Středa 20. leden 2021
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 4°C

Recenze: Pán času to je magická Ostrava v srdcervoucím fantasy příběhu, kde se láska skloubí s čaroději

Recenze: Pán času to je magická Ostrava v srdcervoucím fantasy příběhu, kde se láska skloubí s čaroději  (Autor: nakladatelství Host)
Autor: dce - 
7. prosince 2020
12:17

Ostravská rodačka Petra Slováková se vrací s druhým dílem své urban fantasy série. Pokračování Střípků magie je syrovější, drsnější a mnohem propracovanější. Z dětské love story a boji dobra proti zlu se ale stává dospělácký příběh plný zlomených srdcí a prázdných, mrtvých očí.

Jana a Petr přežili, porazili černokněžníka Mabroka a mají konečně klid .Aspoň si to myslí...jenže teď je čeká další mnohem horší úkol. Svým konáním rozjeli vlak, který nejde jen tak zastavit. Ve zmatku se navíc snaží sblížit, jenže není to tak jednoduché.

První díl série Střípky magie působí v porovnání s Pánem času jako taková maličká chuťovka - přímočarý příběh, jednoduché vysvětlení světa a jeho fungování, žádné velké babrání s postavami. Druhý díl je mnohem komplexnější, jde do hloubky, příběh je mnohem složitější a plný řady nebývalých detailů.

Mnoho knižních sérií trpí tzv. syndromem druhé knihy, která bývá nudná, nic moc se v ní neděje a působí jen jako překlenutí mezi expozicí a vyvrcholením. To ovšem není případ Slovákové a její knihy. Pán času se do děje vrací takřka okamžitě a neztrácí čas, od počátku je naplněný akcí, o které se nám v prvním díle mohlo jen zdát. Akcí, o které si na konci budete říkat, jak tohle jen může dopadnout...

Někomu by mohl vadit poněkud infantilní jazyk a chování postav příběhu, který tak působí jako čtení pro mladší obecenstvo. Dá se to ale považovat za záměr - však hrdinkou není žádná Xena bojovnice, ale mladičká dívka doslova vržená do světa intrik a smrti.

Autorce se tak možná dá vytknout jen neustále přecházení postav z místa na místo a často zbytečné popisy právě této aktivity, během které se většinou nedozvíme nic pro děj relevantního. Jinak je kniha výborným exeplářem české moderní fantasy, která obstojí i proti mnoha jiným zahraničním "machrům".


Petra Slováková

Pán času

nakladatelství Host, 2020

Počet stran: 518

Hodnocení: 70 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud