, vydala nahoru za ním. U postele našla jeho telefon a peněženku, všechna okna byla zamčená zevnitř. Po Paulovi se slehla zem. Soukromý vyšetřovatel David Raker se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách a ví, že každé zmizení – jakkoli nepravděpodobné se zpočátku zdá – má logické vysvětlení. Ani ve snu by ho ale nenapadlo, kam ho případ Paula Conistera zavede. A to je jen začátek jeho potíží… Co spojuje hrozivý objev v londýnském metru, znovu otevřený odložený případ, z něhož záhadně zmizely klíčová svědkyně i hlavní podezřelá, a zdánlivě náhodnou střelbu, k níž došlo tisíce kilometrů daleko? Klíčem k nalezení pravdy bude právě David Raker.

Tak trochu jiný Weaver, tak trochu jiný Raker. Spisovatel od prvního příběhu hledače ztracených, vydaného roku 2018 (Hon na mrtvého) už spolu se čtenáři a hlavně za vydatné pomoci překladatelky Alžběty Lexové ušel dlouhou cestu. S každou další knihou získával nové příznivce, více jim odhaloval život svého hrdiny, lákal je do nových prostředí novými zápletkami. A teď znovu dokazuje, že může překvapit, a že je to dobré! Dva roky jsme u nás čekali od posledního Rakerova případu na tento kus, který je zase jiný, překvapivý, jiskřivý a strhující. Není vlastně samojediný, jde o čtveřici případů, které spojuje právě Rakerovo jméno. Čtveřici příběhů, které nebudete chtít (o)pustit.

Tim Weaver je bývalý novinář a redaktor řady časopisů. Přestože byla jeho novinářská kariéra úspěšná, rozhodl se psát raději thrillery. Počínaje Honem na mrtvého tak vzniklo zatím jedenáct knih, které uvedly na scénu soukromého detektiva Davida Rakera... Tim Weaver je bývalý novinář a redaktor řady časopisů. Přestože byla jeho novinářská kariéra úspěšná, rozhodl se psát raději thrillery. Počínaje Honem na mrtvého tak vzniklo zatím jedenáct knih, které uvedly na scénu soukromého detektiva Davida Rakera... | Blesk – Tonda Tran

Tim Weaver v minulých dnech oslavil půlkulaté narozeniny, pětačtyřicáté. Je tedy bezesporu mužem v plné síle, v ideálním věku, kdy už má plno životních i profesních zkušeností a přitom dostatek sil je všechny využít, prodat. I jako autor je vyzrálý, věty poskládané do stránek jeho knih působí lehce, že si je sám autor užívá a čtenáře tak nemučí těžkopádným nuceným kamením tlačeným před sebou radlicí. Naopak opět předkládá čtení, které je svěží, má spád, trvale příjemný rytmus. Čtenáře tak odlišný přístup k Rakerovým případům nemusí znervózňovat. Užije si knihu opět naplno.

Weaver tu znovu dokazuje, jak umí pracovat s postavami, tady především vedlejšími. I to, jak rychle je schopen vtáhnout čtenáře do míst děje a svého díla. Bez váhání. Tomu, kdo by se sérií David Raker začínal, je však třeba doporučit, aby tak udělal od prvního dílu. Stín ve dveřích funguje nejlépe ve chvíli, kdy už postavu vyšetřovatele a Weaverův styl máte pod kůží. Stín ve dveřích je knihou, k níž se budete rádi vracet, ačkoliv už budete Weaverovy předchozí kusy znát nazpaměť. A hledáte-li ideální „dovolenkové“ čtení, už nemusíte – Weaver vám ho podává.

Hodnocení: 95 %

Tim Weaver

Stín ve dveřích

Vydavatel: Mystery Press, 2022

Počet stran: 472

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud