Řádění kamarádů Tomáše, Jožky a tuláka Huberta z městečka Levín na počátku 20. století s názvem Páni kluci sledovali diváci poprvé před 45 lety, jeho hrdiny si hned zamilovali. Scenáristovi Janu Procházkovi (†42), jenž se vzniku filmu nedožil a pod jehož dílem musel být kvůli zákazu podepsán Vít Olmer (78), se povedlo nevídané. Klasické Dobrodružství Toma Sawyera (1876) od Marka Twaina (†74) přenést do českého prostředí. Režie se chopila Věra Plívová-Šimková (86), expertka na dětské filmy. „Natáčení byla jedna velká zábava, asi nejlepší letní prázdniny,“ vzpomínal představitel Tomáše Michael Dymek (58). A třeba i na to, že za roli Tomáše dostal honorář šest tisíc korun, za něž koupil sobě a svému bratrovi jízdní kola a matce elektrický motor do šicího stroje. Po premiéře se stal miláčkem malých i velkých slečen, lidé ho poznávají dodnes.

To jsou oni, Páni kluci Tomáš, Hubert a Jožka (zleva).
To jsou oni, Páni kluci Tomáš, Hubert a Jožka (zleva).
Autor: Blesk, Bontonfilm

Vybírali z tisíců dětí

Tomášovu velkou lásku Blanku hrála Magdalena Reifová (57). „Byl to můj opravdu první velký film,“ uvedla. „Na naše role byl obrovský konkurz. Paní režisérka prošla se Zdeňkem Zelenkou, tehdy svým asistentem, stovky škol v Praze a Čechách. Užší výběr byl asi z tří tisíc dětí.“ Vyplatilo se – obsazení je dodnes nepřekonatelné, stejně jako malebnost městečka, jímž byly hlavně Litoměřice. V nich přitom filmaři využili zhruba kilometr čtvereční. Kromě obsazení a prostředí se divákům vryl do paměti i hit Václava Neckáře (77) Nestůj a pojď s textem Zdeňka Rytíře (†69) a hudbou Petra Hapky (†70), který napsal melodie pro celý film. Jejich výzvu rádi uposlechneme i po letech.

Malé a velké hvězdy

Trojici hlavních hrdinů, Tomáše, Huberta (Petr Voříšek, 58) a Jožky (Petr Starý, †54) i jejich dětských spoluhráčů doplnila řada hvězd. Třeba Iva Janžurová (79) coby teta Apolena, Karel Augusta (†62) jako její manžel a přednosta stanice Václav, Jožkovu maminku hrála Zdena Hadrbolcová (83). Mezi filmovými lumpy nechyběl „Blikavej“ Petr Jiří Lábus (71), pana řídícího Pajprleho ztvárnil Petr Nárožný (82), učitele Josef Somr (86). Trochu utajený je pak jako strojvedoucí Pakrčka Josef Laufer (81), jemuž propůjčil hlas Jiří Wohanka (75).

Připomeňte si film a skladbu Nestůj a pojď! ve videu:

O čem jsou Páni kluci

V malém městečku prožívají svůj klukovský život tři kamarádi Tomáš, Hubert a Jožka. Tomáš žije u tety Apoleny a strýce Václava, je plný nápadů, často končících průšvihem. Aby dalšímu kluci unikli, a také výprasku po krádeži pochvalných lístků ve škole, utečou z domova. V ruinách hradu najdou peníze ukradené z místní Občanské záložny – vrátí se s nimi přímo na vlastní pohřeb. Všichni se totiž domnívali, že chlapci utonuli...