„Čo bolo, to bolo...“ Černí baroni nastoupili do služby před 30 lety
Byl plný hvězd, vtipů humoristy Miloslava Švandrlíka (†77), plánovalo se mu pokračování a diváky ústy poručíka Troníka poučil, že samopal má kadenci: ta ta ta ta ta, a někdy i mnohem rychlejší! Černí baroni rozesmáli diváky v kinech poprvé před 30 lety.
Vznikl v euforii počátku 90. let na motivy knihy Miloslava Švandrlíka (†77), jeho nejúspěšnější. Přestože patří žánrově mezi komedie, Černí baroni vyprávějí s velkou nadsázkou spíše smutné historky o „pétepácích“, vojácích Pomocného technického praporu (PTP). Tvořili jej mladí muži z řady důvodů vyhodnocení jako třídní nepřátelé komunismu v Československu 50. let. Film režiséra Zdenka Sirového (†63), který sám sloužil u stavebních jednotek PTP, měl premiéru 4. června 1992.
Je také vzpomínkou na absurdity, jimiž vojáci procházeli. „Povědztě mi, Kefalín, čo si představujetě pod takým slovom absurdný?“ reagoval by na to nejspíš major Haluška v podání Pavla Landovského (†78), pro něhož byl snímek velkým návratem k filmu po nepovedené bizarnosti V žáru královské lásky (1990). Film byl ale i velkou příležitostí pro Ondřeje Vetchého (60) v roli vojína Romana Kefalína a třeba také pro Miroslava Donutila (71), jehož poručík Troník byl nezapomenutelný. Stejně jako nestárnoucí hlášky a hvězdné obsazení filmu.
Rozlítili režiséra
Režisér Sirový vždy na natáčení vzpomínal s láskou. Za normalizace patřil mezi zakázané a mohl se věnovat téměř výhradně jen dabingu. Jak přiznal, do úzkých se dostal až ve střižně, kde byl nucen dvě promítací hodiny filmu krátit. „Nakonec jsem do střižny zatáhnul Toníka Mášu (†66, scenárista, režisér, filmový manažer) a ten během jediného dne zkrátil film na devadesát minut. Plival jsem kolem sebe vzteky, proklínal ho, ale pánbůh zaplať. Teď má film ten správný rytmus a přitom se z něho nic podstatného nevytratilo,“ říkal.
Podívejte se na ukázku z Černých baronů:
Hvězdy v každém záběru
Černí baroni se mohou pyšnit i tím, že malé či velké role ztvárnily skutečné hvězdy. Kromě již zmíněných třeba také Bronislav Poloczek (†72, kapitán Ořech), Jiří Schmitzer (72, poručík Hamáček), Josef Dvořák (80, nadporučík Pavel Mazurek), Václav Vydra (66, vojín a feudál Šternberk), Boris Rösner (†55, vojín JUDr. Macháček), Michal Dlouhý (53, desátník Fišer), Josef Somr (88, hospodský) a dlouhá řada dalších. Všichni měli velkou zásluhu na tom, že film navštívilo v kinech 1 470 531 diváků a na svou dobu vydělal neuvěřitelných 26 394 300 korun.
Jak hláškovali baroni
• Major Haluška při inspekci cel a když nachytá vojína Jasánka se svazačkou: „Bože môj, oni mi tuná je*ú.“ – „Boha jeho, zase je*ú.“
• Poručík Troník: „Jestlipak si myslíte, soudruzi, že to přežil? No přežil, protože mu to politicky myslelo, vy šmejdi!“
• Major Haluška: „Prečo má súdruh Žižka v ruke len takú vyrezávanú halúzku? Veď to něbol volajaký kapelmajster či farár. Dajtě mu do ruky aspoň ľahký gulomet!“
• Kefalín: „Nám šlo o člověka, soudruhu poručíku.“ – poručík Hamáček: „Tyhle starosti můžete klidně pustit z hlavy, Kefalín, lidí je na světě jako s*aček.“
• Generál: „Co kdyby tě napadl diverzant nebo imperialistickej hrdlořez?“ – Vojín Macháček: „My už bysme se nějak domluvili...“
• Generál: „Neznáme se odněkud?“ – Vojín Ciml: „Soudruhu generále, vojín Ciml. Z civilu těžko. Ledaže bysme spolu seděli na Pankráci.“
• Motto pro chov kasárenských prasat: Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí.
Víte, že...: ... Zdenek Sirový plánoval natočení pokračování Černých baronů, během příprav filmu ale 24. května 1995 zemřel? Sirový nabízel Švandrlíkovi roli generála, ten ale odmítl a obsazen tak byl Václav Postránecký.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.