Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Deset nejžádanějších knih Česka: Poklady, které může ukrývat i vaše knihovna

Autor: red, idh - 
31. srpna 2022
10:00

Jsou oblíbené, a přitom se k nim čtenáři jen tak nedostanou. Seznam nejžádanějších vyprodaných knih v České republice vás zaručeně překvapí. Naleznete zde nestárnoucí klasiku, fantasy pohádku i biografii. Své místo v žebříčku 10 nej si vybojoval téměř každý žánr.

Mezi nejvyhledávanější nedostupné knihy patří podle průzkumu internetového knihkupectví Martinus.cz třeba New York Times bestseller Námi to končí od americké autorky beletrie a románů pro mladé dospělé Colleen Hooverové. „Tato kniha patří mezi ty, které zůstanou ve vás,“ popisuje své zážitky jedna ze čtenářek. „Děj ubíhal velmi rychle, a ne jednou jsem měla v očích slzy. Postavy mě překvapovaly ale to, co mi vyrazilo dech byla jejich síla. Doporučuji opravdu každému.“ Tento poněkud dobrodružný titul si zamilují všichni příznivci bezmezné romantiky a příběhů o lásce, která až hory přenáší.

Ať už vás zajímá moderní literatura či jste spíš na nestárnoucí klasiku, v seznamu desítky nejžádanějších najdete vše. Pan Kaplan má stále třídu rád od spisovatele Lea Rostena je jednou z nejoblíbenějších knih 20. století, a to především díky nadčasovému humoru a vytříbeným hláškám. Napínavá Pavučina snů od Stephena Kinga se drží na žebříčku nejoblíbenějších knih již 20 let od doby jejího vydání. Další knihou je titul Kocour Bob od Jamese Bowena, která čtenářům přibližuje přátelství mezi mužem a jeho kocourem, díky kterému se autor dostane ze závislosti na drogách. Poslední beletrií na tomto seznamu je pak Atlas mraků od Davida Mitchella, který vás vtáhne do mimořádného sci-fi příběhu o nebezpečí lidské touhy po moci i jejích možných důsledcích.

Seznam doplňují také hned tři tituly z dětské literatury. Jedním z nich je moderní román od držitelky ocenění Printz Award Emily Jenkinsové, píšící pod pseudonymem E. Lockhart, s názvem Ostrov lhářů. „Příběh, o kterém se od samého začátku domníváte, že víte, jak dopadne, se v momentě otočí o sto osmdesát stupňů. Doporučuji přečíst! Děj vás nenechá spát a zaručuji, že až dočtete poslední řádky vydechnete: wow,“ takto hodnotí knihu další čtenářka. Nechybí tu ani klasika Rychlé šípy od legendárního spisovatele, Jaroslava Foglara. Přečtěte si historky statečných chlapců, kteří nemají nikdy dlouhou chvíli a do všeho se vrhají po hlavě. Příběhy jsou poutavě psané, pěkně nakreslené a jsou plné pozitivních a morálních příkladů, ale i humoru. A seznam dětské literatury uzavírá oblíbená fantasy pohádka Koralina od spisovatele Neila Gaimana. V hlavní roli je neohrožená Koralina, která se po nastěhování do nového domu vydala na průzkum zcela odlišného světa, kde psi nejí nic jiného, než čokoládu a kočky umí mluvit.

Na seznamu nesmí chybět ani jeden z titulů odborně-naučné literatury, kterým je Teorie a praxe firemních financí od Richarda A. Brealeyho, Stewarta C. Myerse a Franklina Allena. Autoři na základě svých zkušeností vysvětlují, jak manažeři používají finanční teorii k řešení praktických problémů a proč firmy a jejich management jednají tak, jak jednají. Žebříček nejvyhledávanějších knih v České republice uzavírá biografie Freddie Mercury od Petera Freestona a Davida Evanse. Tento titul popisuje zdrcující příběh jedné z nejtalentovanějších britských hvězd. Tato krásná kniha, která vám poodhalí Freddieho život, je skvělou volbou pro všechny milovníky skupiny Queen.

Jediným úskalím těchto titulů je jejich špatná dostupnost a často prázdné sklady prodejen. Jaké je řešení, aby si příběhy užilo co nejvíc čtenářů? „Zkuste se podívat po svých policích a zvažte, zda tam neleží nějaké knížky, které by našly své využití v jiných domácnostech. Třeba natrefíte i na literární skvost v podobě nejžádanějšího titulu,“ řekla specialistka obsahu Jana Benešová ze služby Knihovrátek. Vaše domácí poklady tak můžete, díky službám na výměnu knih, jednoduchým způsobem poskytnout i dalším čtenářům, například právě prostřednictvím Knihovrátku. A kdo ví, třeba se vám do rukou na oplátku dostane knižní skvost, po kterém zase roky toužíte sami.

pajato73 ( 2. září 2022 08:21 )

zverejnete radsi seznam ceskych nejoblibenejsich knih!!! Koho zajima toto??

František Eliáš ( 1. září 2022 08:54 )

Je mi líto, že autorka málo čte

frantacizek ( 31. srpna 2022 14:27 )

čekal bych tam více populárně vědeckých titulů.. ty jsou pro každého - oborově..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud